Seçim 2019 Sayfası

Çavuşoğlu'nun verdiği ayar Fransız vekili kudurttu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun NATO toplantısında Fransız parlamenter Sonia Krimi'ye ağzının payını vermesinden sonra salonu terk eden parlamenter Joelle Garriaud-Maylam, skandal açıklamalarda bulundu.

14 Nisan 2019 Pazar 13:44
Çavuşoğlu'nun verdiği ayar Fransız vekili kudurttu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter Sonia Krimi arasında yaşanan sözde Ermeni soykırımı gerginliğinde salonu terk eden parlamenter Joelle Garriaud-Maylam, "Onurdan uzak ve diplomatik olmayan ifadelerle Fransa'ya hakaret etmesi çok kötü" açıklamasında bulundu.

Antalya'daki NATO toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Fransız parlamenter Sonia Krimi arasında yaşanan sözde Ermeni soykırımı gerginliğinde salonu terk eden diğer parlamenter Joelle Garriaud-Maylam sosyal medya hesabından olayla ilgili açıklama yaptı.

Fransız vekilden skandal ifadeler

Toplantıyı terk ettiklerini hatırlatan Garriaud-Maylam, "TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun NATO parlamenter semineri açılışında onurdan uzak ve diplomatik olmayan ifadelerle Fransa'ya hakaret etmesi çok kötü" dedi.

İşte o tweet;

Ne yaşanmıştı?

NATO Parlamenter Asamblesi 99'uncu Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katılımcıların sorularını yanıtlamıştı. Söz alan Fransız parlamenter Sonia Krimi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un toplantıda Fransa ve İtalya'nın 1915 olaylarına ilişkin kararlarını eleştiren sözleri karşısında şoke olduğunu söylemişti. Krimi, "Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor" demişti.

Çavuşoğlu'ndan sert tepki

Krimi'nin bu sözlerine tepki gösteren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, "Sonia Hanım'ın şoke olmasını anlayabiliyorum. Çünkü Sonia Hanım'ın ülkesi ve Fransa gibi ülkeler bir şeyi anlamıyor. Hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler. Dolayısıyla Türkiye veya başka bir ülkeden eleştiri geldiği zaman da şoke olacaklar. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın" demişti. Çavuşoğlu'nun tepkisi üzerine Krimi ve beraberindeki bir katılımcı, konuşmanın sonunda salonu terk etmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar 13:44

