• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Baş eğmeyen Morales’e ABD darbesi

Küresel eşkıyanın son mağduru Bolivya... Kendisine biat etmeyen, emperyalizme direnen liderleri hedef alan ABD, son olarak Bolivya’da Venezuela ile yakın ilişkiler kuran Devlet Başkanı Eva Morales’i başkanlıktan indirdi. Genel seçimler sonrası emperyalistlerin ‘seçimleri yenile’ baskılarına boyun eğmeyen Morales, arkasına CIA’yı alan Bolivya ordusunun ‘darbe’ iması üzerine istifa ettiğini açıkladı. ABD, son yıllarda darbe denediği Mısır ve Sudan’da başarılı olurken, Türkiye ve Venezuela’da ise hezimete uğradı.

Yeniakit Publisher
2019-11-12 10:34:00 - 2019-11-12 10:38:27
Baş eğmeyen Morales’e ABD darbesi

 Muhammed Uzun  İstanbul 

Kendisine biat etmeyen, emperyalizme direnen liderleri bir bir yok etmeye çalışan ABD’nin son hedefi yine Güney Amerika ülkeleri oldu. Küresel haydut ABD, ‘petrol zengini’ olarak bilinmesine rağmen emperyalistler tarafından uygulanan ambargolarla açlığa mahkum edilen Venezuela’nun ardından Bolivya’da istediğine ulaştı. Amerikan politikalarına aykırı hareket eden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, CIA darbesiyle iktidardan uzaklaştırıldı.

Bolivya’da CIA darbesi

ABD’nin kanlı darbe alışkanlığı ‘arka bahçesi’ olarak gördüğü Latin Amerika’da yeniden hortladı. Latin Amerika ülkelerinden Bolivya, 48 yıl sonra Amerikan karşıtı politikalarının bedelini bir kez daha darbeye maruz kalarak ödedi. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “Kardeşlerim, mücadelemizin son bulmadığını söylemek istiyorum, biz eşitlik ve barış için mücadeleye devam edeceğiz. Şu anda bir devlet başkanı olarak yükümlülüğüm, durumu sakinleştirmek için yöntem bulmak” diyerek istifa ettiğini açıkladı.

Ya bizimlesin ya değilsin

Yüzyılı aşan İngiliz ve Amerikan tahakkümü altında sesini çıkarmayan Hong Kong kenti ise Çin yönetimine geçmesiyle birlikte sıcak çatışmanın merkezi haline geldi. Hong Kong yönetimi, “Şüphelilerin Çin ana karası, Çin’in Makao Özel İdari Bölgesi ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran” yasa tasarısını parlamentoya sundu ancak yapılan gösterilerin ardından tasarının geri çekileceğini duyurdu. Tasarının geri çekilmesi göstericileri durdurmaya yetmedi. 3 binden fazla gösterici gözaltına alınırken, Hong Kong son 10 yılda ilk kez ekonomik durgunluk yaşadı. Çin karşıtı gösterilerle dünya gündeminin ilk sıralarına yerleşen ve gerilimin her geçen gün tırmandığı bölgede; Amerikan destekli protestocular, son olarak muhalif bir Hong Kongluyu benzin dökerek diri diri yaktı.

Ülkeyi mali krize soktu

ABD’nin “NATO ve güvenlik harcamalarına daha fazla katkı yapın” baskısı karşısında AB ordusu kurulmasını öneren Fransa, tarihinin en ağır eylemleriyle sarsıldı. 10 kişinin hayatını kaybettiği, binden fazla kişinin yaralandığı, binlerce kişinin gözaltına alındığı ve şiddet olaylarının yaşandığı gösteriler Fransa ekonomisini ve turizmini ciddi şekilde etkiledi. ABD Başkanı Donald Trump ise “Sarı Yelekliler”in protestoları ile ilgili “Fransa’yı seviyorum” açıklamasında bulundu.

Maduro direndi, ABD çuvalladı

Venezuela’da da ABD destekli Guaido darbesi, hükümet güçlerinin devreye girmesiyle iki kez bastırıldı. Özellikle başkent Caracas’ta hükümet yanlısı halkın da sokağa çıkması ile darbe girişimi püskürtülürken muhalifler de sığınacak liman aramaya başladı. Washington’ın bizzat kurguladığı Venezuela’daki son darbe girişimi, üzerinden 24 saat geçmeden püskürtüldü. Zafer ilan eden Venezuela lideri Nicolas Maduro darbecilerden hesap sorulacağını duyurdu. Maduro’ya en anlamlı destek ise Ankara’dan geldi. Kendini dünyanın jandarması sanan ABD’nin karşısına dikilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maduro’ya “Dik dur, yanındayız!” mesajını gönderdi.

Mısır’ı da Sudan’ı da kaosa teslim etti

Dünyanın farklı ülkelerinde kendi çıkarlarına uymayan hükümetleri CIA destekli darbelerle iktidardan uzaklaştıran ABD, ülkesinin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını paylaşmaya yanaşmayan Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’i sudan sebeplerle asıp, ülkeyi tarumar etti. Küresel eşkıya, 2011’de ise petrolüne göz koyduğu Libya’nın devlet başkanı Kaddafi’yi linç ettirdi. 2013’te İsrail karşıtı, Filistin yanlısı politika izleyen Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbe ile indirip koltuğu siyonist dostu Sisi’ye teslim eden ABD, “İsrail ile aranı düzelt” baskısına boyun eğmeyen Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir’i askeri darbe ile devirdi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Nedense Morales in secimde belgelenmis hileleri görmezden gelip sanki bolivya halkin sandiktaki iradesine saygi göstermis gibi algi yapmayin. Sanki maduro morales istedigi gibi secim hilesi yapacaklar ve halk ayaklanmasin istiyorsunuz. Bunun adi demokrasi degildir biatliktir.
 • Yanıtla

Misafir

Bati nin Sömürge ile dolu tarihi ,böl parcala yut , karsi gelene camur at ,hapise at,öldür
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı