• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bunlar insan olamaz

Erdoğan karşıtlığını, Türkiye düşmanlığına dönüştüren Orhan Pamuk ve Elif Şafak Türkiye’yi gerçek dışı iddialar ile Batı medyasına şikayet ederken, Hürriyet yazarı Melis Alphan, Soma’daki mağdurlara yönelik yardım kampanyalarına destek verilmemesini istedi.

Yeniakit Publisher
2014-05-23 08:15:00 - 2014-05-22 23:12:49
Bunlar insan olamaz

MUHSİN BAYRAKTAR / ANKARA  - Kimi köşe yazarların ve sanatçıların Başbakan Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı Türkiye düşmanlığına dönüştü. Başbakan Erdoğan ve hükümetinden kurtulmak için her yolu mubah gören zihniyet, son zamanlarda ülkeyi Avrupa’ya ve ABD’ye kötülemeye başladı. Türkiye’yi dışarıda kötüleyince Nobel Ödülü’ne layık görülen yazar Orhan Pamuk, “Hükümeti eleştirmek mümkün değil” diyerek hükümeti eleştirdi! Elif Şafak ise The Guardian’daki yazısında, Erdoğan’ın Soma ziyareti sırasında attığı iddia edilen tokadı diline doladı, “Erdoğan’ın tokadı tüm Türklerin yüzüne atıldı” sözleriyle Türkiye’yi karalamaya çalıştı. 

TÜRKİYE’Yİ FRANSA’YA ŞİKÂYET ETTİ 

Gezi Parkı eylemleriyle ve 17 Aralık operasyonuyla AK Parti’den ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan kurtulamayanlar kendi ülkelerini dünyaya şikâyet etmeye başladı. Türkiye’nin ilk ve tek Nobel ödüllü yazarı olmakla övündüğümüz Orhan Pamuk, France Inter radyosunda konuk olduğu programda adeta bir Türk düşmanı bir Fransız gibi konuştu. Kendi ülkesini Fransızlara karşı kötüleyen Pamuk, “Türkiye’de insan hayatı ucuz. Kötü çalışma koşullarını eleştirecek yeterli derecede ifade özgürlüğü yok. İnsan hakları, medyanın kontrolü ve ifade özgürlüğü alanlarındaki kısıtlamalar nedeniyle hükümeti eleştirmemek mümkün değil” dedi. Türkiye’de insan hayatının ucuz olduğunu belirten Pamuk, hükümeti sert ve haksız bir şekilde eleştirdi. Pamuk şu hezeyan açıklamalarda bulundu: “İnsanların içinde bulunduğu koşulları dile getirmelerine izin vermiyorlar. Sadece daha çok kazanmak derdindeler. İfade özgürlüğünü sınırlayan otoriter, hatta otokrat bir hükümet söz konusu. Erdoğan, çok sert bir üslup kullanıyor. Ancak bütün bunlara rağmen son seçimlerde hâlâ yüzde 45 oranında oy aldı. Bu da politik durumu daha da zorlaştırıyor. Muhalefet, milliyetçiler ve laikler arasında bölünmüş durumda.” 

ŞAFAK BAŞBAKAN’A “RUH HALİ BOZUK” İFTİRASINI ATTI

Erdoğan’ı ve Türkiye’yi eleştiren bir diğer isim ise yazar Elif Şafak. İngiltere’nin önemli yayın organlarından biri olan The Guardian gazetesine “Erdoğan’ın tokadı tüm Türklerin yüzüne atıldı” başlıklı bir yazı yazan Şafak, Başbakan’ı Avrupalılara şikâyet etti. Mart ayında yazdığı yazısında da Türkiye’yi kötüleyen Şafak, Soma’da yaşanan faciayla ilgili tek sorumlu olarak Erdoğan’ı gösterdi. Şafak, Başbakan’ın ruh halinin de bozuk olduğunu iddia etti. “Başbakan’ın agresifliği hükümeti sarsar sanmayın. Biz hükümdar erkeklerin durduk yere attıkları tokatları mazur görerek büyüdük” diyen Şafak, Başbakan’ın Somalı madenciye tokat attığı iddialarını da Avrupalılara gerçekmiş gibi anlattı. Şafak, “Ülke, Recep Tayyip Erdoğan’ın, yani Başbakan’ın, bir eylemciyi süpermarkete kadar takip edip orada tokatladığı iddiasını konuşuyor. Doğru ya da değil, ama bunu Erdoğan’ın savunucularının bile inanılmaz bulmadığı açıkça ortada. Aniden değişen ruh hali düşünüldüğünde böyle bir şeyin olabileceği gibi bir kanı mevcut. Aynı gün çekilen bir videoda Erdoğan’ın ‘Eğer bu ülkenin başbakanını yuhalarsan tokadı yersin’ dediği duyuluyor” ifadelerini kullandı. 

TÜRK MİLLETİNE HAKARET 

Türklerin tokat yemeye alışkın olduğunu ve Erdoğan’ın tokadının ülkede bir kitlesel tepkiye neden olmayacağını söyleyen Şafak, “Eğer bu başka bir ülkede olsaydı tüm hükümet kökünden sarsılırdı. Ama Türkiye’de böyle olmaz. Millet olarak biz çocukluktan beri tokatlara mazeret bulmaya alışkınız. Tipik ataerkil bir Türk ailesinde sözlü ve fiziksel şiddet olağan dışı değildir. Çocuklar terbiyesizlik yaparsa babalar tokat atar. Eşler terbiyesizlik yaparsa onlar da aynısını bekleyebilir” diye yazdı. Şafak yazısını da tokat yemeye alışkın bir millet olduğunu belirterek şöyle tamamladı: “Türkiye’de tüm güç devletindir. Vatandaşların değil. Biz millet olarak en tepedeki, otorite sahibi kimselerden tokat yemeye alışkınız. Aile içinde, okulda, askerde, sokakta, süpermarkette… Tokat her yerde. Ve son günlerde yaşananlar gösterdi ki, Türk erkeği çok kolay kışkırtılabiliyor.”

BUNLAR NEREDE YAŞIYORLAR?

Hatırlanacağı gibi 17 Aralık operasyonu sonrası paralel yapının yazarları da Türkiye’yi dünyaya şikâyet etmişler, ‘gelin bizi kurtarın’ çağrısında bulunmuşlardı. Paralel yapının yayın organları olan Zaman ve Todays Zaman köşe yazarları yazdıkları makalelerle Türkiye’yi yerin dibine batırıp, uluslararası güçlerden yardım istemişlerdi. CHP ve onun Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan hazımsızlığı yüzünden Türkiye’yi yurtdışına şikayet etmişlerdi. AK Parti’ye oy verenleri, “bidon kafalı”, “göbeğini kaşıyan adam” şeklinde aşağılayan Gezici zihniyet, kendi ülkelerini kötülemekten bir an olsun geri kalmamaları “Bunlar hangi ülkenin evladı!” sorusunu akıllara getiriyor.

 Yeni Akit

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23