Anne sütü kaç yaşına kadar verilmeli

Anne sütü ne zaman bırakılır? Anne sütünün faydaları neler? Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için anne sütü tek başına yeterlidir. İlk 6 ay başka hiçbir gıda takviyesine gerek kalmadan bebekler anne sütüyle beslenmelidir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Yeri doldurulamaz bu besinin hem bebeğe hem de anneye sağladığı faydalar saymakla bitmez. Peki Anne sütü faydaları neler? Anne sütü kaç yaşına kadar verilmeli?

24 Nisan 2019 Çarşamba 19:22
Anne sütü kaç yaşına kadar verilmeli

Anne sütü ne zaman bırakılır? Anne sütünün faydaları neler? Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için anne sütü tek başına yeterlidir. İlk 6 ay başka hiçbir gıda takviyesine gerek kalmadan bebekler anne sütüyle beslenmelidir. Her annenin sütü bebeğine özeldir. Yeri doldurulamaz bu besinin hem bebeğe hem de anneye sağladığı faydalar saymakla bitmez. 

Anne ve bebeğin uyumu sağlanana kadar emzirme konusunda bir takım sıkıntılar yaşanabilir ancak unutulmamalıdır ki bebekler doğumdan itibaren ilk altı ay yalnızca anne sütüyle beslenmelidir. 6 aydan sonra 2 yaşına kadar anne sütü ek besinlerle beraber verilmelidir. Anne sütü, yeni doğan bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm sıvı, enerji ve besin öğelerini içerir.

Anne sütünün faydaları neler?

Protein, mineral, çinko, yağ açısından zengindir. Bebeğin gelişmesi için gerekli olan tüm değerleri bünyesinde barındırır.

Annenin ilk 5 gün içereceği anne sütünde bulunan kolostrum da bulunan büyütme faktörü sayesinde organ ve sistemlerin gelişimi sağlanır.

Alerjik reaksiyonların gelişmesini engeller.

Obezite riskini azalftr.

İleriki yaşlarda yaşanabilecek rahatsızlıkların oluşumunu azaltır.

İçerisinde barındırdığı akyuvar ve koruyucu maddeler sayesinde enfeksiyon riskini azaltır.

Bağışıklık sistemini oluşturur ve korur.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık daha az görülür.

A vitamini açısından zengin olan anne sütü göz hastalıklarına karşı da koruyucudur.

İshal ve kabızlık daha az görülür.

Ani bebek ölümlerinde riski düşürür.

Aynı zamanda sakinleştirici etkisi vardır. Daha az ağlar, daha rahat uyur ve bu sayede daha mutlu büyür.

Zeka gelişimi konusunda tarftşılmaz bir önemi vardır.

Emzirmek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 19:22

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    22 Mayıs 2019