• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Amerika, Irak’ı parçalamaya doyamadı! Şimdi de Sünni devleti kuracaklar…

Geçtiğimiz günlerde Bağdat’taki büyükelçilik binası baskına uğrayan ABD, Irak’ta Kürdistan bölgesi gibi Sünni özerk yönetimi kurmayı planlıyor.

2020-01-16 18:20:00 -
Amerika, Irak’ı parçalamaya doyamadı! Şimdi de Sünni devleti kuracaklar…

 yeniakit.com.tr 

2003 yılında gerçekleştirdiği işgal sonrasında Irak’ta milyonlarca müslümanı öldüren Amerika Birleşik Devletleri, kasıtlı olarak İran’ın egemenliğine bıraktığı ülkede şimdi de yeni bir planı devreye soktu. Mezhepçi ayrımcılık sebebiyle ülkenin yüzde 40’ını oluşturan Sünnilerin büyük rahatsızlık yaşadığı ve bu sebeple de gösterilerin bitmek bilmediği Irak’ta, ABD, şimdi de Sünni devlet planını hayata geçirmeye çalışıyor.

Kürdistan bölgesi gibi olacak

Son olarak 31 Aralık’ta Bağdat’taki büyükelçilik binası Iraklı Şii Milis güçlerinin baskınına uğrayan ve bunun üzerine İran ile büyük gerilim yaşayan ABD, Irak’ın batı bölgelerinde Sünni federal bölge kurmaya hazırlanıyor. Okaz gazetesinin haberine göre, ülkenin batısında ikame edilecek Sünni Özerk bölgesi; siyasi, iktisadi ve coğrafi ayrıcalıklara haiz olacak. Kürdistan bölgesi ile benzer hakların verilmesi planlanan bölge ile, ABD, bir taraftan Iraklı Sünnileri yanına çekmeye çalışırken, Irak’ın tamamen İran kontrolüne girerek kendisini tehdit etmesi durumunda bölgede daha etkin var olmayı amaçlıyor.

Bağdat yönetimi temkinli!

Bağdat yönetiminin ise plana temkinli yaklaştığı ve planın hayata geçmemesi yönünde Sünni liderleri tehdit ettiği öğrenildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

fetösavar

dünyada bu kadar alçak bir toplum görülmedi herhalde. kaçkınlar, haydutlar, hırsızlar, yağmacılar topluluğu bundan bi beşyüz yıl önce yeni kıtanın anasını ağlatmaya başlamışlar. o bitmiş gelmiş sıra eski dünyaya....
 • Yanıtla

....

şiaların düştüğü hataya düşmemeliyiz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23