• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ayrımcılık cahiliyye adetidir

Başörtüsü yasağının kalkmasını eleştiren çevreleri ‘cahil ve zavallı’ olarak nitelendiren Başbakan Erdoğan, “Kadınlara yönelik ayrımcılık cahiliyye adetidir. Biz bu çarpık zihniyeti tedavülden kaldırdık” dedi.

Yeniakit Publisher
2013-10-11 20:08:08 - 2013-10-11 20:09:23
Ayrımcılık cahiliyye adetidir
YENİ AKİT / ANKARA
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle Rixos Otel’de düzenlenen etkinlikte konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kadınlara ayrımcılığın cahiliye adeti olduğunu hatırlatarak başörtüsü yasağının kaldırılmasına tepki veren ulusalcı CHP’lileri eleştirdi. Erdoğan, “Bunlar başındaki bir örtüyle uğraşacak kadar cahil ve zavallı. Bu ülkede kimse kız çocuklarının kıyafetine bakıp sen okuyamazsın diyemez” dedi. Kadınlara ve kızlara yönelik ayrımcılık yapanların insanlıktan nasibini almadıklarını ifade eden Erdoğan, “Kız çocuklarıyla erkek çocukları arasında tek bir ayrımcılıktan söz edebiliriz. O da pozitif ayrımcılıktır. Biz de bunu yapıyoruz” dedi.
PEYGAMBERİMİZ ÇOCUKLARI ÇOK SEVERDİ
Konuşmasını Peygamberimizden (SAS) bir başlangıçla zenginleştirmek istediğini belirten Erdoğan, “Çocukları çok fazla seven bir insan. Kendi çocukları erken yaşta vefat etmiş ve 4 kız babası olan bir insan. Tabii birisi Peygamber Efendimize; ‘Siz çocukları öper misiniz’ sorusu sorulduğunda, verilen cevap çok manidardır. ‘Allah senin kalbinden merhamet duygusunu almışsa ben ne yapabilirim’ Yolculuğa çıkarken kızı Fatıma’yı öper, geldiğinde de ilk Fatıma’ya sarılırdı” dedi.
BUGÜN BİLE KIZLARINI DIŞLAYANLAR VAR
14 asır önce gelen bir ayetten önce kız çocuklarının diri diri gömüldüğünü belirten Erdoğan, “İnsanlık dışı uygulamaya son verilirken, kadınların insan olup olmadığı tartışılıyor, kadınlar soyutlanıyordu. Bugün bile Müslüman olduğunu söyleyen ama kız çocuk doğduğunda fazla sevinmeyen, üzülen anne babalar var. Kız çocuklarını dışlayan aileler var. Mesela mirası paylaşmama. Bu benim bölgemde Karadeniz’de de var. Mirası erkekler arasında paylaşan var. Kız çocuklarını erkeklerden ayrı tutan anne babalar var” diye konuştu.
KADINLARA AYRIMCILIK CAHİLİYE ADETİ
Kızların ve kadınların hâlâ eski adetlerden, eski geleneklerden dolayı dışlandığını hatırlatan Erdoğan, “Şu çok net ilkeyi altını çizerek hatırlatmak istiyorum. Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık cahiliye adetidir. Ayrımcı yaklaşım, özellikle şiddet vicdan dışıdır. Bizim köklü aile yapımızda kadın ve erkek arasında ayrımcılık yoktur. İnsanlıktan nasibini almamıştır bu insanlar. Kim kadına yönelik şiddeti ve ayrımcılığı meşru göstermeye çalışıyorsa cahildir, insanlıktan nasibini almamıştır.” diye konuştu.
EN ÖNEMLİ ADIMI EĞİTİM SORUNLARINDA ATTIK
Sorunları dışarıdan birilerinin gelip çözmeyeceğini hatırlatan Erdoğan, “Kız çocuklarımızın, hanım kardeşlerimizin sorunlarını da biz çözeceğiz. Eğitim sorunların çözümünde ilk adımdır ve en önemli adımdır. Okumamış, okuyamamış her kız çocuğu ülkesi için çok büyük bir kayıptır. Okutulmamış, bir kız çocuğu, doğacak çocuklarının istikbali için de büyük bir kayıptır. Bir toplum sadece zengin olmakla değil, iyi bir eğitim almakla kalkınmış olur” diye konuştu.
KIZLARIN OKUMA ORANINI
YÜZDE 72’DEN 92’YE ÇIKARDIK
Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartırken sosyal gerekçeleri ön plana çıkarttıklarını hatırlatan Erdoğan, “4+4+4 sistemi, kız çocuklarını daha çok okumaya teşvik eden bir sistemdir. 11 yıldır hükümete verdiğimiz önem kadar kız çocuklarımızın okullaşmasına da büyük önem verdik. 2002’de kız çocuklarının okuma oranı yüzde 72 iken şimdi bu oran yüzde 92’ye çıktı” diye konuştu.
