• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Bağış: AB; Mısır ve Suriye’de demokrasi münafığı

AB’ye “Mısır ve Suriye’de demokrasi münafıklığı içindesiniz” eleştirisi yapan Bakan Bağış, “Türkiye üye olsaydı, AB Mısır’daki darbeye darbe, vahşete vahşet diyebilirdi” dedi

Yeniakit Publisher
2013-08-21 21:21:21 - 2013-08-21 21:22:38
Bağış: AB; Mısır ve Suriye’de demokrasi münafığı
BRÜKSEL
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de açılması planlanan parti temsilciliği için incelemelerde bulundu.
AB kurumlarının yakınlarındaki bazı ofisleri gezen Bağış ve Çavuşoğlu, gerekli hazırlıkların ardından AK Parti’nin ilk yurtdışı temsilciliğinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağını belirttiler.
AA muhabirine konuşan Bağış, şunları söyledi:
“Sayın Çavuşoğlu’yla birlikte Başbakanımızın talimatını yerine getiriyoruz ve Brüksel’de partimizin temsilcilik ofisi için alternatifleri değerlendiriyoruz. 2002 öncesi Türkiye’nin bırakın dünyanın farklı başkentlerinde ofis açmayı, kendi şehirlerine ulaşım sorunu vardı. 1999’da bir deprem yaşanmıştı ve zamanın başbakanı afet bölgesine haftalar sonra ulaşabilmişti. Türkiye’nin kendi illeriyle temasını yitirdiği bir dönemden çok şükür bugün Türkiye’nin mesajlarının dünyanın dört bir yanında dalgalandığı bir döneme geçmiş olduk.”
Brüksel’de açılacak temsilciliğin Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda çok önemli bir gelişme olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bağış, “Türkiye’nin AB yolculuğuna cumhuriyet tarihinde en çok hizmet etmiş ve etmeye de devam eden partimizin bu kararlılığı bundan böyle AB’nin kalbinde somut ve kalıcı bir iz olarak yankılanacak” dedi.
AK Parti Brüksel Temsilciliği’nin aynı zamanda AB üyeliği konusundaki kararlılığın bir kez daha teyit edilmesi anlamına geleceğini belirten Bağış, şöyle konuştu:
“Türkiye’nin AB kararlılığını hâlâ sorgulayanları böylece bir kez daha mahcup etmekten memnuniyet duyuyoruz. Umarız AB kararlılığımızın somut nişanelerinden olan bu ofis Türkiye’nin önündeki engellerin tamamen kaldırılmasını da sağlar. Türkiye olarak biz her zaman engellere meydan okuduk, o engelleri kararlılığımızla ve reformlarla aştık. Şimdi de ‘AB bize gelmezse biz AB’ye gideriz’ diyoruz.”
“TÜRKİYE’Yİ ŞİKÂYET
OFİSLERİ AÇTILAR”
Türkiye’den başka siyasi partilerin de Brüksel’de ofisinin bulunduğunu hatırlatan Bağış, “Ama o siyasi partilerin asıl amacı Türkiye’nin mesajlarını Brüksel’de yankılatmaktan çok ülkeyi şikayet etmekti. Maalesef Türkiye ile ilgili şikayet dilekçelerini yazmakla görevli personellerin çalıştığı ofisler haline dönüşmüşlerdi” eleştirisinde bulundu.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, “CHP maalesef geçmişinden gelen alışkanlığıyla bir Türkiye karşıtı propaganda fabrikasına dönüşmüştür. Biz onlar gibi jurnallemek için değil, mazlumların sesini, Türkiye’nin mesajlarını duyurmak üzere bu ofisi hayata geçiriyoruz” dedi.
“MAZLUMLARIN SESİ OLACAK”
Bağış, AK Parti Brüksel Temsilciliği’nin “sadece Türkiye’nin değil, dünyadaki tüm mağdur ve mazlumların sesi olacağını ve onların mesajlarını Avrupa Birliği yetkililerine ulaştıracağını”  söyledi.
Egemen Bağış, AB’nin Mısır ve Suriye krizlerinde takip ettiği politikayı da sert sözlerle eleştirdi.
Bağış, “Maalesef AB, Mısır ve Suriye konusunda demokrasi münafıklığı içindedir. Benimsediği değerler olan demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü ve barış gibi ilkeleri adeta bir kenara koymuş ve bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışına girmiştir” ifadesini kullandı.
Bağış, “Şu çok açıktır: Bugün Türkiye üye olsaydı AB Mısır’daki darbeye darbe, vahşete vahşet diyebilirdi. Mısır’da durumun bu hale gelmesini önlemek için AB daha aktif bir tavır takınabilirdi” ifadesini kullandı.
“ÜLKEMİZİN TANITIMINDA SINIR
TANIMADIĞIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ”
AK Parti genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ise “Brüksel’den başlayıp yurtdışında kuracağımız temsilcilikler ile hizmette ve ülkemizin tanıtımında sınır tanımadığımızı ortaya koyacağız” diye konuştu. Çavuşoğlu, “İçerde her türlü tartışmayı yaparız ama dışarda kendi ülkesinin itibar kaybetmesi için çaba sarf edenleri gördüğümüz zaman bundan büyük üzüntü duyuyoruz” diyerek, bu konuda özellikle ana muhalefet CHP’yi suçladı.
Mevlüt Çavuşoğlu, açacakları temsilcilikle AB kurumlarını daha yakından bilgilendirmek ve Avrupa politikalarına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23