• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Bağkur ödeyen biri SSK’ya nasıl geçer?

Bir kişi hem Bağkur’lu hem de SSK’lı olabilir mi? Bağkur ödeyen biri SSK’ya nasıl geçer? Ne zaman emekli olurum? Bu soruların cevabını merak ediliyor. Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olunmakta. İşte detaylar.

Yeniakit Publisher
2020-01-20 11:52:00 - 2020-01-20 11:55:21
Bağkur ödeyen biri SSK’ya nasıl geçer?

Bir kişi hem Bağkur’lu hem de SSK’lı olabilir mi? Bağkur ödeyen biri SSK’ya nasıl geçer? Ne zaman emekli olurum? Bu soruların cevabını merak ediliyor. Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olunmakta.  İşte detaylar.

Bağkurlu iken SSK’lı olursam ve aynı anda hem Bağkur hemde SSK primleri yatarsa avantajım olur mu? Bağkurlu iken  başkasına ait işyerinde SSK’lı olursanız ve hem Bağkur hemde SSK primlerinizin ödenmesi durumunda emekli maaşınız yükselir. bilindiği gibi ülkemiz sosyal güvenliğinde kendi nam ve hesabına çalışan Bağ-Kur’lu, bir başkasının nam ve hesabına çalışan SSK’lı, devletin nam ve hesabına çalışan da devlet memuru diye adlandırılır.

Vergi mükellefi olup zorunlu esnaf Bağ-Kur kapsamındaki sigortalıların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de SSK’lı bir işte çalışıp çalışamayacağıdır. 5510 sayılı Kanunun 53’üncü maddesinde ; “Sigortalının 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) (SSK) ve (b) (Bağ-Kur) bentlerinde yer alan sigortalılık statüleri ile (c) (Emekli Sandığı) bendinde yer alan sigortalılık statüsüne aynı anda tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c)(Emekli Sandığı) bendi kapsamında, (a)(SSK) ve (b) (Bağ-kur) bentlerinde yer alan sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde kanun kapsamına girmesi halinde ise aynı maddenin birinci fıkrasının (a)(SSK) bendi kapsamında sigortalı sayılır” hükmü yer almaktadır.

Bağkur’dan SSK’ya nasıl geçilir?

BAĞ-KUR'dan SSK'ya geçip emekli olmak için en önemli sebeplerden biri; SSK'dan emekli olan vatandaşların emekli aylıkları, BAĞ-KUR'dan emekli olan vatandaşlara göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında bir farklılık gösterir ve emekli aylıkları da bu yüzden daha fazladır. BAĞ-KUR'dan SSK'ya geçip emekli olmak sürecinde bir diğer avantaj ise daha erken emeklilik imkanıdır. Erken emeklilik kapsamında SSK'dan emekli olan vatandaşlar, BAĞ-KUR'dan emekli olan vatandaşlara göre 10 yıla kadar daha erken emekli olma şansına sahip. Ancak burada unutulmaması gereken şey; bu durum 2000 ve öncesi girişli vatandaşları kapsamaktadır.

Bağ-Kur'dan SSK'ya geçip emekli olmak istenmesinde bir diğer etken de daha az prim ödeme imkanıdır. Bu durumda, BAĞ-KUR'lular 9000 gün prim ödeyip emekli olabilmekteyken, SSK'lılar 5000 ile 7200 gün arasında prim ödeyerek daha az prim ödeyip emekli olma şansına sahipler.

Bağkur’dan SSK’ya geçiş şartları nelerdir?

– Bağ-Kur'dan SSK'ya emekliliğe en az 3.5 yıl kala geçmiş olmanız gerekiyor.

– Önceden Bağ-Kur ödemesi yapıyor olan vatandaşlar SSK'ya geçişten sonra hizmet birleştirme işlemi yapmalılar.

– SGK hizmet birleştirme işleminden sonra emeklilik şartlarınız SGK Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

– Bağ-Kur'dan SSK'ya geçiş sonrasında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için 30 gün prim ödemek yeterlidir.

– Sanılanın aksine askerlik ve doğum borçlanmaları 3.5 yıl hesabında dikkate alınmaz. Bu 3.5 yıl sürecinin fiilen çalışarak geçirilmesi gerekir.

– Bağ-Kur'dan SSK'ya geçiş yapacak vatandaşların ilgili Bağ-Kur Müdürlüğü'ne dilekçe vermesi gerekmektedir.

– Bağ-Kur'a borcundan dolayı sağlık hizmeti durdurulmuş vatandaşlar SSK'ya geçmelerinden 30 gün sonra borca rağmen sağlıhizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.

Son 3.5 yıllık süre zarfını hangi kurumda geçirdiyseniz oradan emekli olabilirsiniz.

Posta yazarı Ekrem Sarısu Bağkur’dan SSK’ya geçişe ilişkin sorulan soruya bakın nasıl cevap verdi:

Soru: 13 Mart 1963 doğumluyum. Sigortalı işe giriş tarihim 1 Eylül 1999. SSK’ya 2315 gün prim ödemem var. Bu zaman aralığında dükkân açtığım için Bağkurlu oldum. Bağkur’a da 1642 gün prim ödedim. Şu an sigortalı olarak devam ediyorum. Ne zaman emekli olabilirim? Sizce SSK mı yoksa Bağkur mu daha uygun olur? 

Cevap: SSK’dan emekli olmanız avantajlı. Bağkur’dan sonra SSK başlangıç tarihinizi ve ne kadar prim ödediğinizi belirtmemişsiniz. Oysa bu belirleyici bir bilgi. Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5975 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve toplam priminizi 5975 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca 1260 günden sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 13 Mart 2021’de emekli olmanız da mümkün. Bağkur başlangıç, bitiş ve Bağkur’dan sonra SSK başlangıç tarihinizi bildirirseniz sorunuza daha net cevap verebiliriz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah DEMİRCİ

SSK li çalışırken, prim yaayan günler için üzerime tarla olduğundan dolayı bağkur borcu geliyor. Bu borçları ödeyip ssk prim borcuna sayılır mı? Lütfen acil cevap.
 • Yanıtla

 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23