Bursa Ulu Cami'deki skandal görüntüye tepki yağıyor

Bursa'nın en köklü sembollerinden biri olan Bursa Ulu Cami'de çekilen skandal görüntü duyarlı Müslümanların tepkisine neden oldu.

13 Temmuz 2018 Cuma 17:54
Bursa Ulu Cami'deki skandal görüntüye tepki yağıyor

1396- 1399 tarihleri arasında I. Bayezid tarafından mimar Ali Neccar'a yaptırılan, hem dini hem de milli önemi nedeniyle yüzlerce yıldır Bursa ile birlikte tüm Türkiye'nin sembolü haline gelen Ulu Cami'de, çekilen görüntü tarihi camilerdeki sorunu yeniden gündeme taşıdı.

Allah'ın evinin içine bu şekilde girilmesi "Müslümanlara hakaret" olarak değerlendirildi.

Camiyi ziyaret için gelen gruplar herhangi bir kural ve saygı unsurunu benimsemeden camiye giriş yapmaya devam ediyor. Duyarlı müslümanlar bu durumların önüne geçilmesi için yetkilileri önlem almaya davet ediyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 17:54

YORUM YAZ

 • başlatmayın lan amerikan kültürünüze!!!başlatmayın lan amerikan kültürünüze!!!7 ay önce
  ya nasıl genç ulan kaç yaşına gelmişler lan ayıp değil mi kültür yerlerde 2030 da görürüm ben ..it oğlu itler
 • HülyaHülya8 ay önce
  Sayın Mahir,Kuşadası nda Meryem Ana yı ziyarete gidin bakalım.kıyafet konusunda ziyaretçilere nasıl uyarı yapılmş.Her değerimizi ,her kutsalımızı bu kadar kolay çiğnemeyelim.
 • mutmainemutmaine8 ay önce
  KİLİSEYE GİREMİYORSUN O KIYAFETLERLE, BİZİM ÇOK BİLMİŞLER HEMEN ATLAMIŞ ORTAYA
 • Mustafa Banabak Mustafa Banabak 8 ay önce
  Benzer bir olayı Istanbul Süleymaniye Camiinde ben de yaşadım.Diyanet görevlisini ikaz edince benimle tartıştı. Fatih müftülüğüne şikayette bulundum ama hiç bir yaptırım uygulanmadı.... Maalesef.
 • enesenes8 ay önce
  ....elr sizi
 • halil45halil458 ay önce
  resimde bir sorun yok
 • SaadetSaadet8 ay önce
  Açık bile olsa camiye girerken bütün müslüman kadınlar örtü takar saygıyla girerler açık olarak girenler turist olarak gelmiş yabancı ziyaretçilerdir ve ülkelerinde tanıtım yaparlar..biz oraya rabbimize yakın olabilmek orda namaz kılıp dua etmek için gideriz yoksa onun bunun catalina koluna bacağına bakmaya degil .gerçekten oranın havasını teneffüs eden sağını solunu eleştirmezsadece yaratıcıyı düşünür..üstelik gavur diye hitabetmek son derece yanlış ve gunahtir ..muslumanlikta kademe kademeişte..bilgilisi var cahili var..
 • EsinEsin8 ay önce
  Öğrenciler caminin dışında fotoğraf cekinmislermi. Caminin içinde görüntüleri var mı. Cami görevlileri zaten almıyorlar Diana da karışmazlar. ..
 • kalelikaleli8 ay önce
  camilerde müslümanlara esrar eroin kullanmayın rakı içmeyin diyen din görevlileri camiye zaten esrarcı gelmez.müslümanı düzeltmeye çalışacağınıza müslümanlığa zarar verenleri düzeltmeye çalışın.camilerimiz kutsal mekanlarımızdır.oraya saygı duyulması gerekir.gavurun mabedine böyle girebiliyorlar mı acaba.
 • PelinPelin8 ay önce
