Almanya'da "Dinler Arası Doğayı Koruma Haftası" etkinliği

13 Eylül 2019 Cuma 18:21
Almanya'da "Dinler Arası Doğayı Koruma Haftası" etkinliği

KÖLN (AA) - Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), "Dinler Arası Doğayı Koruma Haftası" kapsamında, Almanya'nın Köln kentinde program düzenledi.

DİTİB Genel Merkezi bünyesindeki Köln Merkez Camisi'nde cuma hutbesinde “Doğa ve Doğanın Korunması” konusu işlendi, namaz sonrası "Senin de Bir Fidanın Olsun" sloganı ile avluda oluşturulan saksılara çiçekler dikildi.

DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, burada yaptığı açıklamada doğa derneklerinin ve farklı inanç gruplarının katkılarıyla bu haftaya özel bir program düzenlediklerini söyledi.

Saral, "DİTİB’in ve merkez camimizin çevresinde yapacağımız yeşillendirme etkinliği ile dinimizin doğanın korunmasına verdiği öneminin anlaşılmasına vesile olacak ve içinde yaşadığımız topluma ve tüm kamuoyuna teşkilatımızın bu çalışmalara verdiği desteği göstereceğiz." dedi.

Cuma hutbesinde de bu konunun işlendiğini anımsatan Saral, belediye ile iş birliği halinde cami çevresindeki kamuya ait alana da çiçek diktiklerini ifade ederek, doğanın önemine vurgu yaptı.

- "Senin de Bir Fidanın Olsun" semineri

Etkinlik çerçevesinde ayrıca "Senin de Bir Fidanın Olsun" isimli seminer gerçekleştirildi.

DİTİB koordinatörlüğündeki seminere, DİTİB Köln Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Abrahamisches Forum Derneği’nden Dr. Jürgen Micksch, Federal Çevre Koruma Kurumu’ndan Andreas Mues, Tomorrow Derneği’nden Dr. Carry Dohe konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacılar "Allah'a ve yarattıklarına karşı insan olarak sorumluluğumuz ve doğanın korunması" konusunda görüşlerini belirtti.

Etkinlik çevreyi koruma konulu cami rehberliğiyle sona erdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Eylül 2019 Cuma 18:21

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    21 Eylül 2019