• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Böbrek yetmezliği nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Böbrek yetmezliği, her iki böbreğin de çalışmadığı veya neredeyse normal çalışmayı bıraktığı (böbreğin kalan fonksiyonu normalin yüzde onbeşin altındaysa) aşamadır. Kronik böbrek yetmezliği glomerüler filtrasyon değerinde azalmanın sonucu böbreğin sıvı-solüt dengesini ayarlama ve metabolik-endokrin fonksiyonlarında kronik ve ilerleyici bozulma hali olarak tanımlanabilir. Verilere göre ülkemizde Böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören hasta sayısı 12 bin civarındadır. Peki Böbrek yetmezliği nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Kronik böbrek yetmezliği iyileşir mi? Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme nasıl olmalı? Böbrek yetmezliğinin bitkisel tedavisi var mı?

Yeniakit Publisher
2019-04-08 16:38:00 - 2019-04-08 16:44:36
Böbrek yetmezliği nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Böbrek yetmezliği, her iki böbreğin de çalışmadığı veya neredeyse normal çalışmayı bıraktığı (böbreğin kalan fonksiyonu normalin yüzde onbeşin altındaysa) aşamadır. Kronik böbrek yetmezliği glomerüler filtrasyon değerinde azalmanın sonucu böbreğin sıvı-solüt dengesini ayarlama ve metabolik-endokrin fonksiyonlarında kronik ve ilerleyici bozulma hali olarak tanımlanabilir. Verilere göre ülkemizde Böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi gören hasta sayısı 12 bin civarındadır. Peki Böbrek yetmezliği nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Kronik böbrek yetmezliği iyileşir mi? Kronik böbrek yetmezliğinde beslenme nasıl olmalı? Böbrek yetmezliğinin bitkisel tedavisi var mı?

Böbrek yetmezliğinde beslenme önemli mi? Böbrekler yeterli çalışmamaya başladığında önemli fonksiyonlarının tümünü yerine getiremezler. Vücut, su toplamaya ve atık ürünler kanda birikmeye başlar. Buna üremi denir. Su ve atık ürünlerin birikmesi ve belli hormonların üretimindeki azalma nedeniyle kendinizi hasta hissetmeye başlarsınız. Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) basit olarak böbreklerinizin sizi sağlıklı tutacak kadar iyi çalışmadığı anlamına gelir. Böbrek yetmezliği belirtileri arasında, tuvalete çıktığınızda çok az idrar gelmesi, hiç gelmemesi, bacak ve ayaklarda ödem oluşması ilk sıralarda gelmektedir.

Böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir?

Böbrek yetmezliği, böbreklerin çalışmasının yavaşlaması veya durmasına bağlı olarak kanda bulunan su, tuz ve diğer minerallerin (elektrolitler) dengesinin bozulmasıdır. Bu dönemdeki kronik böbrek yetmezliği, yıllar boyunca sürebilir. Böbrek yetmezliği, zamanla böbreklerin faaliyetini bir renal replasman tedavisini gerektirecek seviyeye düşürür. Bu seviye veya aşamaya Son Dönem Böbrek Yetmezliği veya SDBY denir. Ülkemizde ve birçok ülkede kronik böbrek yetmezliğinin en sık görülen nedenleri şeker hastalığı, hipertansiyon ve nefritlerdir. Böbrek yetmezliği sonucu üre, kreatinin, fosfor, tuz-sodyum, su gibi maddeler idrarla yeterince atılamadığından vücutta birikir. Hastalarda kan basıncı yüksekliği, ödem, bulantı, halsizlik, kansızlık, kemik hastalığı, kaşıntı gibi bulgular ortaya çıkar. Böbreklerinizin yaptığı işi yapacak farklı renal replasman tedavisi seçenekleri mevcuttur.

Kronik böbrek yetmezliğinin evreleri

- Böbrek hasarı, beş evrede sınıflandırılabilir.

- Böbrek hasarı, beş evrede sınıflandırılabilir: 1. evre kronik böbrek yetmezliğinin en hafif şeklidir ve semptomlar o kadar belirgin olmadığı için hasta tarafından fark edilmeyebilir. 5. evre, son dönem böbrek yetmezliği olarak bilinir ve nakil veya diyaliz tedavisi gerektirir.

Birinci evrede bir nefroloğa danışılmalıdır. 1 ve 2. evreler, her 4 veya 6 ayda bir klinik muayeneler gerektirir. 3. evre hastaları, en azından her 3 ayda bir doktorlarına görünmelidir. 4 ve 5.evre hastaları bir nefrolog tarafından aylık bazda muayene edilmelidir.

Böbreklerim çalışmazsa neler yapılabilir?

Kronik böbrek hastalığının ilk aşamalarında, doktorunuz diyet ve ilaç yoluyla hastalığın seyrini ve bazı semptomların başlangıcını yavaşlatmaya çalışır. Buna “konservatif tedavi” denir.Ancak ilerleyen zamanlarda, böbrek fonksiyonlarının %85’inin yitirildiği “son dönem böbrek hastalığı” aşamasına gelindiğinde, hastanın bir nefroloji uzmanı tarafından klinik ve laboratuvar bulguları ile değerlendirilerek, tedavi seçeneklerinden birini seçmesi ve bu yönde hazırlık yapılması gereklidir. Kaybedilen böbrek fonksiyonlarının bazılarını yerine getiren üç tedavi seçeneği mevcuttur:

- Böbrek nakli

- Periton diyalizi

- Hemodiyaliz

Kimler daha yüksek böbrek hastalığı riski altında?

Pek çok faktör, kronik böbrek hastalığına yakalanma olasılığını artırabilir. Bunlar;

- Şeker hastalığı

- Ailede böbrek hastalığı geçmişi

- Yüksek kan basıncı

- İlerleyen yaş (50’nin üstü)

- Obezite

- Sigara alışkanlığı

Böbrek hastalığının erken teşhisi çok önemlidir. İşte bu nedenle doktorunuzdan kronik böbrek hastalığı muayenesinden geçmeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmesini istemelisiniz.

Böbrek yetmezliğinin bitkisel tedavisi

Uzmanlar çörek otu yağını bütün böbrek yetmezliği hastalarına tavsiye ederek, 'Diyalize bağlı olarak yaşayan hastalar soğuk pres yöntemiyle elde edilen çörek otu yağını eksik etmemeli' diyor.

Böbrek sağlığı için en sağlıklı besinler

Lahana, karnabahar, kırmızıbiber, sarımsak, soğan, elma, kızılcık, yaban mersini, ahududu, çilek, kiraz, kara üzüm, yumurta beyazı, balık ve zeytinyağıdır.

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23