YORUM YAZ

 • nene hatunnene hatun9 gün önce
  DİLİNE VE AKLINA SAĞLIK SAYIN BAKANIM ALLAH SİZİN EKSİKLİĞİNİZİ GÖSTERMESİN BİZLERE
 • Mikail okuroğlu Mikail okuroğlu 10 gün önce
  Daha durun bu işin başlangıcı siz ölüm den korkarsınız biz koşarak gideriz uykularınızı perişan ederiz.
 • Mkkk Mkkk 10 gün önce
  Mevlüt çavuşoğlu sana helal olsun.gerçekleri söyleme cesareti gösterebilennadir insanlardan birisin ,en başta reis ,soylu da kıymetli insanlardan ,Rabbim sizlere bu ülkeye hizmet etmek için fırsatlar versin inşAllah.
 • hercaihercai10 gün önce
  Helal olsun Cavusoglu' na.
 • bencebence10 gün önce
  simdi bir de orada papazoglu gibi bir soytarinin devletimizi temsil ettigini düsünün. hayali bile ürpertiyor adami.
 • ŞüpeciŞüpeci10 gün önce
  Asıl onursuz onlar,Katil sürüsü, kendini beğenmiş zorbalar. Kendileri gibi olan Pkk ya terörist demiyorlarmış.... sevsinler. Pkk yı Türke karşı terörist olarak dizayn eden başta abd ve kendileri. Kan emiciler. Köle sömürücüleri. Onların faydasına karnımız tok.Akdenizde yunanı siyonisti her türlü destekleyenler, fetöcüler vasıtasıyla halkı saflarına çekmeye çalışan, ekonomik saldırıyla çökertip yok etmek isteyemlere inat daha çok mesai, daha güçlü Türkiye olarak onlara artık yeter, haydee deme vakti geliyor
 • Ahmet DemirsoyAhmet Demirsoy10 gün önce
  Çavuşoğlu ELLERINDEN ÖPERIM Bu kan emicilere az bile söylemiş nasilda kuyruklarini kıstırıp kacmislar.
 • HayrettinHayrettin10 gün önce
  Sayin Cavusoglu katillere had bildirmis. Kutluyorum. Allah razi olsun.
 • Sertan Sertan 10 gün önce
  Ne demezsiniz ?yıllardan beri ayar üstüne ayar veriyoruz tüm cihana .sonuç ne?soğan,patates kuyruğu.
 • dimitrizâdedimitrizâde10 gün önce
  öpün onu sayın bakanım.
 • Emine AltinEmine Altin10 gün önce
  Sen onlara onlarin gercegini soyledikce iyice yuzsuzlesip azginlasiyorlar ve hala kendilerini hakli gostermeye ugrasiyorlar
 • KanunîKanunî10 gün önce
  Sayın Çavuşoğlu çok kibar davrandı, PKK nın dağa götürdüğü kızlara yaptıklarını da hatırlatmalıydı....
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 10 gün önce
  Gerçekler Acıdır, Acıtır Fransız. Haddinizi Bilin.
 • ahmetahmet10 gün önce
  siz yine en iyi bildiginiz isi yapin, fransiz opucugu ve devami
 • ÜmitÜmit10 gün önce
  Saygı gösterki saygı göresin Fransız sen kimsin tarihine bak köpek gibi aciz bir hiç gibi yardım dilediniz Osmanlı’nın evlatlarıyız biz iş birgün savaşa kanla bedel ödemeye gelirse biz yine Şeref’imizle mücadele ederiz batının Avrupa’nın yaptığı gibi şerefsizce değil
 • ArnavutArnavut10 gün önce
  İçerideki çekişmeleri bırakıp birlik olmalıyız,çok çalışıp gerçek manada bağımsızlığımızı kazanmalıyız.
 • OSMANLI OSMANLI 10 gün önce
  SN. Çavuşoğlu ağızlarının paylarını verdi bravo , aslında ben SN Bakandan beklerdimki , bizde işiti tetör örgütü görmüyoruz derdim , ozaman hepsi karşı gelirlerdi , bu pislikleri al birini vur öbürüne hepsinin geçmişi katliamlarla dolu , bilinçli olarak konuşuyorlar çünki , Türkiyenin kalkınmasını nasıl önleriz derdindeler .
 • OSMANLI OSMANLI 10 gün önce
  SN. Çavuşoğlu ağızlarının paylarını verdi bravo , aslında ben SN Bakandan beklerdimki , bizde işiti tetör örgütü görmüyoruz derdim , ozaman hepsi karşı gelirlerdi , bu pislikleri al birini vur öbürüne hepsinin geçmişi katliamlarla dolu , bilinçli olarak konuşuyorlar çünki , Türkiyenin kalkınmasını nasıl önleriz derdindeler .
 • TakıpçıTakıpçı10 gün önce
  Çavuşoğlunu tebrik ediyorum ,ağzına sağlık , bildiğim kadar bu perlementor kadın Tunis kökenli . Dikkat.... Kendi ülkesine sahip çıkmayan birisi başka haklı ülkelere sahipçıkarmı ?.
 • sukrusukru10 gün önce
  Onurdan bahseden alçaklara bak.Sizde onur olsa kendi tarihinizdeki aleni soy kırımlarını görmezden gelip başka ülkelerin tarihene olmayan iftiraları atmazdınız.Ama karşınızda ezik bir türkiye yok.Gerektiğinde meşhur Osmanlı tokatını suratınızda patlatan bir türkiye var artık.
 • BiçareBiçare10 gün önce
  Seni pislik... Siz bizi soykırımla suçlarken iyiydi değil mi?Çukurova'da kışkırtıp üzerimize saldığınız Ermenilere hadlerini bildirtik diye, koruduğunuz Asala'nın kökü kurudu diye kuduruyorsunuz değil mi?Hele sen şıllık, Fransa'nın Tunus'ta yediği herzeleri bilmiyor musun?Yoksa işgalcilarin tohumu musun?
 • DADAŞDADAŞ10 gün önce
  var ol bakanım ağzına yüreğine sağlık bu itlere her sahada haddini bildirin.
 • KocasolakKocasolak10 gün önce
  Bir baytara uğrasında kuduz aşısı olsun, her an ısırabilir.
 • osmanosman10 gün önce
  onlar Türkiyeye böyle büyük bir suclamayi yaparken cokmu diplomatik ve onurlu oluyormus ?aranizda fransizca bilen yorumcular varsa, buna benzer bir cevabi fransizca bu kariya yapistirsin twitterden
 • TheoldTheold10 gün önce
  Hani beka beka deniyor ya işte beka bu. Biz bu beka durumunda cumhurbaşkanın da dış işleri bakanınında yanında duracak kadar beka severiz. Mesele beka ise düşünce tektir. O da vatandır. Nokta
 • Gülesim geldiGülesim geldi10 gün önce
  Salonu terk edeceğine "bi dakka!!" diyebilirdi. Diyebilirdi ama sonra ne diyebilirdi?
 • Dünyanın en ibne ırkı: FıransızDünyanın en ibne ırkı: Fıransız10 gün önce
  Esas Maraş' a, Anteb' e dadanan Fıransızları soy kırıma uğratmak lazımdı da kaçtılar i.neler sonradan
 • DoğruDoğru10 gün önce
  Ne oldu faşistler acidimi daha ahiret var .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019