• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bolivya’da Başbakan istifa etmişti! ABD’den darbeyle göreve gelen şahsa tebrik

Bolivya’da askerin baskıları ve darbe tehdidine karşın Devlet Başkanı Evo Morales istifa ettiğini duyurmuştu. Bunun ardından darbecilerin desteği ile başa muhalif Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez getirilmişti. ABD’den bu konuya ilişkin olarak bir açıklama geldi. ABD, Anez’in geçici devlet başkanlığına getirilmesinden memnuniyet duyduklarını açıkladı.n istifa etmişti! ABD’den darbeyle göreve gelen şahsa tebrik

2019-11-14 07:51:00 - 2019-11-14 10:17:50
Bolivya’da Başbakan istifa etmişti! ABD’den darbeyle göreve gelen şahsa tebrik

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bolivya'daki son gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaparak, Çokuluslu Yasama Meclisinin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı Jeanine Anez'i geçici devlet başkanı olmasından dolayı tebrik etti.

Pompeo, "ABD, ülkesini Amerikan Demokratik Tüzüğünün ilkeleri doğrultusunda demokratik bir sürece ulaştırmak için sorumluluk alan Bolivyalı Senatör Jeanine Anez'i takdir etmektedir" ifadelerini kullandı.

ABD hükümeti olarak Bolivya yönetimi ile çalışmak için sabırsızlandıklarını belirten Pompeo, "Tüm Bolivyalı taraflara gelecek zamanlarda da demokrasiyi korumaları ve şiddetten uzak durmaları çağrısında bulunuyoruz." açıklamasında bulundu.

Bolivya'daki kriz

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde 'hile' yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Tartışmalı seçim sonuçlarının ardından günlerdir seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales'in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmış, süreci 'darbe' olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika'nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından da bu ülkeye gitmişti.

Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda, ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ihsan

neymiş abd demokrasi için yapmış bu salak dünya kanıyormu bunlara yuh be
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23