  Bilmiyorsan orası CAMİİ yani ibadet edilen bir yer.Onlar gibi,senin gibi saygısızlar bunu anlamakta güçlük çekebilirsiniz ama ben Bursa'da yaşayan bir Müslüman olarak dedelerimin yaptırdığı bu emanete bu şekilde girilmesinden çok rahatsız oldum.Bu dinimize hakaretten başka nedir ?
 • CANAN AKSEDEFCANAN AKSEDEF8 ay önce
  ULUCAMİ ZİYARETÇİLERİ ZIVANADAN ÇIKALI ÇOK OLDU GEÇEN RAMAZAN BAYRAMI VAKİT NAMAZI İÇİN ORDAYDIM İMAM 3 SEFER UYARDI ÇOCUKVE KADINLARIN SESLERİNİN YÜKSEKLİĞİ NEDENİYLE,NEREDEYSE HER GÜN "NÜ" "NAKED" ÇIPLAK VE TEŞHİRCİ DENİLEBİLECEK TARZDA O CAMİYE,RUHANİYETİNE VE CAMİİNİN SAHİBİNE EDEPSİZLİK YAPILIYOR BU KADINLAR KAPANMAYI BECEREMİYORSA DA "ALLAH" TAN KORKMAK Bİ SIFATA DA SAHİP DEĞİLLER Mİ ONUN EVİNE GİDERKEN Bİ USTURUBUN YOK MU GÖĞÜS ÇATALI ORTADA,KOLLARI VE OMUZU AÇIK BLUZLARLA RABBİNE NE SÖYLEMEYE ÇALIŞIYOSUN ?BU APTALLAR YÜZÜNDEN BELAYI BAŞIMIZA ÇAĞIRIYORUZ MÜDAHİL OLUNKADINLARIN CAMİYE VE TÜRBELERE GİRERKEN Kİ HALLERİ İBRETLİK SOKMAYIN BU HALDE ONLARI BENİM GİBİ KAPANAMIYOSANBİLE CAMİDE NEFSİNE SÖZ GEÇİREMİYOMUSUN Bİ BEŞ DAKİKA 10 DAKİKA
 • MerveMerve8 ay önce
  Tabi ya bu nasıl bir anlayış ayıp oluyor böyle biz müslümanlar edep hayali insan olalım edep yahu yahu yahu yahu yahu yahu yahu yahu yahu yahu yahu
 • MerveMerve8 ay önce
  Hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır hayır
 • BayındırBayındır8 ay önce
  Size ne isteyen istediği gibi girer
 • NerimanNeriman8 ay önce
  Yurtdışında kilise ve katedrallere şortla ,şapkayla girmek yasak,hatta kapıda görevli uyarıyor ve içeri almıyor.Vatikan'da omurlarımızı bile örtmüşlerdi. Bunun modernlikle bir ilgisi yok, kutsal yerlere saygıyla ilgisi var. Gelen turistler kendi ülkelerindeki durumu bildikleri için tuhaf karşılamayacaklardır. Biz nasıl onların kurallarına uyuyorsak,onlar da bizim kurallarımıza uyacaklar.
 • Oguz KaanOguz Kaan8 ay önce
  Duyarli vatandaslar sokmayin o zaman
 • Oguz KaanOguz Kaan8 ay önce
  Izin verenler utansin.
 • mutmainemutmaine8 ay önce
  Camiye namaz kılmaya mı gelmişler ????? Amaç nedir !
 • KamilKamil8 ay önce
  Görürsünüz hesap günü vu yorumlarınızı sabredin
 • BahadırBahadır8 ay önce
  Kimse kusua bakmasın ama Müslümanın da hakları var. Bu gevurların bu yaptıkları müslümanın hakkına girmektir. İbadetine karışmaktır. Dininin emrettiklerini yapmasına engeldir. Her bir halta saygı bekleyenler önce göstermesini bilecekler.
 • OkanOkan8 ay önce
  Yetkililer bu meseleye acil el atmalı ..Taa avluya bile girmeden bu saygısızlara dur denilmeli..Geçen Eyüp Sultan' daki avluda umursamazca dolaşan kadınları görünce bunlara dur diyecek bir yetkili yok mu diye isyan ettim..Eğer önlem alınmazsa daha nelere şahit oluruzkimbilir !
 • HasanHasan8 ay önce
  Değeri olmayanların,değeri olmaz,,,Var sayki,cami önüne kelp gelmiş,,Onunda giyinmeye ihtiyacı yok,,,,,Görene ne,köre ne,,,,,,İnsanınız,diyorlarsa,,,Allah hidayet eyleyeİnsan eyleye,,,,, , ,, ,,,, ,,,, ,
 • arifarif8 ay önce
