• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bu hatanın sorumlusu kim? Uygurca diye İbranice!

Ortaokullarda okutulan kitaplarda büyük bir yanlışlık tespit edildi. Hata ortaokul sosyal bilgiler kitabının 61. Sayfasında yer alıyor. Buna göre Uygurların anlatıldığı bölümde yer alan alfabe Uygur Alfabesi değil İbrani alfabesi.

2019-11-10 06:47:00 - 2019-11-10 06:48:01
Bu hatanın sorumlusu kim? Uygurca diye İbranice!

Yazar Mehmet Doğan, Türkiye Yazarlar Birliği sitesinde yayımlanan yazısında orta okullarda okutulan sosyal bilgiler ders kitabına ilişkin büyük bir hatayı kaleme aldı.

Mehmet Doğan'ın, "Milli Eğitim'in resmi ders kitapları, kalitesiz, türkçe fakiri ve yanlışlarla dolu. İşte bir milyon 340 bin adet basılan ders kitabı: Uygur alfabesi diye İsrail alfabesi!" sözleri ile sosyal medyadan duyurduğu hataya ilişkin yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Elimin altında bir orta okul ders kitabı var. Orta okul ve imam hatip ortaokulları için hazırlanmış Sosyal Bilgiler kitabı. 1.340.526 adet basılmış…

Bize doğruları öğretecek ders kitabında hata olursa ne olur? Kitabın hazırlanış sürecine bakınca, hata olmaz diyesiniz geliyor!

İşte bu kitapta Uygur alfabesi diye, İsrail (İbrani) alfabesi konulmuş. Hadi bunu öğrenci anlamaz diyelim, öğretmenler de fark etmez mi? Fark edilse düzeltilmesini sağlamaya güç yeter mi? O da ayrı bahis.

Hatanın sorumlusu kim?

Görünüşte Millî Eğitim işi sıkı tutmuş: Resim malzemelerine kaynak belirtmek mecburiyeti getirmiş. Birkaç tane basılı kaynak dışında elektronik ortamdan aktarılmış resimler, haritalar ve grafikler. Elektronik ortam kesinlikle güvenilir değil, bunu bilmeyen ders kitabı yazmaya kalkışmasın. Böyle güvenilmez ortamdan alınan malzemenin basılı kaynaklarla karşılaştırılması mecburiyeti getirilmeli.

...

Bu harflerin Uygur harfleri olmadığını anlamak için uzman olmaya gerek yok. İsrail alfabesi olduğunu anlamak çok daha kolay. Peki bu resmin kaynağı ne? Bir lisenin sitesi! Sitede bu resme ulaşmak ne mümkün! Eğitim ciddiyet ister!"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kasitlidir

Memlekette o kadar cok satilmis hain kopek var ki milli egtimi bile onlar belirliyor. Baska ulkede olsa failini aninda infaz ederler
 • Yanıtla

Alï

Hakikaten alim olmaya gerek yok. Edebiyat oğretmenleri de mi fark etmedi. En azından arap harflerine benzediği bilinir. 14 sese sahip old.b
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23