Böbrek kanseri nedenleri Böbrek kanseri belirtileri nelerdir

Böbrek kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis ile parsiyel nefrektomi ya da nefron koruyucu cerrahi adı verilen operasyonlarla tedavi gerçekleştirilir. Parsiyel nefrektomi cerrahisinde tümör 5 cm’yi geçmemiş ve böbrekte damarlara çok yakın olmayan bir bölgede ise böbreği koruyup sadece kanserli bölümü çıkartarak, hastanın normal hayatını yaşaması mümkündür. Peki böbrek kanseri nedenleri neler? Böbrek kanseri belirtileri nelerdir?

25 Nisan 2019 Perşembe 11:15
Böbrek kanseri nedenleri Böbrek kanseri belirtileri nelerdir

Böbrek kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis ile parsiyel nefrektomi ya da nefron koruyucu cerrahi adı verilen operasyonlarla tedavi gerçekleştirilir. Parsiyel nefrektomi cerrahisinde tümör 5 cm’yi geçmemiş ve böbrekte damarlara çok yakın olmayan bir bölgede ise böbreği koruyup sadece kanserli bölümü çıkartarak, hastanın normal hayatını yaşaması mümkündür. Peki böbrek kanseri nedenleri neler? Böbrek kanseri belirtileri nelerdir?

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla böbrekte normal olmayan kitle meydana gelen hastalıktır. Oluşan bu kitle yapı ve fonksiyon olarak normal böbrek dokusundan farklıdır. Kanserli hücreler kan damarları aracılığı ile en başta akciğerler olmak üzere vücudun değişik yerlerine dağılırlar ve dağıldıkları yerlerde de çoğalarak kitleler oluştururlar.

Günümüzde kanserler arasında böbrek kanseri sık görülen kanserlerden bir diğeridir. İlerlemiş böbrek kanserlerinde radikal nefrektomi kullanılarak böbreğin tümü çıkartılır. Bu işlem ile hasta tek böbrekle kaldığı için kronik böbrek yetmezliği riski artmış olur. Böbrek tümörü sebepleri tam olarak hala bilinememektedir. Fakat kanser riskini arttıran tespit edilmiş faktörler vardır.

Böbrek kanseri ameliyatı

Böbrek kanserlerinin cerrahi tedavisinde önemli değişimler yaşanmıştır. Eskiden kanser olan hastaların kanserli böbreği tamamen alınırken, günümüzde kanserli böbreğin hepsinin değil, sadece böbreğin kanserli olan kısmının alınması önerilmektedir. (parsiyel nefrektomi) Sadece kanserli dokuların temizlendiği parsiyel nefrektomi ameliyatı açık cerrahi (neşter ile karın kesilerek), laparoskopik cerrahi (vücuda açılan delikler aracılığı ile) veya robotik cerrahi (vücuda açılan deliklere robot kolları bağlayarak) ile yapılabilir. Böbrek kanseri ilk evrelerde genellikle kendini göstermez yani belirti vermeyerek seyreder. Birtakım belirtiler meydana geldiğinde ise çoğu hastada böbrek kanserinin ileri safhalara taşındığını gözlemleriz.

Böbrek kanseri belirtileri neler?

- İdrarda kan görülmesi

- Karın alt ve yan bölgesinde şişkinlik

- İştahsızlık

- Geçmeyen yan ağrı (böğür ağrısı)

- Sebebi bilinmeyen kilo kaybı

- Herhangi bir enfeksiyon ya da soğuk algınlığı olmadan haftalar boyu süren ateş

- Aşırı yorgunluk

- Kansızlık

- Bacaklarda ve eklemlerde şişmeler

Böbrek kanseri bazı hastalarda vücudun başka kısımlarına da yayılabilir. Bu durumla karşı karşıya kalan hastanın görebileceği belirtiler ise şunlardır;

- Nefes darlığı

- Kanlı öksürük

- Bel ağrısı

Böbrek hastalıklarına hangi bölüm bakar? 

Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken bölümdür. Üroloji bölümü ise, daha çok mesane, prostat, böbrek taşı gibi sorunlarla ilgilenmektedir. Hastalar herhangi bir sağlık kuruluşuna gittiklerinde kendileri mutlak ilgili bölüme yönlendirilecektir.

 

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:15

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Mayıs 2019