Anket sonuçları açıklandı! İşte partilerin İstanbul'daki oy oranı

Konsensus Araştırma Şirketi, İstanbul'da yaptığı yerel seçim anketlerinin sonuçlarını açıkladı. Katılımcıların yüzde 40.7'si AK Parti'ye oy vereceğini açıklarken CHP yüzde 33.6 ile ikinci sırada yer aldı.

06 Aralık 2018 Perşembe 15:37
Anket sonuçları açıklandı! İşte partilerin İstanbul'daki oy oranı

Konsensus Araştırma Şirketi'nin sahibi Murat Sarı, "Bu pazar yerel seçim olsa, adaylardan bağımsız olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna katılımcıların yüzde 40.7'sinin "AK Parti" yanıtını verdiğini aktardı.

A Haber'e konuk olan Murat Sarı, canlı yayında "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yarışı" araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, 28-31 Kasım tarihlerinde yapılan araştırma, 500 kadın ve 500 erkeğin katılımıyla gerçekleşti.

Araştırmada 'Bu pazar seçim olsa İstanbul'da kime oy verirsiniz?' sorusu yönlendirilirken, ittifak yapılması halinde ve partilerin aday çıkarmaması durumunda oy oranlarının nasıl olacağı değerlendirildi. Araştırmada yer alan sorular ve alınan yanıtlara göre İstanbul'da partilerin oy oranları şöyle:

1-) Bu pazar yerel seçim olsa adaylardan bağımsız olarak İBB Başkanlığı için hangi partiye oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 40.7

CHP: Yüzde 33.6

MHP: Yüzde 6.4

HDP: Yüzde 4.7

İYİ Parti: Yüzde 4.1

Adayların açıklanmasını bekleyenler: Yüzde 1.4

Oy kullanmayacaklar: Yüzde 3

Kararsızlar dağıtıldığı zaman ortaya çıkan sonuca göre;

AK Parti: Yüzde 44.6

CHP: Yüzde 36.8

MHP: Yüzde 7.0

HDP: Yüzde 5.2

İYİ Parti: Yüzde 4.5

Diğer: 1.9

2) Oy vermeyi düşündüğünüz parti seçimde aday göstermezse hangi partinin adayına oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 5.6

CHP: Yüzde 8

MHP: Yüzde 31.4

HDP: Yüzde 4.2

İYİ Parti: Yüzde 20.9

Diğer: Yüzde 0.2

Oy kullanmayacaklar: Yüzde 17.2

3) MHP aday göstermezse İstanbul'da kime oy verirsiniz?

AK Parti: Yüzde 45.5

CHP: Yüzde 34

HDP: Yüzde 4.7

İYİ Parti: Yüzde 4.3

Diğer: 1.7

'AK Parti aday çıkarmazsa 1. MHP'

Canlı yayında araştırma sonuçlarını değerlendiren Murat Sarı, AK Parti-MHP ittifakıyla ilgili; "AK Parti'ye oy veririm diyenlerin 2. partisi yüzde 66.3 ile MHP. AK Parti'nin seçmeni aday çıkarmaması halinde MHP'yi 1. sıraya taşıyor. AK Parti kurulduğundan beri yüzde 50'yi ilk defa Cumhurbaşkanı Erdopğan aldı İstanbul'da. Dolayısıyla yüzde 50'yi alan seçimi kazanıyor zaten" ifadelerini kullandı.

'HDP seçmeni CHP'ye oy veriyor'

HDP seçmeninin CHP adayına oy vereceğini iddia eden Sarı, "İttifak kurulmasa bile HDP seçmenin büyük bir çoğunluğu İstanbul'da CHP'ye oy verecektir. Çünkü HDP'lilerin 2. partisi yüzde 68.5 ile CHP gözüküyor. Sandık ittifakı zaten kurulmuş" dedi.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 06 Aralık 2018 Perşembe 15:37

