• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Bu haber milyonları ilgilendiriyor! İstisna değişti, fesih yasağında nelere dikkat edilmeli?

17 Mayıs’a kadar işçi çıkartmak yasak. Ancak bazı istisnalar bu yasağın kapsamında bulunuyor. 7252 sayılı yasa ile bu istisnaların kapsamı da genişletildi. Hangi işlemler olursa işten çıkartma gerçekleşir? İşçiler haklarını nasıl arar? İşverenler hangi haklara sahip? İşte cevaplar…

Yeniakit Publisher
2021-04-20 07:20:00 -
Bu haber milyonları ilgilendiriyor! İstisna değişti, fesih yasağında nelere dikkat edilmeli?

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl gündeme gelen fesih yasağı yani işten çıkartma yasağı devam ediyor. Bu yasak İş Kanunu geçici 10. Madde ile hayatımıza girmişti. 17 Nisan 2020'de yürürlüğü giren Geçici 10. Madde ile hangi kanunu tabi olursa olsun bütün iş ve hizmet sözleşmelerinin işveren tarafından İş Kanunu 25. Maddede tarif edilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında feshi yasaklandı. Bu tarihten sonra bu uygulama çeşitli defalarda uzatılarak yürürlüğü devam ettirildi.

Şu anda da yeni bir uzatma gelmez ise 17 Mayıs'a kadar sürecek. Bu düzenleme ile birlikte işverenler ancak ahlak ve iyi niyet kurallarına uymama hallerinden işçiyi çıkartabildiler. Burada da bazı mağduriyetler yaşanması üzerine işten çıkış bildirimi olan kod 29 değiştirildi. Böylece işverene işçinin hangi fiili dolayısıyla çıkartma yapacaksa onun koduyla bildirim yapma mecburiyeti getirildi.

Çalışanlar bu konuda bir mağduriyet yaşamışlarsa zaten durumu hem ALO 170'e bildirerek, hem de arabulucuya giderek takipçisi oluyorlar. Eğer sadece fesih yasağını delmek için bu kural kullanılmış ise yapılan denetimler sonucunda ortaya çıkıyor ve işverenlere idari para cezası kesiliyor. Ayrıca işçiler tazminat ve işsizlik maaşı haklarına da kavuşuyor. Burada işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan fiili gerçekleştirdiğinin ispat yükümlülüğü de işveren de bulunuyor. İşte ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller şunlar:

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

okuyucu

sahtekar hak yiyici bağcılar devlet hastanesi taşeron firma sahibi ,bizler tazminatımızı,kullanılmamış izin paramızı ve devletin verdiği agi yardımını haksız bir şekilde vermeyip, talep ettiğimiz hakkımızı istedik diye bize 46 ıncı maddeden çıkış verdi.bu madde hırsızlık yapma,şirketin ve patronun sırlarını dışarı verme gibi konuları kapsıyor ve burada işde değiliz kısa çalışmadan dolayı 3 aydır evdeyiz.şimdi bu zalim patron bu maddeyi verince biz hırsızmı olduk,adam hakkımız vermemek için istedik diye bize yaptığı iftiraya bakın,bu madeleri neden icat ettiler?bu ülkede herşey güçlü olan içinmidir.?bu zalimlere dur diyecek bir güç yokmu?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23