Apple, Türk genci kandırdı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji firması Apple, iCloud’daki kritik bir hatayı bulunan Türk yazılımcı Melih Sevim ile iletişimi keserek hatayı sessizce kapattı. Apple bu olayda adeta ödülün üzerine yattı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 18:54
Apple, Türk genci kandırdı

Apple’ın bulut hizmeti iCloud’daki kritik bir hata Ocak ayının son günlerinde Türk yazılımcı Melih Sevim tarafından keşfedildi. Bu hatayı bulduktan sonra direkt firmaya ileten Sevim hatta video ile açıklayarak yayınladı. Apple’ın bu tür olaylarda açığı keşfeden kişilere belirli ödüller verdiği biliniyor.

ABD’li teknoloji firması Sevim’den açığın ne olduğunu tüm teknik detaylarıyla öğrendikten sonra kendisiyle iletişimi kesiyor. Sorunun ne olduğunu tamamen öğrenen Apple bir anda bu hatayı sessizce gideriyor. Daha sonrasında ise vereceklerini iddia ettikleri ödül hakkında da hiçbir gelişme olmadı. Ayrıca yabancı basında yer alan haberlere Apple tarafından hiçbir geri dönüş yapılmadı.

Melih Sevim, iCloud servisindeki hatanın detaylarını donanımhaber.com sayfasında aşağıdaki şekilde paylaştı. Ayrıca YouTube'a da video olarak açığın nasıl meydana geldiğini yükledi.

"Yazılım hatası fark ettim"

“Geçtiğimiz sene Ekim ayının sonlarında, eski iphone telefonumun kurulumunu yaparken bir yazılım hatası fark ettim. Bunun sonucunda bu hatanın nereye varacağını merak ederek bulduğum açık üzerinde çalışmalara başladım. Çok teknik detaya girmeyeceğim fakat çalışmalar sonucunda elde ettiğim bulgu şu şekilde oldu,
Her hangi bir onay mekanizmasına takılmadan istediğim telefon numarasını, kendi icloud hesabımda kendi telefon numaram olarak ayarlayabiliyordum. Peki bu ne işe yarayacaktı?
Anlatımın net olması için 2 tane iCloud hesabına isim vermem gerekiyor.

Buglanan Hesap : Bulduğum yöntem ile başka birisinin telefon numasını bu hesaba giriyorum. Hesap bana ait.

Hedef Hesap : Telefon numarası bilinen kişinin hesabı.

İlk önce kafamdaki senaryoda bambaşka bir uygulama yapmak vardı fakat iCloud sitesine Buglanan hesap ile login olduğumda resmen gözlerime inanamadım. İlk başta bir yanlışlık var böyle bir şey olmaz diye düşündüm fakat durum apaçık ortadaydı. Hedef Hesaba ait iCloud verileri Buglanan Hesaba girdiğimde karşıma geldi. Apple, ancak amatör yazılımcıların yapacağı bir hata yapmış ve arka planda telefon numarası ile eşleştirme yapmıştı. Şimdi şunu hayal edin, sadece cep telefonu numarasını bildiğiniz bir ios kullanıcısının iCloud datalarına erişebiliyorsunuz ve karşı tarafın ruhu bile duymuyor. Ne 2 faktörlü doğrulama, ne bilinmeyen yerden giriş uyarısı çünkü siz aslında kendi hesabınıza giriyorsunuz. Riskin boyutunu tahmin edebildiğinizi düşünüyorum. Yaptığım 3-4 denemeden sonra sistemin ne zaman ve nasıl tam stabil çalıştığını tespit ederek bununla ne yapacağımı düşünmeye başladım.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 18:54

YORUM YAZ

  • UyumayanUyumayan8 ay önce
    Turk oldugunu biliyor
  • halil basaranhalil basaran8 ay önce
    hatalarin türklerin tarafindan devamli bulunmasini, dolayisiyla Türklerin zekasinin reklamini yapariz diye korkmuslardir eza.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Ekim 2019