Bakan Albayrak "Ekonomi Eylem Planını" açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Ekonomide dengelenme ve enflasyonla mücadele önceliğimiz." açıklamasını yaptı.

13 Temmuz 2018 Cuma 16:50
Bakan Albayrak "Ekonomi Eylem Planını" açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yeni sistemin ilk kabine toplantısının ardından ekonomiye dair atılacak adımlara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Albayrak, "Yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk" dedi

Albayrak açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi ekonomi politikalarımızda yeni döneme ilişkin önceliklerimizi dün kamuoyu ile paylaştık.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi olarak gerçekleştirdiğimiz ilk Kabine Toplantımızda, yeni dönemde ekonomi politikalarında bütçe disiplini, tek haneli enflasyon ve yapısal reformları önceleyerek, Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme ile kalkınmasını sağlama hedefini ortaya koyduk.

Bugün bu hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımları belirledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak, ekonomi ve maliye politikalarımız kapsamında;

- Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.

- Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.

- Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip, orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde oluşturulacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.

- Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.

- OVP çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.

- Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makroihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 16:50

YORUM YAZ

 • bülentbülent8 ay önce
  demirche denen mal aysonunu getirmekte zorlanmaya başlaıdğında bakalım gene şükredermisin mal..bu kadar partizancı olmayın
 • aliali8 ay önce
  ekonomi alarm veriyor emeklinin köylünün asgari ücretlinin yaşadığı yerde ben yüz yıl yaşarım
 • demirchedemirche8 ay önce
  Yeni bakanımızzz. Şükürler olsun Rabbime,gördükçe mutlu oluyorum
 • melih53melih538 ay önce
  özellikle enerji şirketleri çok acil denetlenmeli .büyük karadelik orada.neredeyse alayı zararda.**zarar bilanço yazıp Devlete yıllardır vergi ödemeyecekler .mahsuplaşma komedisi çözülmeli ..şirketleri zarar bilançolu yönetip kendi şahsi swervetleri uçuşta olan şirketlerde acil denetime sokulmalı korkmadan..avrupa nasıl korkmadan yapıyorsa bizdede başlamalı ..şirket yönetimleri Devletten korkmalı...borsaya bakın alayı nerdeyse batacak şirketler yönetimdekilerin şahsi servetleri nasıl uçuşta.borsa taze kaynak**yeni dönemde vergi zararlı bilançoluvurguncu şirketlere taviz verilememeli.**

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019