Ali Erbaş'a saldırılar, Rifat Börekçi'yi akıllara getirdi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, araştırmacı-yazar Kadir Mısıroğlu’nu hasta yatağında ziyaret etmesini hazmedemeyen muhalifler, Erbaş’a saldırdı, başkanı kendileri gibi düşünmeye zorladı. Bu durum akıllara, Diyanet İşleri Başkanlarının bir zamanlar, bugünün muhalifleri gibi yaşamak zorunda bırakıldığı dönemleri getirdi.

21 Kasım 2018 Çarşamba 16:10
Ali Erbaş'a saldırılar, Rifat Börekçi'yi akıllara getirdi

 yeniakit.com.tr  Diyanet  İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle ayak parmakları kesilen araştırmacı-yazar Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret ettiği zaman, tüm muhalefet partileri aynı ağızla yüklendi, Erbaş’ı istifaya çağırdı. Muhalefetin kendilerinden olmayan bir insana hasta ziyaretine dahi gidilmesine tahammül edememesi dikkat çekti. Diyanet İşleri Başkanı’nı siyasi malzeme yapan ana ve yavru muhalefet partileri, Profesör Erbaş’ı kendi saflarına çekmeye çalıştı. Bu durum, akıllara Cumhuriyet’in ilk dönemlerindeki Diyanet İşleri Başkanlarını getirdi.

Ana ve yavru muhalefet tek ağız oldu

Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı hedef tahtasına koyan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “O zat o koltuktan insin” demişti. Ayrıca Kılıçdaroğlu, Mısıroğlu’na, “Vatan haini” diyerek hakaret etmişti.

Mısıroğlu’na “vatan haini” diyen Kemal Kılıçdaroğlu’na soru: PKK’lıları ziyaret mi etti?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de koroya katılarak Erbaş’ı hedef alması dikkat çekmiş, Bahçeli’nin, “Bir çukur şahsiyete geçmiş olsun demek, bunu da milletimize kafa tutar gibi ulu orta yapmak fesli münafığı manen onaylamak, yanında olmak, arka çıkmak değil midir?” sözleri şaşırtmıştı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, Erbaş’a tepkisini,  “10 Kasım günü milletimizle alay eder gibi fesliye yaptığı ziyareti duyurdu. Sayın Cumhurbaşkanı tarihi, dizilerden ve o fesli nasipsizden öğreniyorsunuz. Bu bizi incitiyor” sözleriyle dile getirmişti.

Muhalefetin hatırlattığı isim: İlk Diyanet Reisi Rifat Börekçi

Muhalefet Erbaş’ı kendileri gibi düşünmeye zorlayınca, akıllara Diyanet İşleri Başkanlarının bugünün muhalefetiyle aynı düşünmek zorunda kaldığı günler geldi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ilk Diyanet İşleri Başkanı olarak göreve getirilen Rifat Börekçi’nin bir fotoğrafı akıllara geldi.

 

Fotoğrafta Börekçi’nin boynunda Avrupalı adeti olan papyon bağladığı görülüyor.

İşte aradıkları reis!

Muhalefetin, mütedeyyin-milliyetçi kimliğiyle ön planda olan Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret eden Ali Erbaş'a saldırması ve kendileri gibi düşünmeye zorlaması, "Muhalefetin aradığı Diyanet Reisi Rifat Börekçi!" yorumlarına neden oldu. 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Kasım 2018 Çarşamba 16:10

