• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

ASAM'dan Kıbrıs'taki Kur'an Kursu kararına tepki: Laiklik kavramına aykırı bir karar

ASAM Yönetim Kurulu tarafından, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde alınan 'Kur'an kurslarının kapatılması kararı'na ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Yeniakit Publisher
2021-04-17 23:07:00 -
ASAM'dan Kıbrıs'taki Kur'an Kursu kararına tepki: Laiklik kavramına aykırı bir karar

 Yeniakit.com.tr 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, ülkedeki Kur'an kurslarının laiklik ilkesine karşı olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi. Karara yönelik bir tepki de Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM)'dan geldi.

'Laiklik kavramına aykırı bir karar'

ASAM tarafından yapılan açıklamada, Kur'an kurslarının kapatılması kararının laiklik ilkesine aykırı olduğu belirtilerek, "Laiklik bahanesiyle verilen bu ideolojik karar, laikliğe de aykırıdır. Çünkü laiklik, din ve vicdan hürriyetini de garanti altına alan bir kavramdır." denildi.

'Zamanlama manidar'

Kararın zamanlamasına dikkat çekilen açıklamada, "Din İşleri Dairesi Komisyonu’nda çalışan bazı personellerin özlük hakları ile ilgili yapılan başvurudan laiklik karşıtlığı çıkarabilmek ancak düşmanlık ile açıklanabilir. Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi’nin kararın Ramazan ayının başlarında, hem de Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de ve Libya’da kazandığı büyük mevzi üzerine, Fransa’daki İslam düşmanlığının iyice su yüzüne çıktığı bugünlerde olması da ayrıca düşündürücüdür." ifadeleri kullanıldı.

'Hukuki kararları eleştirme hakkımız var'

ASAM tarafından yapılan açıklama, şöyle devam etti:

"Bu kararı hukuki bir karar olarak görebiliriz bu ayrı bir mesele ancak bazı hukuki kararları eleştirme hakkımız da vardır. Türkiye, vesayetçi düşüncelerden, jüristokratik yapılardan çok çekti. Bugün kişisel hak ve hürriyetlere, dini özgürlüklere atıf yapan düzenlemeler büyük bir mücadele ile kazanıldı. Bu hadise, Kuzey Kıbrıs Türk Devleti’nde 'Rumcu' ve 'mandacı' sendikalar gerçeğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Toplumsal hayatın ahengini bozan, kardeşlik ve hoşgörü zeminine dinamit koyan bu tür sendikaların acilen ele alınması, gerekirse kapatılması yararlı olacaktır."

'Türkiye'deki mücadele Kıbrıslılara iyi anlatılmalı'

Türkiye'de yaşanan özgürlükler mücadelesinin Kıbrıslılara iyi anlatılması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Ayrıca Türkiye’nin acı tecrübelerinin Kıbrıslı kardeşlerimize iyi anlatılması da bu konuda önemli mesafeler kat etmemize yardımcı olacaktır. Laiklik bahanesiyle verilen bu ideolojik karar, laikliğe de aykırıdır. Çünkü laiklik, din ve vicdan hürriyetini de garanti altına alan bir kavramdır. Mahkemeden yapılan yazılı açıklama manidardır: Laik bir Cumhuriyetin varlığı için, ülkede din hürriyeti bulunması ve ayrıca din ve devlet işlerinin birbirlerinden ayrı olması gerekir. Bu kuralın gereği olarak laik bir devletin dini kurumları devlet fonksiyonları görmemelidir. Aynı şekilde devlet kurumları da din fonksiyonlarını ifa etmemelidir." denildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

FAİK BEZCİ

BAZI KIYMETİ KENDİNDEN MENKUL HOCALAR DEVLET İŞLERİNE KARIŞIYOR, HER KONUDA FİKİR BEYAN EDİYOR FAİZ DE BİLE. DEVLET DEVLETTİR YOKSA PARALEL YAPILAR İÇERİ NÜFUZ EDER.
 • Yanıtla

Millet

Kıbrıs Anayasa Mahkemesi Laikliği ihlal etmiş ve Laikliğe savaş açmıştır, bu sebeple yargılanması gerekir. Kıbrıs Savcılık Makamları derhal Anayasa Mahkemeleri üyeleri hakkında Laikliğe karşı gelmek suçundan soruşturma başlatmalıdır.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23