• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutmak isteyen fakat sağlık sorunları da baş gösteren vatandaşlar nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor. Bu noktada internet üzerinden titiz bir araştırma yürüten Müslümanlar, hem oruç tutup hem tedavilerini yaptırabilirler mi sorusunun cevabını arıyor. Peki, anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Yeniakit Publisher
2020-04-08 14:56:00 -
Anjiyo yaptırmak orucu bozar mı?

Ramazan ayının manevi iklimini solumaya başladığımız şu günlerde hastalığı nedeniyle tedavi görmek zorunda olan vatandaşlarımız da içinde bulundukları durumu aydınlatmak için araştırmalar yapıyor. Oruç tutmak isteyen bir yandan da tedavilerini devam ettirmek zorunda kalan müminler, nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor. Kalp rahatsızlığı nedeniyle anjiyo olmak zorunda kalanlar, oruçluyken bu işlemi yaptırdıklarında oruçlarının bozulup bozulmayacağını araştırıyor. İşte cevabı...

 

ANJİYO YAPTIRMAK ORUCU BOZAR MI?

Halk arasında anjiyo olarak bilinen operasyon, teşhis ve tedaviye yönelik olarak uygulanmaktadır. Anjiyografi vücut damarlarının görüntülenmesi demektir. Damar içine damarların görünür hâle gelmesini sağlayan ve kontrast madde olarak tanımlanan ilaç verilerek, anjiyogram adı verilen filmler elde edilir. Anjiyografi sayesinde organları besleyen damarlar görüntülenerek damar hastalıkları veya bu damarlardan beslenen organlara ait tanı koydurucu bilgiler edinilir. Tedaviye yönelik olarak uygulanan anjiyonun klasik yöntemi anjiyoplastidir. Bu ise, dar veya tam tıkalı damarların balon ya da stent denilen özel araçlarla tekrar açılması için yapılır. Bu bilgiler ışığında gerek anjiyografi, gerekse anjiyoplasti operasyonlarında yemek ve içmek anlamı bulunmadığından, oruç bozulmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı