• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Çiçek toprağı neden sineklenir? Engellemek için ne yapılır?

Bahçelerimizi ve evlerimizi süsleyen rengarenk çiçeklerimizin en büyük problemlerinden biri çiçek toprağının sineklenmesidir.

Yeniakit Publisher
2022-06-21 18:36:00 - 2022-06-22 17:25:21
Çiçek toprağı neden sineklenir? Engellemek için ne yapılır?

Bitki bakımı ve yetiştiriciliğine karşı ilginiz varsa; hangi bitkinin nasıl bir toprak istediğini bilmeniz gerekir. Çünkü her bitki, kendi yapısına göre uygun olan toprağa tutunmak ister. İklim, kök ve dallar, sulama isteği, saksı boyutu ve tohum türü bir bitki için önemli olan unsurlardır.

Diğer bir konu ise; Çiçek toprağının sineklenmesidir.

Sıcaklık artışı nedeniyle bu sorun yaz aylarında tavan yapar. Sinek ve böcekler, üzerine titrediğimiz çiçekler için zararlıdır ve önlem alınması gerekir. Toprağın içinde fazla miktarda gübre bulunması ve fazla sulamak çiçek toprağının sineklenmesine yol açmaktadır. Meydana gelen sinekler, çiçek toprağında üreyerek çoğalır. Bu sinekler bitki köklerini ve yapraklarını yiyerek zarar verir. Çiçeklerinizin kurumasını istemiyorsanız bu sineklerden kurtulmak için yöntemler...

Sinek

Sinekler sadece çiçekler için değil sizin ve aileniz için de rahatsızlık vericidir. Çünkü zamanla bu sinekler eve yayılmaya başlar. İlaç gibi kimyasallara başvurmadan önce doğal ve pratik yollarla bu sorun çözülebilir. İşte çiçek toprağının sineklenmesini engelleyen doğal yöntemler…

Aspirinli Su

Asprinli su çiçek toprağındaki sineklerin yok edilmesinde etkilidir. Aspirinleri ezerek toz haline getirin ve su ile karıştırarak çiçeğinizin toprağına dökün. Sinekler gözle görülür bir şekilde azalacaktır.

Kuru Toprak İlave Etmek

Çiçek toprağının nemli olması sineklenmesinin en büyük nedenidir. Nemli toprakta oluşan bakteriler sinekleri kendine çeker. Sinekler yüzünden çiçeğimizi sulamayı elbette bırakamayız. Bu yüzden nemli olan toprağa kuru toprak ekleyerek nemini alabilir ve sineklenmeyi durdurabiliriz.

Sineklerden kurtulmanın bir diğer yolu ise sigara külü ve izmaritidir. Sigara izmaritini çiçeğinizin toprağına gömün ve küllerini toprağın üstüne serpin. Farkedilir derecede sineklenme azalacaktır.

Toz Tarçın

Tarçının güzel kokusu ve doğal antioksidan olma özelliği çiçeklerdeki sineklerin yok edilmesinde etkilidir. Toz tarçını çiçek toprağı ile karıştırmak sineklerin azalmasını sağlayacaktır.

Sarımsak Suyu

Sarımsak, anti-bakteriyel özelliği ile bakteri oluşumuna karşı etkilidir ve çiçek toprağının sineklenmesini ortadan kaldıracak bir çözümdür. Sıktığınız sarımsak suyunu çiçeğinizin toprağına dökün. Hatta çiçeğinizin yapraklarına bu suyu sıkın. Sarımsak suyunun keskin kokusu sinekleri rahatsız ederek kaçıracaktır.

Soğan Kabuğu

Soğan ve sarımsak gibi yoğun kokulara sahip bitkiler sinek ve bazı böcekleri etkiler. Soğan tıpkı sarımsak gibi çiçek toprağının sineklenmesini önler. Soğanın kabuklarını çiçeğinizin toprağına koymanız yeterlidir.

Kısa soru ve cevaplar

Saksıdaki Küçük Sinekler İçin İlaç

Önce toprağı değiştirmelisiniz. Eğer bitkinizi sık suluyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Tüm bunların sonunda hala aynı problemi yaşıyorsanız soğan, sarımsak ya da bitki üzerine aspirin dökmek gibi çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Saksı çiçek sinekleri nasıl yok edilir?

Çiçeğin sineklenmemesi için ilk olarak toprağın çok nemli kalmaması gerekmektedir. Bu durum olursa toprağa kuru toprak ilave ederek o fazla olan ıslaklığı, nemi azaltmalısınız. Aynı zamanda asprinli su karşımı da sineklenmeyi daha olmadan önleyici bir etkisi ile engellemektedir.

Tatarcık sineği nasıl yok edilir?

Mantar tatarcığı ile en iyi mücadele yöntemi, ıslak toprağı olan herhangi bir bitkiyi belirlemek ve sonraki sulamaya kadar kurumasını sağlamaktır. Bu, topraktaki larva evresindeki tatarcıkları öldürecektir. Yetişkin tatarcıklar vakumlu bir temizleyici yardımıyla, pencere ve bitkilerin etrafından temizlenebilir.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yasemin

Lavanta poşetleri yapıyorum, avrupa hastanelerinde yastık altına koyuyorlarmış, sakinleştirmek için, çayıda sakinleştiriyor. Yetiştirilmesi kolay çabuk büyüyen bir çiçek.

HASAN KIZMAZ

Suya kunulması gereken aspirin veya su miktarı ne kadar olmalıdır belirtilmemiş saksı çiçekleri İçin konulması gereken soğan ve sarımsak miktarı açıklanırsa çözüm yolu buluruz teşekkür ediyorum.!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23