YORUM YAZ

 • OnurOnur5 gün önce
  İstanbul için konuşmak gerekirse , bu yerel seçim başa baş geçecek. MHP'nin İstambul'daki desteği %3 gibi kazanım sağlar. Genel anlamda , büyükşehirlerde gösterilecek adaylar çok önemli. Artık bizler,yaşadığımız şehirlerde particiliğe değil , yapılan belediyeceliğin kalitesine göre oy veriyoruz. Kağıthane de keşke 4.dönemde de Fazlı Kılıç olsaydı. İstanbul'da kararsızım...
 • savaşsavaş8 gün önce
  Cumhur ittifakında oyları herşeye rağmenErdoğan için verdik mhp kendini nimetten saymasın o bölücülerin yatıcak yerleri bile yok
 • memo memo 9 gün önce
  CHP YE YÜZDE 68.5 OY VERECEKHDP LİLERİN SAYISINA ABDULLAH GÜL- HANIMININVE SAADETLİ P.PAZIN-OYU DAHİL Mİ
 • Sengül ÖzSengül Öz9 gün önce
  Acilimcilar' HDP kadar bölücü, MHP'li sözüm ona milliyetcilere duyrulur. Bu kadar saf olmayin, Bahceli bir Türk düsmanidir.
 • mehmetmehmet9 gün önce
  Bu seçimi EYT kazanacak.
 • ülkücüler akpye vermezülkücüler akpye vermez9 gün önce
  mhp seçmeni neden akepeye oy versinki saçma
 • murat33murat339 gün önce
  ... Ak partiyi Türkiye genelinde ... bekliyor
 • görkemgörkem10 gün önce
  benim hatirladigim; HDP Istanbulda en az yüzde 12 oy aliyordu.. Nerde bu oylar yahu!
 • helallllhelallll10 gün önce
  bu anketi yapan yetkili ve bunu haber yapan pek muhterem...hakikaten hyalniz başınıza kaldığınızda bu sonucu vijdaninizda sordunuzmu rahatmisiniz..İstanbul halinden memnun huzurlu rahat bolluk bereket içinde....helallllll
 • DadaşDadaş10 gün önce
  Eyt seçimden önce çıkmazsa bu oy oranları.....balon olur
 • Mesut SarpMesut Sarp10 gün önce
  Tüm anketlerde toplumu manupule etme amaci var. Inanmiyom...
 • uyan tcuyan tc10 gün önce
  orta doğudaki olayların baş çıbanı ısrael vede abd yi yöneten yahudilerdir. gerek daeş -pkk -pyd-dhkpc - fatöş vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri pi.leridir. kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge pi.i abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır (gerçi atatürk'de sebetay selanik yahudisidir) .chpkk bilhassa bu yahudilerin vede hıristiyanlar destekledikleri partidir. Bu gün yada 50 sene önce iş bankası atatürk hisseleri chpkk da olmasaydı bu gün yada 50 sene önce chpkk diye bir parti olmayacaktı. iş bankası ve bankanın ortaklıkları 450 küsur büyük fabrikalar chpkk nın en büyük arpalığıdır. Atatürk'e dışarıdan yahudilerden gelen emir üzerine , hazineye ait olması gerekirken atatürk hisselerini yönetmesi için chpkk ya devredilmiştir.Atatürk' yahudi olmasaydı zaten yahudilertc nin kurulmasınıda engellerlerdi.(osmanlıyı yıkaniçimizdeki ve dışımızdaki vatan haini yahudilerdir.)
 • TuranTuran10 gün önce
  Mhp seçmeni İstanbulda Ankara İzmir deakp den çok Chp ya da İyi parti başkan adaylarına oy verecek.İstanbul İzmir Chp Ankara İyi parti kazanır.
 • KomünistKomünist10 gün önce
  Mhpnin seçmeni akpye oy vermez
 • melih53melih5310 gün önce
  madem doğru o zaman neden illa mhp mhp siz olmaz ..ver mehterinden bıkmadılar..insanlar mutsuzdu zaten şimdi hem umutsuz*hem mutsuz ..mutsuzluk geçici de umutsuzluk *hele en son enflasyon komedisi**kaaata yazıyon gönderiyon eksi çıkıyo sistemi dünyadaki ilk**buluş harika..**uüraşmıyon kendi kendine eksi çıkıyo ..sonra anketçi**geliyo akp uçacak diyo..oylar acaip uçuşta diyo..kim diyo anketçi***candaş *anketçi..

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Aralık 2018