YASAKÇI ZİHNİYET TEDAVÜLDEN KALKTI
10 yıllarca devlet ile vatandaş arasında nasıl bir soğukluk oluştuysa öğrenci ile okul arasında böyle bir soğukluk oluştuğunu vurgulayan Erdoğan, “Kız çocuklarımıza kendi inançlarını çiğnemesi yönünde baskı yapıldı. Kız çocuklarını okutmayan anne babalar hep eleştirildi. Ama kız çocuklarını okul kapılarından çevirenler görülmedi. Kız çocuklarına ikna odalarında işkence yapanlar görülmedi. Bugün artık bu çarpık zihniyet tedavülden kalkmıştır” dedi.
ULUSALCILIK YOK, MİLLET VAR
Başörtüsü ile ilgili bir grubun ‘böyle bir şey olamaz’ dediğini hatırlatan Erdoğan, “Siz kimsiniz ya. Millet bu işin kararını vermiş bu iş bitmiş, bu ülkede ulusalcı mulusalcı yok millet gerçeği var. Bu ülke hepimizin ülkesi göreceksiniz. 76 milyon, hepimiz bu ülkenin sahibiyiz. Bu ülke erkeklerin ülkesiyle kadınların da ülkesidir. Bu ülkede hepimiz birinci sınıfız biriz ve beraberiz. Hiçbir alanda ayrımcılığı kabul etmiyoruz. Bu ülkede artık hiç kimse kız çocuklarının kıyafetine bakıp, ‘sen okuyamazsın’ diyemez. Meslek liselerinde okuyan tüm kardeşlerimiz istediği okula, kazandığı okula girip okuyacak” dedi.
KIZLARIM BAŞÖRTÜLÜ
OLDUĞU İÇİN ÜLKEMDE OKUYAMADI
Kendi kızlarını başörtülü olduğu için yurtdışına göndermek zorunda kaldığını hatırlatan Erdoğan, “Bunlar başındaki bir örtüyle uğraşacak kadar cahil ve zavallı. Bu ülkede kimse kız çocuklarının kıyafetine bakıp, sen okuyamazsın diyemez. Benim oğlum kat sayısına takıldı Boğaziçi Üniversitesi’ne gidemedi yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Kızlarım başörtülü olduğu için kendi ülkemde okuyamadı yurtdışına göndermek zorunda kaldım. Bunlar kızlarımızın başındaki bir örtü ile uğraşacak kadar cahil ve zavallı. Şair diyor ya ‘öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya.’ Biz bu ülkede ne garip ne parya olacağız, hep beraber iri olacağız diri olacağız hep beraber Türkiye olacağız” dedi. Mücadele edildikçe eğitimsizliğin azalacağını belirten Erdoğan, “Siz mücadele ettikçe bu ülkede kadına şiddet kalkacak. İstikbali şekillendirecek olan hiç şüphesiz sizlersiniz. Yetiştireceğiniz çocuklarla geleceğin Türkiye’sini siz belirleyeceksiniz. Siz umudunuzu kaybederseniz bilin ki toplum da umudunu kaybeder” dedi.
YARATILANI YARATANDAN ÖTÜRÜ SEVECEĞİZ
Yaratılanı Yaratandan ötürü seveceklerini belirten Erdoğan, “Batı siyah-beyaz ayrımı yaptığı zaman biz ayrım yapmadık. Sevgililer sevgilisi; ‘Başınızda bir zenci ve başı kuru üzüm gibi biri olsa dahi ona itaat edin’ diyor” diye konuştu. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nü kutlayan Erdoğan, bugünü kız çocuklarına armağan eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da kutladı.
Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen “Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar Çalıştayı”na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bazı milletvekilleri ve bürokratlar katıldı.
Bakan Şahin, törende yaptığı konuşmada Dünya Kız Çocukları Günü’nün tüm kızların mücadelesinin bir sonucu olduğunu ifade ederek, ‘’Mısır’daki Esma’nın, Kenya’daki Elif’in, Pakistan’daki Malala’nın mücadelesinin bir sonucudur’’ dedi.
Konuşmaların ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı uluslararası yarışmalarda derece alan, Türkiye’yi temsil eden öğrencilere tablet bilgisayar hediye etti.
BEBEK ODASINI GEZDİ
Başbakan Erdoğan, daha sonra Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısına katılmak üzere geldiği AK Parti Genel Merkezi’nde, seçimlerin yaklaşması üzerine partiye gelecek ailelerin çocukları için oluşturulan çocuk oyun alanı ve bebek odasıyla ilgili bilgi aldı. Çocuk oyun alanının dar olduğunu belirterek genişletilmesi talimatını veren Erdoğan, bebek odasının eksikliklerinin de bir an önce giderilmesini istedi.
MKYK’da paket masaya yatırıldı
Öte yandan; AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu dün toplandı. Parti genel merkezinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda, demokratikleşme paketi doğrultusunda 3 yeni kanun hazırlanması ile yürürlükteki 7 kanunda 20 maddeyi bulan değişikliğin masaya yatırıldığı öğrenildi.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23