Seçim 2019 Sayfası

Bakan müjdeyi vermişti! İşte elektrik ve doğal gazdaki indirim oranı

Geçtiğimiz günlerde Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in yaptığı "elektrik ve doğal gaza indirim gelebilir" açıklamasının ardından vatandaş gözünü yapılacak indirim oranına çevirdi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, indirimin en az yüzde 10 olacağını söyledi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:26
Bakan müjdeyi vermişti! İşte elektrik ve doğal gazdaki indirim oranı

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in 'elektrik ve doğal gaza indirim' gelebilir açıklaması vatandaşı heyecanlandırdı. Uzmanlara göre, akaryakıtta olduğu gibi elektrikte ve doğal gazda indirim yapılacak. Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, indirim en az yüzde 10 olacağını açıkladı.

Bakan Dönmez'in açıklaması sektörü hareketlendirdi

Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimle tarihi zirveyi gören dolar kuru, son dönemlerde atılan adımlarla daha sabit bir hal aldı. Kurun aşağı doğru ivmesi, dolar değer kazanırken yapılan zamların geri alınıp alınmayacağı sorusunu da beraberinde getirdi. Bu sorunun en çok sorulduğu alanlardan biri de hiç şüphesiz enerji. Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in "Yılbaşına kadar zam yok. 1 Ocak'tan itibaren de indirim yapabiliriz" açıklaması sektörü yeniden hareketlendirdi.

Ekim ayında TL değer kazandı

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Merkez Bankasının Ekim ayı fiyat gelişmeleri raporuna göre enerji üretici fiyatları yüzde 5,37 ile artış rekoru kırdığını ve bu grupta yıllık enflasyonun yüzde 81,61'e ulaştığına dikkati çekti. Kumbaroğlu, "Bu artışın döviz kurlarındaki değişim ile izahı mümkün değil. Çünkü Ekim ayında Türk Lirası ABD doları karşısında yüzde 7,84 oranında değer kazandı" ifadesini kullandı.

İndirim en az yüzde 10

Enerji üretici fiyat artışının ithalat maliyetleri ile de izahı mümkün olmadığına vurgu yapan Kumbaroğlu, şöyle devam etti:

"Zira uluslararası piyasalarda fiyatlar gerileme eğilimine girmiş durumda. Bu şartlar altında, Türk Lirası'nın değer kazanmaya başladığı bir dönemde olumlu döngüyü hızlandırmak üzere bugün benzinde olduğu gibi elektrik ve doğal gazda da fiyatların düşmesi gerekmekte. Dolar, Türk Lirası karşısında Ağustos ayında yüzde 33 değer kazandı. Eylül'de yüzde 9,5 ve Ekim'de yüzde 7,8 değer kaybetti. Dolayısıyla Ağustos-Ekim arası Türk lirasının değer kaybı yüzde 11'le sınırlı kaldı. Son üç aylık bu veriler ışığında, en az yüzde 10'luk bir indirim beklentisi ortaya çıkıyor."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 12:26

YORUM YAZ

 • Sizler gibi...Sizler gibi...5 ay önce
  ..... %50 zam yaptı, sonra,müjde %10 indirim 
 • Karamanlı Karamanlı 5 ay önce
  Dernek başkanı olması gerekeni eleştirel olarak anlatıyor, müjde diye haber yapıyorsunuz. Doların düşmesini, bakan maliyetlerde düşme olarak görmüyor.
 • rasim a.rasim a.5 ay önce
  asıl indirim içme suyunda olmalı yüzde elli indirilmeli,büyük gizli,kademeli rant uygulanıyor,içme suyu elektriği ikiye katladı....
 • adaletadalet5 ay önce
  yüzde 30 zam yaptınız enerji baronları dagıtım şirketleri karlarına kar kattı.... bir anda şimdi yüzde 10 düşebilir diyorsunuz. olmadı sayın bakan bu şirketleri giderlerini zaten opex den devlet ödüyor . birazda az kar etsinler . ya zaten bizim ödeyecek gücümüz yok vatandaş cırıldı. allahtan korkun bir eve 200 tl elektrikmi gelir.... kış geldi 500 dogalğaz. 100 tl su ... ölelimmi.....sayın enerji bakanı farkında deyil ama. vatandaş isyanda para yok ..... açız. şimdi birileri reise pembe tablo çiziyorlar. ama durum vahim. bida bu enerji şirketlerinin sahipleri kimler. nedir bi bakın ya ....
 • SelimSelim5 ay önce
  Marketteki peynir fiyatlarına da indirim gelecek mi?
 • uyan tcuyan tc5 ay önce
  % 60 zam yap % 10 indir seçim zamanı geliyor sandıktada millet indirim yapacak merak etmeyin.
 • Merhaba Merhaba 5 ay önce
  Petrol şirketlerine yarayan bana ulaşmayan indirimi neyleyeyim.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Nisan 2019