• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Birleşmiş Milletler'den Suudi Arabistan'a Türkiye göndermesi

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Suudi Gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı davasında Türkiye'nin üstüne düşeni fazlasıyla yaptığını, Türkiye'deki davanın Suudi Arabistan'daki davadan çok daha şeffaf ve adil olduğunu açıkladı.

Yeniakit Publisher
2020-07-04 10:43:00 - 2020-07-04 12:16:54
Birleşmiş Milletler'den Suudi Arabistan'a Türkiye göndermesi

Agnes Callamard, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, 2 Ekim 2018'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesine ilişkin İstanbul Adliyesi'nde görülen ilk duruşmanın ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Callamard, "Bugün buradan sizin sayenizde diktatörlere mesaj gönderiyoruz, gazetecileri öldürüp kurtulamazlar. 2 senedir yaptıklarınız için teşekkürler." dedi.

Bugün ilk kez resmi bir adli aşamaya geçmenin önemini vurgulayan Callamard, "Suudi Arabistan'daki yargılama bir adalet komedisiydi, gizlice yapıldı, gerçek failler yargılanmadı, bu nedenle meşruiyeti yok. Ancak burada tamamı olmasa da tetikçi ve faillerin çoğu suçlanıyor, kurbanlar ile şahitler konuşuyor, bu da davaya meşruiyet veriyor. Bu dava hem Türkiye için hem de doğrunun söylenmesi için önemli. Eminim ki daha fazla bilgi ortaya çıkacak. Bu dava adaletin yerini bulması, kurbanlar ve Cemal Kaşıkçı için çok önemli." ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı cinayeti: "Türkiye'deki dava daha şeffaf ve adil, Prens Salman da işin içerisinde"

Cinayetten beri ilk kez bir adli sistemin Cemal Kaşıkçı için işini yaptığını dile getiren Callamard, ancak Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın da mahkemede isminin geçmesi gerektiğini savundu.

 BM Raportörü Callamard, Selman'ın bir şekilde bu işin içinde olduğunu belirterek, "Selman'ın bu işin içinde olduğuna dair delil olduğu iddiasına sahip tek ülke ABD, ancak orada da inceleme Beyaz Saray tarafından veto edildi. ABD seçimleri geliyor, belki bu tutum orada da değişebilir. " dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tata Tonga

Kaşıkçı konusundaki inceleme Beyaz Saray tarafından veto edildi. Neden? Trump, prens salmanı inek gibi sağıyor. Prens sağılmaya itiraz ederse trump da dosyaları ortaya çıkartır.
 • Yanıtla

hunkartensi

ABD elindeki delillerle Kırmızı bülten çıkartmalı Türkiye de mahkemede adı geçip yurt dışına kaçanlar için kırmızı bülten çıkartmalı en azından bu kişiler uluslar arasında bir daha istediklerini yapamayacaklarını bilmeliler
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23