• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

CHP’den eğitime ‘özgür kız’ baskısı

Tek parti döneminde toplumsal ahlakın ortadan kaldırılması için yoğun çaba harcayan, dini kişi, kurumları hedef alan CHP, şimdi de ailelerin kız çocuklarına sahip çıkmasına karşı çıkıyor. Kız çocuklarının aileleri tarafından takip edilmesinin ülke geleceği açısından büyük yıkımlar meydana getireceğini öne süren CHP’li Bihlun Tamaylıgil, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı okullarda okutulmasına da itiraz etti.

Yeniakit Publisher
2013-08-21 21:25:25 - 2013-08-21 21:27:46
CHP’den eğitime ‘özgür kız’ baskısı
M. EMİN ÖZKUL / ANKARA
Tek parti döneminde toplumsal ahlakın ortadan kaldırılması için yoğun çaba harcayan, dini kişi, kurumları hedef alan CHP, şimdi de ailelerin kız çocuklarını takip etmesine karşı çıkıyor. Kız çocuklarının aileleri tarafından takip edilmesinin ülke geleceği açısından büyük yıkımlar meydana getireceğini öne süren CHP’li Bihlun Tamaylıgil, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı okullarda okutulmasına da karşı çıktı.
BAKAN AVCI’YA SORU ÖNERGESİ VERDİ
TBMM Başkanlığı’na Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplanması talebiyle bir soru önergesi veren Tamaylıgil, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından velilerin cep telefonlarına, “Anne-babanın izleme ve kontrol çabalarını artırması, erkek çocukların uzun vadede daha fazla problemli davranış göstermelerine neden olurken, kız çocukların problemli davranışlarının azalmasını sağlamaktadır. Çocuğunuza vereceğiniz tepki, onun cinsiyetine göre farklı sonuçlara yol açabilir” mesajının gönderilip gönderilmediğini sordu.
KIZLAR TOPLUMSAL BASKI ALTINDAYMIŞ
Kız çocuklarının toplumsal baskı altında bulunduğunu savunan Tamaylıgil, mesajın kız çocuklarına daha fazla psikolojik şiddet öngördüğünü ileri sürdü. Uzman psikologlar ve rehberler eşliğinde hazırlanan mesajın çağdaş eğitim sistemi ve bilimle alakası olmadığını öne süren Tamaylıgil, mesajla erkek egemen ve baskıcı zihniyetin velilere empoze edildiğini öne sürdü.
BÜYÜK YIKIMLAR GETİRECEKMİŞ
Kız çocuklarının baskı altında tutularak, erkek çocukların ise rahat bırakılarak büyütülmesini öngören mesajın eğitim sisteminin ve ülkenin geleceği açısından büyük yıkımlar meydana getireceğini öne süren Tamaylıgil, kız ve erkek çocukların tamamının ayrı ayrı okullarda okutulmasına ilişkin bir çalışma olup olmadığını sordu. Mesajın yayınlanma gerekçelerini ve amacının kamuoyuna açıklanması gerektiğini söyleyen Tamaylıgil, Avcı’ya mesajla ilgili velilerden ve kız öğrencilerden özür dileyip dilemeyeceğini sordu.
ROL MODEL CHP’Lİ BATUM’UN KIZI
CHP’li Tamaylıgil, Türkiye’deki kızların CHP’nin akademisyen kökenli milletvekillerinden Süheyl Batum’un kızı gibi çağdaş, özgür olmasını istiyor. Daha önce sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarla gündeme gelen Batum’un kızı, CHP’lilerin kızlar için nasıl bir yaşam hedeflediklerini gözler önüne serdi. Fotoğraflarda Süheyl Batum’un kızının, içkili mekânlardaki resimleri tepkilere sebeb olmuştu.
Resimler, Batum’un kızının facebook sayfasında yayınlanmış, bazı fotoğrafların müstehcen olması dikkat çekmişti. Batum’un sitedeki resimlerinde, içki şişesini elinden hiç düşürmediği dikkat çekmişti.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23