Belçika polisinden Sarı Yeleklilere orantısız güç

Sarı Yelekliler Eylemi 4'üncü haftasına girerken, Avrupa ülkelerindeki olayları bastırmaya çalışan polisler çok sert müdahalelerde bulunuyor. Fransa'da halka biber gazı sıkan polislerden sonra, Belçika polisi de orantısız güç kullanmaya ve eylemcilere biber gazı sıkmaya başladı.

08 Aralık 2018 Cumartesi 16:58
Belçika polisinden Sarı Yeleklilere orantısız güç

Avrupa'da kaos var, insan hakları ve demokrasi tamamen askıda!.. "Sarı Yelekliler"in Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı gösteriler, Belçika'nın başkenti Brüksel'e de sıçradı. Günlerdir Fransa'daki eylemlere destek veren Belçikalılar, bugün de Paris'teki "en büyük eylem" çağrısının ardından sokağa döküldü. Göstericiler Avrupa'nın başkentinde sokaklara dökülüp hükümet karşıtı gösteriler düzenlerken polis şiddeti doruğa çıktı.

Yarım metreden biber gazı sıktı!

Brüksel'de gerçekleştirilen gösterilerde polislerin göstericilere müdahalesi oldukça sert oldu. copunu kullanmayı ihmal etmeyen polisler, biber gazıyla göstericilerin üzerlerine yürüdü.

Bir polis memuru arasında yalnızca santimlerin bulunduğu gösterici kadının direkt yüzüne basınçlı tüp ile biber gazı sıktı.

Polis orantısız güç kullanıyor

Brüksel'de göstericilere yönelik polis şiddeti doruk noktalarına ulaştı. Eylemciler yerlerde sürüklendi, coplandı, biber gazı kuralsızca kullanıldı. Çıkan olaylarda 50 kişi gözaltına alınırken gazdan etkilenen çok sayıda kişi de hastanelere kaldırıldı.

Avrupa Mahkemeleri ile uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen kurallara göre belli mesafeler dışında kullanımı yasak olan biber gazı, en az 1-15 metre en fazla 30-150 metre ile 45 derece açıyla uygulanması gerekiyor. Ancak Brüksel'de biber gazı kullanımı prosedürü hiç de umursanıyor gibi durmuyor. Uyulmaması durumu ölümlere bile yol açabilecek sonuçları oluyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 08 Aralık 2018 Cumartesi 16:58

YORUM YAZ

 • mustafamustafa3 ay önce
  Zulüm 1831 de başladı. diren sarı yelek.
 • Yusuf ZiyaYusuf Ziya3 ay önce
  Avrupada kimsenin can güvenliği yok. Her an başınıza felaket gelebilir, yaralana bilirsiniz, ölebilirsiniz. Yarın almanyaya ingiltereye italyaya bu olayların sıçramayacağının garantisini verebilirler mi? Avrupa baharı başladı.
 • fatihfatih3 ay önce
  TERÖR DESTEKÇİSİ BU ÜLKELER.İNŞALLAH SIRADAKİ ALMANYA OLUR ...
 • ismail fismail f3 ay önce
  hani yukariya dogru 45 dereceden fiskirtmasini tembihliyordu avrupali itler polisimize, kendileri neden direk 0 dereceden veriyor gazi ?
 • ProPro3 ay önce
  Al sana fransız ihtilali. Hemideng ganlı canglı.
 • hasanhasan3 ay önce
  ... faşizm faşizmdir belçika polisininde....
 • akıncıakıncı3 ay önce
  trt pariste neden canlı yayın yapmıyorsun. o kadar milletten katkı payı alıyorsun bari işini yap....
 • AlperAlper3 ay önce
  Kötü,örnek olarak verilemez,bunu herkezin bilmesi lazım.Benim bu haber veriş biciminden anladığım,düşüncesini ifade etmek isteyenleri,susturmak devletin hakkıdır.Düşüncesini ifade özgürlüğü için insanlar AKP,yi destekledi...
 • ahmetahmet3 ay önce
  bunlarda soros/fetö tiyatroculari, derin capulcu utanmaz isadamlari, hain polisleri ve destek icin antikapitalist din ayini yapan sarlatanlar, naklen yayin ve ortak manset atan hain medya vs yok galiba
 • HasanHasan3 ay önce
  Ne demokrasisi milleti baskı altına almak için kullandıkları araş ancak başkası yapınca yarısı bile. Olsa demokrasi çiğnedi orantısız güç kullandı iki yüzlülükten başka bir şey değil ancak vandallık yıkıp dökmek hiç bir ülkede iyi bir iş değil.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019