YORUM YAZ

 • Cenk Cenk5 ay önce
  Sizin ve yandaşlarınızın aradığı diyanet başkanı... diyanetin ödeneği kesilmelidir.diyanete bütçeyi,imam,müezzin ve diğer çalışanlarına maaşı cemaat toplasın densin,bakalım ne olacak...Benim ödediğim vergiden diyanete giden her kuruş haram zıkkım olsun...
 • ssssssssssssssssssssssssssssssssss5 ay önce
  H...
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman6 ay önce
  Yorumum...
 • KoyluKoylu6 ay önce
  R Borekcinin pabyondan başka kusurunu yazmayisiniza şaşırdım o kadar eleştiri bir pabyon içinmi
 • DogrucuDogrucu6 ay önce
  Ataturke hakaret net vatan hainligidir üstünü örtmeye kalkmayin.
 • DogrucuDogrucu6 ay önce
  Kendilerinden olmayan demissiniz de siz bu mahlukati kendinizden mi sayiyorsunuz yani ben mi yanlis anladim?Atatürk e hakaret eden bu mahlukati yani??
 • Kazim TanriverdiKazim Tanriverdi6 ay önce
  Zaman zaman bu gazeteyi okuyorum sevdigim yazarlar var.Ama ...
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman6 ay önce
  aman diyanet işleri başkanımıza sahip çıkalım yoksa ... aklınızı başınıza toplayın ana ve yavru muhalefet..
 • HasanHasan6 ay önce
  Börekçi bunları dediyse Zaten dinsizdir. Dinsiz Diyanet Reisi mi istiyorlarBörekçi: Eğer Atatürk dininizi değiştirin derse değiştirinDönemin Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi Atatürk için sorulan bir soruya "Efendiler, onun her yaptığı doğrudur. Eğer dininizi değiştirin derse, tereddüt etmeyin, onda da bir hikmet vardır" (*) diyebilmiştir.
 • MehmetMehmet6 ay önce
  Kadir Mısıroğlu gerçek tarihi millete belgeleriyle anlatıyor. Bize okullarımızda yahudinin yazdığı yalan dolan sahte tarih okutuldu. Kimse kimseyi kimseye zorla sevdiremez.
 • sıradan süleymansıradan süleyman6 ay önce
  aman diyanet işleri başkanımıza sahip çıkalım yoksa ... aklınızı başınıza toplayın ana ve yavru muhalefet..
 • Ali BeyAli Bey6 ay önce
  Mustafa kemali sevmiyorum kimse zorla sevdiremez.
 • Kenan AliKenan Ali6 ay önce
  Kadir Mısıroğlu ne dediyse arkasındayım.
 • MustafaMustafa6 ay önce
  Ya adam ülkeyi kuran lidere laf söylüyor kusura bakma akit de bu gazetenin okuruyum ama kurtuluş savaşı komutanına da laf soyletmem. Ölünce yunan adasına gomulsun fesli
 • metinmetin6 ay önce
  ayıp akit ayıp, adam papyon takmış en azından kimseyi makamından etmemiş. ali erbaş fetöcülerle uğraşan kim varsa operasyon çekiyor. kör müsünüz. ismailağanın kontrolüne geçeli iyice şaşırdınız. müftülükler korkusundan çalışmıyor. eskiden haber kaynardı oradan da mı anlamadınız diyanetin bittiğini. bir yıldır bir diyanet başkanı bu erbaşa selam vermedi, bu mu sizin gazeteciliğiniz. bu erbaş fetöcü değilse yazık değil mi atılan onbinlerce garibana. hiçbirinin suçu irtibatı ali erba kadar güçlü değildi
 • intertiumintertium6 ay önce
  sakarya kemalizm yapma asıl senin yaptığın ingiliz dobermanlığıdır.... kafana ihtiyacımız yok karnımızn tokböyle mesneti olmayan klişeleşmiş ezber laflara Herkes eleştirlebilir Atamız bile bu onu sevmediğimiz ona hakaret ettiğimiz anlamına gelmez milletimizi kurtarıp ülkemizi kurdu minnettraız ama onunda az da olsahataları olmuştur. bu ülkede pek çok etnik grup var ve senin gibilerin Türk dayatması bu grupları bir arada kardeşçe bir bütün halinde tutmaya yetmiyor yetmezde ...
