AYM milyonlarca Müslümanın talebini görmezden geldi

Anayasa Mahkemesi, Ayasofya'nın bir dernek tarafından ibadete açılması yönünde yapılan başvuruyu "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez buldu. AYM, verdiği bu kararla milyonlarca insanın 'Ayasofya açılsın' talebini görmezden geldi.

14 Eylül 2018 Cuma 12:29

Yüksek Mahkeme, Ayasofya’da namaz kılınması için yapılan başvuruyu reddetti. AYM, Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması için yapılan başvuruyu reddetti. Dernek Ayasofya'nın müzeye çevrilmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali için yıllar önce dava açmıştı. Ayasofya, dönemin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve Başbakanı İsmet İnönü'nün imzasıyla müzeye çevrilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Eylül 2018 Cuma 12:29

YORUM YAZ

 • adapaadapa1 yıl önce
  Türkiye müslüman bi ülkeyim diyosa ayasofyayı açmalıdır.Sayın Cumhurbaşkanımızdan ricamız lütfen ayasofyayı ibadete açsın çünkü biz müslüman ülkeyiz
 • Ay YildizAy Yildiz1 yıl önce
  Ben bu isi anlamadim. Yetkizislik ne demek peki yetki kimde ozaman yada nasil elde edilir biri cikip söylermi? Bu iste bir is var ancak cözemedim, ne diyelim hayirli olsun bazen ser olarak gördumuguzde hayir olabilir.
 • Ali (Haydar) BULUTAli (Haydar) BULUT1 yıl önce
  Hani diyorum "kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle denmiş ya "yetkililik" nasıl elde edilir acaba?
 • ARAŞTIRMACIARAŞTIRMACI1 yıl önce
  Demekki gizli Lozan varmış?
 • cihadcihad1 yıl önce
  reisin emriylede cami olarak tekrar açılsın gardaşım
 • VAKFIN NEOLDUĞUNU OKUYUN VAKFIN NEOLDUĞUNU OKUYUN 1 yıl önce
  VAKFI ASLINA ÇEVİRMEK NASİPOLSUN O BEDUA ÇEVİRMİYENLERİN BOYNUNA 85 MİLYON BUNA DAHİL
 • hayrihayri1 yıl önce
  sokak aglar sokak... elestirilmeli ile olmuyor iste!!! bunlara 15 Temmuzdaki birlik ve beraberligi hissetireceksin... mahkeme kimin mahkemesi oldugunu unutmamasi icin bu sart!!! neye dayanarak kabul edilemez bulmus... bir yanda m. kemalin imzasi diger yanda 80 Milyon (hadi 60 Milyon diyelim) nedir bu rezillik... 100 sene önce alinmis kanunlar degisemezmi.. Cumhurbaskani nasil degisiyorsa,.. kanunlarda degisme bilir efendim!!!! 1930 Türkiyesi ile 2018 Türkiyesi bir olabilirmi?!!! SOkaga ineceksin arkadas yok öyle 1000-2000 kisi Milyonlar inmeli milyonlar her yerde ic anadoluda Karadenizde Dogu anadoluda Egede!!! sadece Sultanahmeti doldurmakla bir yere varamayiz.... bosunami insaa edildi saray.. varin Milyonlar dikilin kapisina... ! Baskan Erdoganda bunu bizden istemekte, kendisi yapsa darbecileri hortlata bilir, ama millet saraya dayandi ne yapayim milletin dedigi olur diyerek bu konuya el ata bilir --- BIR REFERANDUM OLABILIR!!!!--- !!!AYASOYA ICIN REFERANDUM!!!!
 • dolphindolphin1 yıl önce
  aym de hiçmi müslüman yok islam ülkesinde nasıl böyle bir karar alınıyor şaşıyorum ya

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019