  gavurlar bile camiye girerken kapatıyor usulen, bizim gavurlar da saygı yok birşey yok, hukuken de bir zorlama yok, oo, turistik yer oldu camiler..
 • HasanHasan8 ay önce
  Duyarlı müslümanlanlarunızı seveyim
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu8 ay önce
  Kıyafet serbestliğini kim çıkardı. Bayan öğretmen o kılık ile sınıfa girip ders verebiliyorsa. O edepsizler de camilere girsinler. Bu hoşgörü olarak görenler utansın.
 • Mahir Mahir 8 ay önce
  Camilere giriş kiyayafeti hangi ayette düzenlenmiş sizleri bu kıyafet takıntısı yüzünden toplumun yarısı cai avlusundan geçmiyor. İbadet için bile sedri avret yeri (yani göbekle diz arası kapalı ise hatta 1/3 noksan olsa bile) kapalı ise namaz kılınıyor unuttunuz mu
 • İsmail UZUNİsmail UZUN8 ay önce
  Yapılan iki yoruma da kesinlikle katılmıyorum. Bu cami halen ibadete açık olan faal bir cami. Bizim dinimizde de tesettür kapsamında belirlenmiş esaslar var. İbadet için orada bulunan insanların dini inançlarına saygı göstermeleri gerekir. Bugün ecnebi turistlerin içerisinde bile bu hassasiyete uyanları görüyoruz.
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  ALLAH IN EVİNE MİNİ ETEK İLE GİRİLMEZ. İL MÜFTÜSÜ, SORUMLULAR HAKKINDA GEREĞİNİ YAPSIN.
 • gonyalı gonyalı 8 ay önce
  Camileri böyle mahluklara peşkeş çeken diyanet bu işe bir sınır getir.Yazıklar olsun
 • HaticeHatice8 ay önce
  Cok guzel bir konuya deginildi 10 gun once izmirde cenazem vardi camiye gittik gencler sortla 30 40 yaslardakiler kolsuz mini etekli 50 li 60 li ve 70 li yastakilerin hem cenaze acisindan hemde cami ve mezarlik acisindan uygun olmayan kiyafetle gelmislerdi benden baska kapali kimse yoktu resimlerini cektim ve cok uzuldum allahim nerelere geldik eskiden kadinlar camiye hatta cenazeyede gitmezlerdi artik oluye saygi bitmis bizler gencligimizde camilerde erkekler cenaze namazlarini kilar sonra gelir erkekler ayri yerde kadinlar ayri yerde oturulur evlerde kuran sesleri duyulurdu simdi bilhassa buyuk sehirlerde mutaasip ailelerin disindaki ler dinimize saygiyi bitirmis lutfen akit diyanete baski yaparsiniz muftulugemi bildirirsiniz bu rezaletlere bir son verilsin fetvaa verilsin ve kadinlarin camiye giriste kilik kiyafet sarti getirilsin aslinda bunun sebebi ak parti gelirse bizi irana benzetilecek diye feveran edildigi icin hukumet veya diyanet bu konuda gevsek davraniyor bunun gunahini ve hesabini diyanet islerindeki hocalarin ahiretteki hesabini verecektir diyanet isleri baskanligi ne yapar merak ediyorum tum camilere bir yazi gondererek bu tur olaylari engellemis olurlar lutfen akit bu ise el atin bende ist muftulugune telefon edip sikayet edecegim
 • MuratMurat8 ay önce
  Kesin ... konuşmayın camiye çıplak girilmez o kadar
 • DalmanDalman8 ay önce
  Yahu girsinde nasil girerse girsin ulu cami kimsenin değil herkesin malı. Acigida girer kapalisida.vesselam.
 • GençlikGençlik8 ay önce
  Abartmayın bu kadar. Boşverin. Genç bunlar. ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019