 • SelahattinSelahattin6 ay önce
  Herkesin ne olduğu böyle zamanlarda ortaya çıkıyor.Kadir Mısıroğlundaki ilmin,irfanın,iman ve cesaretin kırkta biri Bahçeli v.b.kişilerde varmı?
 • SakaryaSakarya6 ay önce
  1-Türk Milleti,sadece Türk Milletidir, mütedeyyini mütebeyyini olmaz.2-Atatürk e hakaret ve düşmanlık, hatta saygısızlık, düşünce ve fikir değil, İngiliz finoluğudur sadece.3- Bu yorumumu yayımlamayan .4-Ne Mutlu Türk'üm Diyene.
 • Yavuz selimYavuz selim6 ay önce
  Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki son iki diyanet işleri başkanı dışında işin ehli bu makama getirilmemiştir...
 • MertMert6 ay önce
  Sayın Mısıroğlu Atatürk’e iftira etmiyor. Atatürk’ün bizzat yol arkadaşlığı yaptığı insanların yazdığı, anlattığı delilleri en güzel şekilde bilgimize sunuyor. Atatürk’ün bütün arkadaşları yalancı mı? Çok ayıp! Bir “”İNSANI”” ilahlaştırmanın sonu.” ... unu çıkardınız”. İsteyen sever, isteyen sevmez bu ne dayatmadır.
 • MustafaMustafa6 ay önce
  Basit bir mantıkla sol kafalılar konuşuyorsa yapılan iş doğrudur.Bununla ilgili çok da güzel bir deyim var bilenler hatırlamıştır
 • mustafa yıldırmustafa yıldır6 ay önce
  hiç kimse sizin gibi düşünmeye mecbur değildir.
 • serhatserhat6 ay önce
  vallahi biz krizde elektrik faturalarında takıldık kaldık cebimiz de parayok......geçinemiyoruz. bunlar boş iş
 • Rabia Zaferi Rabia Zaferi 6 ay önce
  KeMalYalandaroğlu Vatan Haini Arıyorsa Aynaya Baksın. Çok Net Görür. Hiç Şüphesiz. Ayrıca Rıfat Börekçi Gibi Diyanet Başkanı, Çok Eskide Kaldı. Sizin Zamanınız da. Sizin Gibi.
 • ugur kartalugur kartal6 ay önce
  benim verdiğim vergiyi harcayarak o koltukta oturuyorsa sadece Akit in değil ,bizim gibi Atatürk ü seven müslümanlarında hassasiyetlerini dikkate almaya mecbur. ha diyanet bütçeden pay almayıp bağışlarla faaliyetini sürdürsün kim bağış yaparsa onun sesi olsun karışmam.
 • komünistkomünist6 ay önce
  kıravat da hırvatların adedi, siz en iyisi osmanlı kıyafetiyle dolaşın, içine 5 kişi alan şalvar giyin
 • MAHMUT OZMAHMUT OZ6 ay önce
  Yalan,dolan ve masalla yillardir Millet'i uyutan,Hakikat'a zincir vuran zihniyet,hakikat'i dile getirdigi icin Kadir Misirlioglu'nu hedef tahtasina oturmus. Millet gercekleri ogrenecek diye odler kopuyor ama naparsaniz,yapin bu Millet er,yada gec gercekleri ogrenecek o zaman kim hain,kim vatanperver cumle alem ogrenecek.
 • hercaihercai6 ay önce
  Kilicdaroglu kendisi vatan haini! Turk milleti kimin vatan haini ve hainleri oldugunu cok iyi biliyor Kilcikdaroglu! Bosuna yirtinma!
 • muratmurat6 ay önce
  Namazda gözü olmayanların ama ezanda kulağı olanların dönemindeyiz.
 • ŞükuhŞükuh6 ay önce
