• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

BBP: Batıya İngilizce hitap ettik anlayacaklar mı?

BBP Genel Başkan Yardımcısı Çayır, katliamları İngilizce yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Çayır, “Türkçe söyledik anlamadılar, Arapça bağırdılar duymadılar. Acaba kendi dilleriyle İngilizce söylesek duyarlar mı?” dedi.

Yeniakit Publisher
2013-08-24 21:04:04 - 2013-08-24 21:05:10
BBP: Batıya İngilizce hitap ettik anlayacaklar mı?
ANKARA
BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, Mısır ve Suriye’deki katliamları İngilizce basın açıklamasıyla protesto etti. Çayır, “Türkçe söyledik anlamadılar, Arapça bağırdılar duymadılar. Kendi dilleriyle İngilizce söylesek duyarlar mı? Bunun için İngilizce konuşuyoruz. Batı gerçekten insan hak ve özgürlükleri ile demokrasi tarafındaysa darbecilere ‘dur’ demeli. Aksi takdirde ölen her Mısırlının kanı ellerine bulaşacaktır” dedi.
Remzi Çayır, Güvenpark Anıtı önündeki basın açıklamasında, yeryüzünde zulümlerin son bulması, huzur ve barışın gelmesi için tüm dünyaya seslenmek istediklerini söyledi.
Medeni dünyanın yapılan zulümlere kayıtsız kalmasının şaşırtıcı ve üzüntü verici olduğuna işaret eden Çayır, “Mısır’da darbecilerin katlettiği halk Arapça isyan ederken, Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında inleyip, seslerini kendi dillerinde bütün dünyaya haykırırken, Suriye’de Rus ve Amerikan silahlarıyla kardeş kardeşi öldürüp Arapça feryat figan ederken dünya duymadı. Bu nedenle belki bir umut diye İngilizce bütün dünyaya seslenmek istiyoruz” diye konuştu.
Çayır, daha sonra şu basın açıklamasını İngilizce okudu: “Mısır’da bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Mısır’daki halkın ‘bizi dışarıdan gelecek tecavüzlere karşı koruyun’ diye silah verdiği ordu, kendi halkına ateş açmaktadır.
Mısır ölürken Batı ülkeleri ne yapıyor? Mısır halkı öldürülürken Amerika, AB neden sessiz? İnsan hakları örgütleri nerede? BM nerede? Demokrasiye silah çekilirken, seçilmişler silah zoruyla alaşağı edilirken, medeni dünya neden sessiz? Mısır’da öldürülenler insan değil mi? Mısırlılar Müslüman oldukları için darbeciler tarafından katlediliyor, o halde normal mi sayılmaktadır? Batı’nın yüzü hâlâ kızarmıyor mu? Kulakları sağır mı acaba? Gözünü kapatan, var olan gerçeği yok edebilir mi?
Türkçe söyledik anlamadılar, Arapça bağırdılar duymadılar. Acaba kendi dilleriyle İngilizce söylesek duyarlar mı? İşte bunun için İngilizce konuşuyoruz. Batı gerçekten insan hak ve özgürlükleri ile demokrasi tarafındaysa darbecilere ‘dur’ demelidir. Aksi takdirde ölen her Mısırlının kanı ellerine bulaşacaktır.
Suriye’de silahlar susmuyor. Ölümler sıradanlaştı. Bir insanlık dramı yaşanıyor Suriye’de. Kardeşler birbirini Rusya’nın, Amerika’nın silahlarıyla öldürürken İnsan Hakları Örgütü, BM nerede? Nerede insanlık vicdanı? İnsanlık hukuku?”
Katliamlara sessiz kalan ülkelere yine İngilizce olarak “Artık kan akmasın, darbeler olmasın”, “İnsanlar yaşasın” şeklinde seslenen Çayır, “İnsanlığa evet darbeye hayır” sloganını da Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca okudu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23