Bağdadi'ye darbe girişimini düzenleyenler belli oldu

Terör örgütü DAEŞ'in sözde lideri Bağdadi'ye düzenlenen darbe girişiminin detayları ortaya çıktı. Bağdadi'ye düzenlenen darbe girişiminin Tunuslu yabancı militanlar tarafından yapıldığı iddia edildi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 18:34
Bağdadi'ye darbe girişimini düzenleyenler belli oldu

Suriye-Irak sınırında küçük bir noktada aktif durumda olan terör örgütü DAEŞ'in içinde yaşandığı iddia edilen darbe girişimini Tunuslu yabancı militanların düzenlediği belirtiliyor. Buna göre, onlara Cezayirli ve Faslı savaşçılar da katıldı.

Terör örgütü DAEŞ lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye geçen ay örgüt içinde yapıldığı belirtilen darbe girişimi konusunda yeni iddialar ortaya atıldı. The Guardian gazetesinin görgü tanıklarına ve terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Bağdadi’ye karşı ayaklananlar çoğunlukla Tunuslu yabancı savaşçılardı. Bu kişilere, Cezayirli ve Faslı savaşçıların da katıldığı iddia edildi.

"Çok insan öldü"

Darbe girişiminin, şu an terör örgütü SDG’nin Irak sınırında operasyon düzenlediği Bagoz köyünün hemen yakınındaki Keşma’da eylül ayında yaşandığı belirtiliyor. Haberde, taraflar arasındaki çatışmanın iki gün sürdüğü, sonuç olarak Bağdadi’nin korumalarının üstün geldiği ve yabancı savaşçıların idam edildiği bilgisi yer alıyor. The Guardian’ın tanıklarından biri, DAEŞ bölgesinden kısa süre önce kaçan 53 yaşındakş Jumah Hamdi Hamdan isimli bir Suriyeli. Hamdan, Bağdadi hakkında, “Kendi gözümle gördüm. Keşma’daydı ve onu eylül ayında yakalamaya çalıştılar. Çok sert bir çatışma çıktı, evlerin arasında tünelleri vardı. Çoğunluğu Tunusluydu ve çok insan öldü” dedi.

"Kırmızı Opel arabaya biniyordu"

Görgü tanığı, Bağdadi’nin ve korumalarının altı ay boyunca bölgede kaldığını söyleyip, “Çok dikkat çekmemeye çalışıyor ve kasabada onlarla gezmiyordu ama hepimiz nerede olduklarını biliyorduk. Eski bir kırmızı Opel araba kullanıyordu” ifadelerini kullandı. Hamdan IŞİD liderinin bu olaydan sonra Bagoz’a, oradan da ocak ortasında çöle kaçtığını öne sürdü. SDG kaynakları da bu iddiayı destekledi. The Guardian’ın Bagoz cephesinde konuştuğu bir SDG komutanı, DAEŞ’in ‘yabancı savaşçılar lejyonu’ndan Cezayirliler ve Faslılar dahil diğer militanlarının da darbe girişimine katıldığını söyledi; “Eylül ortalarında başladı ve onu öldürmek veya yakalamak yönünde çok ciddi bir girişimdi” dedi.

DAEŞ, darbe girişiminin beyni olduğu düşünülen üst düzey yabancı savaşçılardan Ebu Muaz el Jazairi’nin kellesine ödül koymuş durumda.

İngiliz gazeteci hayatta olabilir

Öte yandan, SDG’nin söz konusu bölgedeki operasyonu devam ediyor. Örgütün Suriye’deki bu son kalesini savunmak için sert çatışmaları göze aldığı, SDG’nin ise son olarak 41 mevziyi aldığı belirtiliyor. DAEŞ’in İngiliz gazeteci John Cantlie gibi rehinelerini de pazarlık aracı olarak bölgede mağaralarda tutma olasılığı üzerinde duruluyor. (Dış Haberler)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 18:34

YORUM YAZ

  • ktkt8 ay önce
    siyah sancak kendisine tunuslu militan süsü vererek bu eylemi gerçekleştirdi. karadan sonra ekibini liderliğine getirilen yasin bizzat ak saçlıdan aldığı emirle operasyonu uyguladı. ra hanedanına bir mesaj verilmek istendi.ama tapınakçılar ve armegedon siyah sancağın operasyonunu bozdu. cahitin büyük üstatı öldürmüş olması bunda etkili oldu. lakin size tavsiyem biz tapınakçılardan uzak durun. (bunları gerçek sanıyor sizin angut tayip)
  • ferdiferdi8 ay önce
    o pkklı kafirlerin verdigi habere balıklama atlayan siz şerefsizler siz birer picsiniz

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019