• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

‘Amerikan Ajanı’ Tanrıkulu da oradaydı

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun böyle bir günde ABD’nin Ankara Büyükelçisi ile biraraya gelmesinin perde arkası merak edilirken, görüşmede yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da hazır bulunması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun gündemdeki operasyonla ilgili bilgi verdiğini söylediği ABD Büyükelçisiyle yaptığı görüşmede hazır bulunan Tanrıkulu hakkında daha önce bir CHP milletvekili, “Amerikan ajanı” iddiasında bulunmuştu.

Yeniakit Publisher
2013-12-20 21:57:57 - 2013-12-21 09:07:55
‘Amerikan Ajanı’ Tanrıkulu da oradaydı
TALHA ÇOLAK / ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, operasyonlar hakkında ABD büyükelçisine bilgi verdiği toplantıya parti genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da katılması dikkat çekti. Tanrıkulu hakkında basında daha önce “CIA ajanı” iddiaları yer almıştı. Gölge CIA diye bilinen Stratfor’un belgelerinde, TR 705 kod adı ile isimlendirilen Tanrıkulu’nun Amerikan istihbaratı ile işbirliği içinde olduğu iddia ediliyordu. CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Tanrıkulu için ‘CIA Ajanı’ ifadesini kullanmıştı.

İÇ MESELELERİ ABD’YE ANLATIYORLAR


Türkiye, çeşitli operasyonlarla sarsılırken dış ülkelerden medet uman ve ülke içi meseleleri dışarıya anlatmakla bilinen CHP yönetimi, önce ki gün ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile bir araya gelmişti. Operasyon hakkında bilgi verildiği belirtilen toplantıda, CHP Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu ve Şafak Pavey ile milletvekilleri Osman Korutürk ve Aykan Erdemir de hazır bulunmuştu.

GÖLGE CIA BELGELERİNDE ADI GEÇİYORDU

ABD Büyükelçiliği Rezidansı’ndaki toplantıya katılanlardan en dikkat çekeni ise Sezgin Tanrıkulu oldu. Geçtiğimiz yıllarda WikiLeaks’in sızdırdığı ve Gölge CIA olarak bilinen Stratfor’a ait çeşitli belgelerde, Türkiye’de birçok kişinin yanında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun da adı geçmişti. Belgelerde, Tanrıkulu için TR 705 kod adı kullanılmıştı.

Amerikan Büyükelçiliği’nin onayı ile Washington’a gönderilen Stratfor belgelerinde Tanrıkulu’nun, Amerika’nın doğu ve güneydoğu bölgesindeki faaliyetlerinden memnun olduğu dile getirilmişti. Tanrıkulu’nun bölgedeki çeşitli gelişmeleri de Amerikan yetkililerine ilettiği belirtilmişti. Yine belgelerde ABD’nin, DTP’li yetkililere (Demokratik Toplum Partisi) Sezgin Tanrıkulu’nun DTP’den milletvekili adayı gösterilmesi için talepte bulunduğu aktarılmıştı.

CHP’Lİ YILMAZ, CIA AJANI DEMİŞTİ

Ortaya çıkan bu belgelerin ardından 9 Nisan 2013 tarihli kapalı grup toplantısında CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, CHP’li Tanrıkulu için “Amerikan Ajanı” ifadesini kullanmıştı. Bunun sonucu olarak Yılmaz’a, Grup Disiplin Kurulu tarafından uyarı cezası verilmişti. Yılmaz o dönem yaptığı açıklamada, “Kapalı grup toplantısında Sezgin Tanrıkulu’na basında sıkça yer alan ve her yerde karşımıza çıkan Gölge CIA olarak bilinen Stratfor belgelerinde TR 705 kod adının verilmesini hatırlatarak bunu sorgulamam ve açıklama istememin suç olarak değerlendirilmesi kabul edilemez” demişti. Yılmaz, uyarı cezasını kabul etmediğini de vurgulayarak, “CHP’nin grup disiplin kurulu, bu türden şüpheli ilişkileri olan bir milletvekilini sorgulamayıp da bana ceza veriyorsa işte asıl o zaman parti hukuku çiğneniyor demektir” diye konuşmuştu.

O günkü gazetelerde yer alan haberlere göre; Sezgin Tanrıkulu kürsüden inerken, Dilek Akagün Yılmaz ayağa kalkarak, “Yeter artık sen bir Amerikan ajanısın. Bıktık senin bu yaptıklarından. Partiyi bölmeye çalışıyorsun” diye bağırdı. Bu sözler üzerine Veli Ağbaba, “Ağzını topla, üslubuna dikkat et” dedi. Ardından her iki ismin birbirlerine “Terbiyesiz” diye hitap etmesi ve Şevki Kulkuloğlu’nun Sezgin Tanrıkulu’nu ‘yalancılıkla’ suçlamasıyla tansiyon yükseldi. Milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüyünce de toplantı bitirildi.


WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı