• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Almanya'dan ABD'ye skandal Türkiye çağrısı

Avrupa ve ABD'nin yeniden stratejik olarak daha yakın çalışması gerektiğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye karşıtı skandal açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Libya ve Suriye'deki pozisyonundan rahatsız olan Maas, ABD'ye küstah bir çağrıda bulunarak "Libya ya da Suriye'de olduğu gibi, Rusya ya da Türkiye tarafından doldurulan bir boşluk bırakmamalıyız" dedi.

Yeniakit Publisher
2020-12-04 16:29:00 -
Almanya'dan ABD'ye skandal Türkiye çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada, ABD'de yeni bir yönetiminin göreve geleceğine işaret ederek, "ABD'nin uluslararası sahneye dönüşü çok şeyi değiştirecek çünkü birlikte iş birliği yaklaşımını destekliyoruz." ifadesini kullandı.

Avrupa ve ABD'nin yeniden stratejik olarak daha yakın çalışması gerektiğini belirten Maas, şunları kaydetti:

"Örneğin, Libya ya da Suriye'de olduğu gibi, Rusya ya da Türkiye tarafından doldurulan bir boşluk bırakmamalıyız. Artık otokratik oyunculara oyunları için alan sunamayız. Biz Avrupalılar, ABD ile ittifak içinde barışı, demokrasiyi ve insan haklarını garanti altına almak için üzerimize düşeni yapmaya hazırız."

Maas, NATO hakkında da Avrupa'nın yeni beceriler geliştirdiğini ve NATO'nun Avrupa ayağını daha da güçlendirmek istediklerini bildirdi.

Avrupa'nın NATO'da Sahel'den (Afrika) Akdeniz'e, Orta Doğu'ya kadar güvenlik politikasının sorumluluğunu üstlendiğine dikkati çeken Maas, "Kendi güvenlik çıkarlarımız dışında ve ABD ile dengeli bir ortaklık için sürekli olarak bu yolda devam etmeliyiz. Bölgesel siyasi çıkarlarımızı ABD ile birlikte açıkça tanımlamalıyız. Çin'e veya İran'a karşı birlikte nasıl hareket ederiz? Afganistan veya Irak'ta sorumluluklarımızı nasıl yerine getirebiliriz? Artık eski günlerin geri döneceğini umut etmek yanıltıcı olur. ABD dünya polisi rolüne geri dönmeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

Maas, ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilme kararına ilişkin olarak da "ABD tek taraflı olarak bu tür temel birlikleri geri çekerse, oradaki diğer tüm askerlerin güvenliğini tehlikeye atabilir. Güvenlik garanti edilemezse orada tek bir Alman askeri bırakmayacağız." ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

EFE

ADI ALMAN ASLI, SİYONİST YAHUDİ
 • Yanıtla

Neron11

Demokrasi ve insan haklarından bahsedip milyonlarca masumun ya kanına giriyor yada katledilişini sadece seyrediyorsunuz, bu haçlı zihniyetinin günümüzdeki tezahürü , istediğiniz kadar bir araya gelin artık sizi takan yok.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23