• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Bozdağ: Zalimlere cesaret veriliyor

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Kimyasal silah kullanıldı, hala konuşuyoruz, hala siyasal hesaplar yapıyoruz. Eğer bu kimyasal silah kullanımı karşısında bir adım atılmazsa bundan sonra başka kimyasal silahlar kullanıldığı zaman adım atılmayacağı anlamına da gelir. Başkaları da cesaret bulabilir. Bugün Esad bunu yapıyor, yarın başka bir zalim başka yerde benzer bir şey yapabilir.”

Yeniakit Publisher
2013-08-27 21:10:10 - 2013-08-27 21:11:53
Bozdağ: Zalimlere cesaret veriliyor
ANKARA
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Kimyasal silah kullanıldı, hala konuşuyoruz, hala siyasal hesaplar yapıyoruz. Eğer bu kimyasal silah kullanımı karşısında bir adım atılmazsa bundan sonra başka kimyasal silahlar kullanıldığı zaman adım atılmayacağı anlamına da gelir. Başkaları da cesaret bulabilir. Bugün Esad bunu yapıyor, yarın başka bir zalim başka yerde benzer bir şey yapabilir” dedi.
Bozdağ, II. Uluslararası Hukuk Eğitim Programı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin eğitimden, siyasete, ekonomiden altyapı yatırımlarına kadar birçok alanda değişimler ve dönüşümler yaşadığını, ulaşılan seviyeyi daha ileri noktalara taşımak için de değişim iradesinin canlı olduğunu söyledi.
Türkiye’nin demokrasi açığı bulunduğunu belirten Bozdağ, Hükümetleri döneminde demokrasi açığını kapatma ve hukukun üstünlüğünü tesis etme anlamında tarihi adımlar atıldığını bildirdi.
Demokratikleşmeyle ilgili yurt içinde yapılanlar hakkında bilgi veren Bozdağ, yurt dışında yaşayan vatandaşların hak ve hukukunu koruma yönünde önemli girişimlerde bulunulduğunu dile getirdi.
“CANLI YAYINDA İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR”
Uluslararası hukukun ne olduğunu herkesin bildiğini anlatan Bozdağ, mevcut duruma bakıldığında dünyanın uluslararası hukukun ve temel insan haklarının hiçe sayıldığı bir dönemden geçtiğini söyledi. Bozdağ, Suriye’de en temel insan hakkı olan hayat hakkının çiğnendiğini, kitlesel katliamlar yapılarak ve kimyasal silah kullanılarak, dünyanın gözü önünde, canlı yayında insanlık suçu işlendiğini dile getirdi.
Suriye’de 110 bindan fazla kişinin hayatını kaybettiğine ve Esad yönetiminin cinayetlerine her gün yenilerini eklediğine dikkati çeken Bozdağ, uluslararası toplumun da buna karşılık sessizliğini koruduğunu bildirdi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, İnsan Hakları Avrupa Sözeşmesi ve insan haklarına ilişkin diğer uluslararası sözleşmelerin ana hedefinin insanı ve haklarını korumak olduğunu hatırlatan Bozdağ, şunları kaydetti:
“Siz yaşama hakkını korumazsanız, teminat altına almazsanız, onun başka haklarını koruma iddianızın hiç ama hiçbir anlamı kalmaz. Kimyasal  silah kullanıldı, hala konuşuyoruz, hala siyasal hesaplar yapıyoruz. Eğer bu kimyasal silah kullanımı karşısında bir adım atılmazsa bundan sonra başka kimyasal silahlar kullanıldığı zaman adım atılmayacağı anlamına da gelir. Başkaları da cesaret bulabilir. Bugün Esad bunu yapıyor, yarın başka bir zalim başka yerde benzer bir şey yapabilir. O zaman orada da binlerce insan hayatını kaybedebilir. Onun için eğer insan hakları varsa, eğer uluslararası hukuk dediğimiz bir hukuk varsa bu hukukun namusunu korumak evvela Birleşmiş Milletlerin vazifesidir. Uluslararası toplumun, uluslararası örgütlerin ve insan olan herkesin birinci derecede vazifesidir.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23