• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

BAE ve Suudi Arabistan'a işgali sonlandırın çağrısı

Yemen'in Sokotra vilayetindeki kabile şeyhlerinin lideri Şeyh İsa bin Salim bin Yakut, bölgede Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan'a işgali sonlandırın çağrısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2020-07-14 00:44:00 -
BAE ve Suudi Arabistan'a işgali sonlandırın çağrısı

Şeyh İsa bin Salim bin Yakut, yaptığı yazılı açıklamada, Yemen'deki ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi'ni (GGK), BAE ve Suudi Arabistan'ın stratejik öneme sahip Sokotra'ya zarar verecek işgal planlarını uygulamaya başlamakla suçladı.

"BAE ve Suudi Arabistan'ın GGK olarak isimlendirilen aracıyla gerçekleştirdiği işgal hedeflerine ait çirkin ve kötü tablonun net bir şekilde görüldüğünü" ifade eden Bin Yakut, bu durumun, Sokotra halkına ve Birleşmiş Milletler tarafından "uluslararası deniz bölgeleri" listesinde koruma altına alınmış, nadir doğal kaynaklara karşı yürütülen "acımasız saldırıda" görüldüğünü belirtti.

Bin Yakut, GGK'nin "BAE ve Suudi Arabistan işgal güçlerinin planlarını uygulamakta gecikmediğini" ifade etti.

Kabilelerin lideri, ülkenin güneyini kuzeyinden ayırmak isteyen GGK'nin Sokotra'da denize ve adanın farklı girişlerine bakan, dağlık keşif bölgelerinde yeni askeri noktalar oluşturduğunu kaydetti.

Sokotra'daki kabile liderlerini, önde gelen şahısları, Yemen halkını, uluslararası, insan hakları ve çevre örgütlerini, "yıkıcı işgal güçlerinin uygulamaları karşısında derhal müdahalede bulunmaya, işgali tamamen sonlandırmaya" çağıran Bin Yakut, Yemen Cumhurbaşkanlığından da "işgal güçleri" ve onların uygulamaları karşısındaki toleranslı tutumundan vazgeçmesini talep etti.

BAE ve Suudi Arabistan'dan konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Bin Yakut, 19 Haziran'da yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ı "Sokotra Adası'nın merkezi Hadibu kentine baskın düzenlemesi için GGK'nin yolunu hazırlamakla" suçlamıştı.

BAE destekli GGK'ye bağlı silahlı unsurlar, aynı gün (19 Haziran) hükümet güçlerinin çekilmesinin ardından Sokotra Adası'nın merkezi Hadibu'daki emniyet binası ve yerel yönetim binalarında kontrolü ele geçirmişti.

Yemen hükümeti ise GGK güçlerinin, tam teşekküllü bir darbe gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

GGK, ülkenin güneyinin kuzeyinden ayrılması için Yemen hükümetine karşı silahlı isyan başlatmış ve 26 Nisan'da güney illerinde sözde özerklik ilan etmişti.

BAE'nin, Yemen hükümetine bağlı güçlere "paralel" oluşumları silahlandırmak ve eğitmek için büyük harcamalar yaptığı ifade ediliyor.

Yemen açıklarında Aden Körfezi'nin sonunda 6 adacıktan oluşan Sokotra, sahip olduğu biyolojik önem ve çeşitlilik sebebiyle, 2017'de UNESCO tarafından "uluslararası deniz bölgeleri" listesine alınmıştı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kavkaz

Türkiye'yi davet edin, Türkiye'nin müttefiki olun ve Türkiye bu iblisleri müslüman topraklarından temizlesin. sonra da tekrar geri dönüp her yeri yakıp yıkmamaları için Türkiye temizlediği yerlerdeki üslerde kalsın. dünyanın umrumda değilsiniz, tek kurtuluş yolunuz bu. müslüman Türklerle aynı saflara dizilin, tek cemaat olun. ümmet tekrar tek cemaat olmalı. haydi bismillah.
 • Yanıtla

Şeyh Şamil

İŞGAL SONLANSIN DEMEYLE İŞGAL SONLANMAZ. TÜRKLERİ RESMİ OLARAK ÇAĞIRACAKSIN, TAM OLARAK ARKAMIZDA DURACAKSIN... SONRA TÜM ŞER ODAKLARINI BİZ SİZİN YARDIMINIZLA DEĞİL AMA SİZİN KABULUNÜZLE DEF EDECEĞİZ ALLAH'IN İZNİYLE. YAŞASIN TÜRKLERİN ŞANLI GERİ GELİŞİ... YAŞASIN HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ TÜRKLERİN ÖNDERLİĞİNDEKİ İSLAM BİRLİĞİ...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı