• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

CHP’nin bankasından itiraf gibi sözler! Hortumlanan bankalardan rekabetçi bankalara

Yeniakit Publisher
2023-11-28 12:19:00 - 2023-11-28 12:24:49
CHP’nin bankasından itiraf gibi sözler! Hortumlanan bankalardan rekabetçi bankalara

Özellikle AK Parti iktidarı öncesi Türkiye batan ve hortumlanan bankalarla gündeme gelirken şimdi CHP’nin ortak olduğu İş Bankası bile Türk bankacılık sisteminin dünya ile rekabet edebilecek kadar gelişmiş olduğunu itiraf etti.

Atılım Üniversitesi tarafından İşletme Fakültesi Lamia Ergenekon Salonu'nda "Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Türkiye’de Bankacılık Sektörü" adlı konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali, Türk bankacılık sisteminin şu anda rekabet edemeyeceği herhangi bir bankacılık sistemi olmadığını söyleyerek, "Çok uzun yıllar önce uluslararası bir konferansta oradaki muhataplarımıza ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gece saat 3’te Türk hazinesine borç verip, sabaha karşı geri tahsil edebilir' demiştim. Onlar şu anda bile bu yöntemleri, bu uygulamaları yapabilir durumda değiller. Özellikle teknolojiye yatkınlık, nitelikli insan gücü ve kazandığımız tecrübe ile çok iyi bir performans gösterildi. 2008 global krizi Avrupa bankacılık sisteminin iyi yönetemiyor olmasının nedeni. Rutinin içinde yaşıyorlar. Rutinin içinde yaşayan kişi kriz yönetemez. Bizim rutinimiz kriz. Hatta sıkılırız işler biraz istikrarlı gider, iyi giderse. Biz her gün her şeyi yeniden değiştiren bir ulusuz ve bu çok büyük bir pratiklik de kazandırıyor açıkçası. Bankalarda da, şirketlerimizde de bunun çok önemini görüyoruz. Bu kadar ağır işler aslında kolay değil altında kalırsınız, kalmanız lazım normal şartlarda" diye konuştu.

Pandemi nedeniyle bankacılık sektöründe teknolojik olarak birçok değişim olduğuna dikkat çeken Bali, şunları kaydetti:

"Teknolojiyi kullanmada kısıtları olan yaş grupları veya eğitim grupları mecbur kalınca onlar da bu kervana katıldılar. Katılmayanlar var hala biliyorum, aramızda da var. Bu etkinlik, verimlilik, müşteri konforu bunları getiriyor. 1987’de ilk ATM’nin hizmete girmesi ve adının bankamatik olarak yerleşmesi, 1996’da ilk çağrı merkezinin faaliyete geçmesi, 1997’de ilk internet bankacılığı kullanımı ve 2007 yılında bu alandaki ilk mobil uygulama İş Cep. Bunlar çok önemli kilometre taşları. Şimdi yapay zeka ve robotik endüstrilerle çalışıyoruz. Yazılım robotlarıyla operasyonların çok büyük bir bölümünü hatasız olarak ve çok hızlı olarak robotlara bırakmış durumdayız. Bugün İş Bankası'nda kredi kararları yapay zeka tarafından veriliyor, fiyatlama aynı şekilde yapay zeka tarafından veriliyor. Eskiden bankacılık müşterinin ihtiyacı nüksettiğinde o nükseden ihtiyacını gidip bankaya ifade edip, bankadan onunla ilgili hizmet alması şeklindeydi. Sonra müşteri odaklı dönüşüm programları sayesinde bankalar olarak müşterinin ayağına gitmeyi öğrendik. Bir bireyin ya da bir şirketin ayak izleri neredeyse siz de çaktırmadan orada olacaksınız. Şimdiki bankacılık bu."

Konferansın ardından Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bali’ye plaket takdim edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gültekin

CHP'NİN BANKA HİSSELERİ HANİ HAZİNEYE DEVİR EDİLECEKTİ, NİÇİN ÜSTÜ KAPATILDI? HALK OLARAK SORUMLULARDAN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ.

Siz buna hayatın gelişen ve değişen akışına pozisyon alma dersiniz biz uyum sağlama deriz... mental fark dışında aslında bir fark yok

Burası çok hoşuma gitti ..."2008 global krizi Avrupa bankacılık sisteminin iyi yönetemiyor olmasının nedeni. Rutinin içinde yaşıyorlar. Rutinin içinde yaşayan kişi kriz yönetemez. Bizim rutinimiz kriz. Hatta sıkılırız işler biraz istikrarlı gider, iyi giderse. Biz her gün her şeyi yeniden değiştiren bir ulusuz ve bu çok büyük bir pratiklik de kazandırıyor açıkçası. Bankalarda da, şirketlerimizde de bunun çok önemini görüyoruz. Bu kadar ağır işler aslında kolay değil altında kalırsınız, kalmanız lazım normal şartlarda" diye konuştu... bakmayın böyle söylediğine...başarıyı ucundan kıyısından sahiplenmeye kalkmış...krize karşı kalkan geliştirmek uyum sağlamakla işte böyle olur...trafikte kriz çıkmasın diye kırmızı ışıkta durmasıyla meşhur olan Cumhurbaşkanı Sezer, başbakanın suratına kırmızı kitabı firlatınca Türkiye tarihinde ilk kez şahid olunan kriz manzaraları yaşanmış... Türk milleti ekranlarda başbakanın ağlamaklı konusmasını izlemiş...ekonomi altüst olmuş...bu krizi fitsat bilen bankerler bankaları ... bankaları ayakta tutmaya çalışan siyasîler de hazineyi bankalara aktarmak zorunda kalarak milletin bütün vergilerini... hazineyi bankalara aktarmak zorunda kalarak Türkiye'yi böyle ayakta tutmak zorunda kalmıştır...burada bunları yapan belki bir elin parmaklarını geçmez...fakat faturasını tüm millet ödemiştir... bugün sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sayesinde işte o bankaları ayakta tutmak için oluk oluk akan paralar...yol... köprü... santraller... barajlar... havalimanları...fabrikalar... savunma sanayii ... petrol doğalgaz yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları için kullanılmaktadır ... Allah cumhurbaşkanımız... Recep Tayyip Erdoğan'ımıza uzun uzun ... sağlıklı, bereketli...afiyetle yaşamayı...ve yaptığı çalışmaların huzurunu yüreğinin tâ derinliklerinde hissederek... Allah'ın rızasına...yardımına...ihsânına...lutfûna...rahmetine mazhar kılsın bunu dileriz Rabbimiz olan Allah'tan...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23