• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bir haftalık tatil herkese yaradı

Karnesiz ilk ara tatil ekonomiye olumlu katkı yaptı. Tatil sürecinde otel ve tur taleplerinde patlama yaşanırken; taşıma, rent a car, yeme içme, giyim ile hediyelik ürün de dahil pek çok sektör canlandı.

Yeniakit Publisher
2019-11-22 10:31:00 - 2019-11-22 10:32:48
Bir haftalık tatil herkese yaradı

 Buğra Kardan 

Okulların kasım ayında ara tatile girmesi iç tüketimi arttırdı. Bir haftalık tatilde turizm beldeleri hareketlendi.  Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’deki oteller doldu taştı. Tur satışları da ivme kazandı.

Kültür turlarına rağbet arttı

Güneydoğu Anadolu, Karadeniz, Pamukkale, Kapadokya, Trakya, Çanakkale, Bursa ve Balıkesir’e yönelik turlara rağbet arttı. Zengin mutfaklarıyla öne çıkan şehirlerden Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Hatay, Adana, Bolu, Karabük, Kastamonu, Samsun, Ordu ile Giresun ise gastronomi turistlerinin ilgi odağı oldu.

Ara tatil döneminde otellerin ve tur operatörlerinin gelirlerini yüzde 60-70 yukarı taşımaları sektörüne moral verdi. Sektör temsilcileri, kasım tatilinin kendilerine güç kattığına işaret etti. Şu sıralar doğal, kültürel ve tarihi şehirlerin turist akınına uğradığına dikkat çeken aynı temsilciler, “Biz de bu sayede gelirlerimize gelir ekleme, maddi anlamda rahatlama imkânı buluyoruz” ifadesini kullandı.

fiyatlar indirimli

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, Yeni Akit’e yaptığı değerlendirmede otel ve tur şirketlerinin satışlarının iyi gittiğini belirterek, “Bunda fiyatların yaz aylarına göre yüzde 50 indirimli olmasının payı büyük” dedi. Polatoğlu, kampanyaların rolüyle otel fiyatlarının 10 bin liradan 5 bin liraya, tur bedellerinin ise 3 bin liradan bin 500 liraya kadar gerilediğini dile getirdi.

Polatoğlu, ayrıca hükümetin ara tatil sayısını arttırmasıyla tatil sezonunun 10-12 aya yayılacağını; turizm ve hizmet sektörlerinin daha da büyüyeceğini kaydetti.

Biletler hızla tükendi

2019-2020 Eğitim-Öğretim sezonunun ilk ara tatili havayolu şirketlerine, otobüs acentelerine de yaradı. Tatil dolayısıyla uçak ile otobüs biletleri süratle tükendi. Trenler ve feribotlar da tıklım tıklım doldu. Rent a car firmalarına talep yağdı.

Restoranlar ile lokantalarda; giyecek, hediyelik ürün ve şekerleme satışının yapıldığı dükkânlarda ise yoğunluk oluştu. Bu yoğunluk özellikle yeme içme ve giyim sektörlerinde yüzleri güldürdü.

Önemli öneri

Türkiye Otelciler Federasyon (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, ara tatil bilincinin gitgide artacağını vurguladı. Mevsimsel şartlar dikkate alınarak Türkiye’nin üç bölgeye ayrılmasını teklif eden Ayık, “Ara tatiller de bölgelere göre belirlenmeli. Bu şekilde kasım ve nisan aylarının tamamı tatil yapılabilecek hale getirilecektir” önerisinde bulundu.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23