• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

‘Artık hava üstünlüğümüz yok’ diyerek açıkladılar! İran’ın tehlikeli hamlesine karşı ülkesini uyardı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, İran’ın İHA ve SİHA’ları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-04-21 19:30:00 -
‘Artık hava üstünlüğümüz yok’ diyerek açıkladılar! İran’ın tehlikeli hamlesine karşı ülkesini uyardı

Dünya gündemi Ukrayna ve Rusya gerilimi, Çad’da yaşanan olaylar ile meşgulken geri planda iki ülke arasındaki kriz de takip ediliyor.

ABD ve İran arasındaki gerilim zaman zaman artarken ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi toplantısında çarpıcı açıklamalar geldi.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, İran’ın takip ve saldırı için küçük ve orta ölçekli insansız hava araçları İHA ve SİHA’ları yoğun şekilde kullandığını söyledi.

Bloomberg’e göre McKenzie, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesi toplantısında, “Kore Savaşı’ndan bu yana ilk defa, tam bir hava üstünlüğü olmadan hareket ediyoruz” dedi.

ABD önümüzdeki aylarda tüm güçlerini Afganistan’dan çekmeye ve diplomasiye odaklanmaya hazırlanırken, McKenzie toplantıda bu konuya da değindi.

McKenzie, “Taliban’a güvenme konusunda derin şüphelerim var, ancak burada ne yapacaklarını görmeliyiz. Gelecekte Afganistan için herhangi bir şekilde uluslararası tanınma istiyorlarsa, imzaladıkları anlaşmaları yerine getirmek zorunda kalacaklar” diyerek, ABD ordusunun onları izlemeye devam edeceğini vurguladı.

Mevcut ABD askeri ağının ve ilgili istihbarat yeteneklerinin kaybedilmesinin bir etkisi olacağı konusunda uyaran McKenzie, Savunma Bakanı’na ay sonuna kadar Afganistan dışından terörle mücadele güçleri için bir plan sunacağını da sözlerine ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

OSMANLI

Yav güldermeyin adamı , İran ABD için bir çerez olur anca 48 saatte teslim olurlar , öyle iha , siha ile olacak olsaydı şimdiye biz Irakdan , Suriyeden pkk yı temizlemiştik .
 • Yanıtla

432

öyle büyük bir abartı yapıyorki sanki iranın 10.000 tane nükleer gücü var  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23