• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Askeri darbe girişiminin yaşandığı Bolivya'da Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti.

Yeniakit Publisher
2019-11-11 00:07:00 - 2019-11-11 01:25:50
Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

Bolivya Cumhurbaşkanı Evo Morales, ülkenin Silahlı Kuvvetleri komutanının “Bolivya'nın iyiliği için” istifasını istemesinden bir saat sonra Pazar gecesi televizyonda yayınlanan bir bildiriyle istifa ettiğini açıkladı.

Konuşmasında Morales, 14 yıllık cumhurbaşkanlığı konusundaki başarılarını vurgulayarak sicilini savundu. Muhalefetin arkasında olduğunu ve şiddete son vermek için istifayı seçtiğini sözlerine ekledi.

Bolivya'daki olaylar son 48 saat içinde çarpıcı bir şekilde artış kaydetmiş, hükümet yetkilileri, polis teşkilatı ve son olarak ordunun Morales'e mesafe koyduğu gözlemlenmişti. İstifa duyurusu, sol liderin yeni bir seçim yapılacağını açıklamasından sonra geldi.

Günün erken saatlerinde konuşan Bolivya’nın ilk yerli kökenli başkanı olan Morales, Yüksek Seçim Mahkemesi kararıyla yeni bir seçim vaat etmişti. Dikkat çekici olan ise sol lider adaylığını tekrar koyacağını belirtmedi.

Güney Amerika'nın en uzun süredir iktidarda olan liderinin kazandığı son seçimlerle ilgili olarak, Amerikan Devletleri Örgütü' (ADÖ)nün ön raporunda 20 Ekim başkanlık yarışmasında "bir dizi usulsüzlük" bulunduğu ve yeni bir oylama yapılması gerektiği açıklanmıştı.

Morales Başkent La Paz'ı Terketti

Bolivya ordusu komutanı General Williams Kaliman, şiddetli protesto gösterilerinin durmadığına işaret ederek Pazar akşamı basına, Morales’ten “başkanlık görevinden istifa etmesi gerektiğini” açıklamıştı.

General Williams, basına verdiği demeçte, "İç çatışma durumunu analiz ettikten sonra, cumhurbaşkanından Bolivya’nın iyiliği için başkanlık görevinden istikrarın korunmasına sağlamak için istifa etmesini istiyoruz.” şeklinde çağrıda bulunmuştu.

Morales destekçileri ve muhalifleri arasındaki çatışmalı süren son olaylarda üç kişi ölmüş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı.

Morales, olaylarla ilgili açıklamasında, "hepimiz Bolivya'yı sakinleştirmek durumundayız" dedi. Morales, ülkenin seçim mahkemesinin karar almayı planladığını ve ülkenin siyasi partileri arasında barış çağrısı dikkate alınmadı. Ülkenin polis teşkilatı emir almayı reddetti. Devlet televizyonuna el konulurken, 5 bakan istifasını açıkladı. Morales'in başkent La Paz'ı terk ettiği öğrenildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Gene amerika ve israilin isi

Evo morales iyidi filistini destekliordu
 • Yanıtla

Aşağılayan

Dünya değişti. Artık devletler ve vatandaşları yerine, şirketler ve müşterileri vardır. Bolivya bir limited şirket bile değildir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23