Cezayirli lider Abbas Medeni vefat etti!

Uzun yıllardır Katar'da tedavi gören Cezayir İslami Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni 88 yaşında Doha'da vefat etti.

25 Nisan 2019 Perşembe 01:31
Cezayirli lider Abbas Medeni vefat etti!

Katar'da tedavi gören Cezayir İslami Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni 88 yaşında Doha'da vefat etti. 

Cezayirli bir düşünce ve eylem adamı olan Abbasi Medeni Cezayir bağımsızlık mücadelesinden bu yana İslamî mücadeleyi sürdürenlerle beraber düşünsel, sosyal ve siyasal arayışların çabası içinde olmuş bir isimdi.

Modern düşüncenin çıkmazını, felsefe ve bilimin mutlaklaştırılması yanlışına bağlayan Medeni, İslam dünyasının ve insanlığın kurtuluşunu Kur´an ve Sünnet merkezli düşüncenin ter, kan ve mürekkep üzerine inşa edilecek yükselişinde ve İslam Devletine ulaşılmasında görüyor.

1992 yılında darbeye maruz kalmış ve tutuklanmıştı

Abbasi Medeni liderliğindeki İslami Selamet Cephesi (FIS), eşi benzeri görülmemiş bir sonuçla, 1990'daki yerel seçimlerde itiraz edilen koltukların çoğunluğunu kazanmıştı.

İslâmi Selamet Cephesi'nin bu başarısından endişelenen Batı'nın da tahrikleri ile Cezayir ordusu, 16 Ocak 1992 tarihinde yani genel seçimlerin ikinci turunun yapılacağı tarihe beş gün kala gerçekleştirdiği darbe ile yönetime el koyarak seçimlerin ikinci turunu iptal etmiş ve genel başkan Prof. Abbasi Medeni başta olmak üzere FIS ileri gelenlerinin çoğunu tutuklatmıştı

"Dualarım Erdoğan ve Türkiye ile"

Prof. Dr. Yasin Aktay, Cezayir FİS lideri Abbas Medeni'yi bir süre önce ziyaret eden isimlerdendi.Medeni Aktay'a, dualarının Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için olduğunu ifade etmişti.

Abbas Medeni kimdir?

Psikoloji dalında bir öğretim üyesi ve Cezayir rejiminin eski bir mahkumu olan Dr. Abbas Medeni ve yine daha önceleri rejimin zindanlarında yatmış bulunan, Başkent Cezayir'in büyük camilerinden birinin İmam'ı olan Ali Belhac bu hareketin önde gelen liderleri idiler.

1989'da yeni anayasanın oylanmasından bir kaç gün önce bazı Cezayir camilerinde taraftarları ile birlikte yaptıkları muazzam mitingler, İslâmî Selamet Cephesi'nin siyasi bir cemiyet olarak kuruluşunun gayrı resmi ilanı ile sonuçlandı.

Cephenin liderliğini Abbas Medeni, yardımcılığını ise Ali Belhac üstlendi.

1989 yılında Abbas Medeni, Cezayir İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği bir başvurusunda siyasi cemiyet olarak FİS'in resmen kanunileştirilmesini talep etti. Yönetimdeki Milli Kurtuluş Cephesi gelen baskılar sonucu istemeyerek de olsa bu isteği 6.9.1989'da kabul etmek zorunda kaldı.

Eylül 1989'da resmen kurulmasından itibaren FİS'in halk nezdindeki itibarı çeşitli ekonomik, eğitsel, siyasi ve dini yapılarda olduğu gibi çeşitli alanlara da yayıldı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 01:31

YORUM YAZ

 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  Allah Rahmet Eylesin.
 • HasanHasan1 ay önce
  "İmanlı ülkücü"adlı yorumcu dingil...senin imanından şüphe ediyorum...
 • BİÇAREBİÇARE1 ay önce
  "imanlı ülkücü4 sa önceduaları kiminle imiş?Belli oluyor cezayirlinin ne görüşte olduğu.Harici meşrepli siyasal İslamcı.İslama en büyük kötülüğü bu tipler yapıyordur." Ülkücülüğe de en büyük kötülüğü senin gibi münafıklar yapıyor. Sorsam şimdi Müslüman mısın, Hira Dağı kadar dersin... Bi daha sorsam Kemalist misin? CHP'lilerden daha çok dersin...Sen daha bu işin ayırdını yapacak beyin seviyesine gelmemişsin, git Tanrı Dağı'nda ulu, da ölünce uçmağa varırsın belki...
 • BİÇAREBİÇARE1 ay önce
  Allah rahmet eylesin güzel adam... Müslüman dünyanın öncülerindendi. Seçimlerde büyük başarı kazanmış, Fransızların köpeği olan kendi generalleri tarafından darbeye maruz kalmıştı. Allah cennetine kabul etsin inşallah...
 • GurbetciGurbetci1 ay önce
  Allah rahmet eylesin
 • ayhanayhan1 ay önce
  Allahüteala rahmet eylesin.
 • 1 ay önce
 • polat3polat31 ay önce
  mekanıncennet olsun inş büyük lider

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Mayıs 2019