Aman dikkat! Bebeklerinize yastık kullandırmayın

Bebekler dünyaya geldikten sonra yetişkinler gibi yastık kullanmamalıdırlar. Peki, ama neden?

14 Temmuz 2019 Pazar 17:40
Aman dikkat! Bebeklerinize yastık kullandırmayın

Bebekler dünyaya geldiklerinde kesinlikle yastığa ihtiyaç duymazlar. Bebeklerle yetişkinler farklı fiziksel yapılara sahiptir. Bu nedenle aile büyükleri ne derse desin; siz bebeğinizin sağlığı için bu bilgiye kulaklarınızı tıkayın. Çünkü yapılan onlarca bilimsel çalışma bebekler için yastıkların son derece zararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Yastık kullanımı bebekler için neden tehlikelidir?

Ani bebek ölümü riski

Yastık kullanımı ani bebek ölüm sendromunun yaşanmasına yol açabilir. Bebekler yataklarında dönebilir. Tekrar kendini kontrol edip eski pozisyonuna gelemeyecek olan bebek, nefessiz kalıp yaşamını yitirebilir. Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için bebekler için satılan yan yatış yatağı bir diğer ismiyle reflü yataklarından alabilirsiniz.

Kendinizle bir tutmayın

Yetişkinlerin büyük kısmı yastık olmadan uyuyamaz. Aynı durum bebekler için geçerli değildir. Bebekler başlarının altında bir yastık varken rahat uyuyamazlar. Bu şekilde uyurlarsa uyanıktan sonra ciddi kas ağrıları yaşayabilirler.

Reflü

Uzmanlar yastıkla uyuyan bebeklerde reflü sorununun daha fazla görüldüğünü belirtiyor.

Şekil bozukluğu

Bebeklerin kemikleri ve ciltleri çok hassastır. Sürekli olarak yastıkla uyuyan çocukların omurgalarında şekil bozukluğu meydana gelebilir.

Bebekler ne zaman yastık kullanabilir?

Uzmanlar çocukların iki yaşından sonra yastık kullanmasının uygun olduğunu belirtiyor.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Temmuz 2019 Pazar 17:40

YORUM YAZ

  • birisibirisi2 gün önce
    yalnızreflü yastığı hafif eğimlidir. bebeği dümdüz yatırmak da tehlikeli diye biliyorum. kusarsa dümdüz yerde boğulabilir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019