  Muhammet YILDIZ ;Yine aynı türküyü çığırıp duruyorsun,arkadaş bırak şu toplumları,milletleri küçümsemeyi,aşağılamayı.Sözde Atatürkçülük yapıyorsun hep,lakin bilgisizsizce sallıyorsun,1 -Atatürk'ün de fesli fotoğrafları var,2- Atatürk'ün de Arap kıyafetli fotoğrafları var hem de yanında sarıklı cübbeli Hacılar hocalar ile 3-Atatürk'ün de Yeniçeri kıyafeti ile fotoğrafı var ve sen hala bu objeleri yazıyor çiziyorsun,bilmeden yapıyorsan yazık,yok eğer bilerek yapıyorsan daha dayazık.
 • Bülent kütükBülent kütük6 ay önce
  Bişi merak ediyom siz mısırlıoğlunu ziyaret etiği için akit gazetesi olarak ne düşünüyosunuz
 • mehmet önenmehmet önen6 ay önce
  Avrupanin kuyruguna yapisip gitmek ahmak isidir.Avrupayi cok isteyen gitsin oraya. Bak nasil kosa kosa gerisin geri TÜRKIYEye dönüyor.
 • serdar61serdar616 ay önce
  işinize gelmeyen yorumları ...
 • 145314536 ay önce
  Kılıçdaroğlu'na ; Bu kadar Atatürkçü isen eğer KEFERE KEMAL,şehitlere ve ezana dil uzatan Sera KADIGİL hemen yanıbaşında iken yaptığın sömürüdür.Bahçeli'ye; Sen İslami Kadir MSIROĞLU kadar savundun mu acaba.Akşener'e ; Ne yapsın on Kasım'da senin gibi İMAN TAZELEMEYE Ankara'ya mı gitsin.Rıfar BÖREKÇİ diyanetin değil rejimin diyanet işleri başkanıydı .
 • MUHAMMET YILDIZMUHAMMET YILDIZ6 ay önce
  arap adeti sarık cüppe giyiliyorsa ,avrupa adeti pamyonda takılır.kaldıki sizler arap kıyafeti olan takım elbileride giydiginizi unutmayın.avrupalı alimlerin buldugu internetide kullanıyorsunuz.avrupalı merceses volsvogenlere biniyorsunuz.o yuzden boşuna buyuk alim börekçi uzerinden deli raporu olan püsküllüyü aklamaya calışmayın. adamın raporu var.dediklerinin hic bir kabuliyeti yok.ne bu dunyada ne diger dunyada.islamda delilerin dedikleri kabul edilmez.
 • serdar61serdar616 ay önce
  yani papyon taktığı içinmi bu haberi yaptınız.....ha kemalistlerden kurtulmak için aldıysa o zamanda sahtekar nerde görülmüş ...
 • AlperAlper6 ay önce
  Diyanet,Kuranın öğretilerini değil de sınırlarını siyasilerin çizdiği bir dini kurumdur.İşte faiz,kumar,rant,yalan,israf, vb. ülkemizde çok yaygın değilmi?İştişare,liyakat,adalet vb.ne kadar?Kuran okumakla değil,öğretilerini hayata geçirince müslüman olmuyormuyduk?
 • ibrahimiibrahimi6 ay önce
  kravat neadeti?
 • neconeco6 ay önce
  NEDENSE NAMAZLA EZANLA İŞİ OLMAYAN BİRİLERİ EZAN TÜRKÇE OLSUNDİYE ÖTÜP DURUYORYAHU İNANMADIĞINIZ BİR ŞEY HAKKINDA NEDEN BU KADAR BOŞ KONUŞURSUNUZ GİT VATİKANA PAPAYA DEKİ PAPA KILISE DE ÇAN ÇALINMASIN TENEKE ÇALINSIN GİT HAVRAYA HAHAMA DEKİ HAHAM BOYNUZ ÜFLEME KAVAL ÜFLE GİT ALEVİ DERGAHINA SEMAH TA SAZ ÇALMA GİTAR ÇALBAK BAKALIM SANA NE DERLER AYIP YANİ YETER
 • VatandaşVatandaş6 ay önce
  Akitciler bir ... neden aklamaya çalışıyorsunuz.
 • azerazer6 ay önce
  Talip kardeşim, neden insanların düşüncelerine saygınız yok, bu ülke insanı nasıl bir arada yaşayacak, Diyanet başkanı siyasilik yaparsa iflah olmayız, U N U T M A Y I N.
 • receprecep6 ay önce
  üstat allah uzun ömürler versin yalan söyleyen tarih utansın vede yunan mezalimini tekrar yaz tam zamanı
 • abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddinabdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin6 ay önce
  simdi püsküllü neler demis bir bakalim;> M.Kemal kazanacagina Yunan kazansaydi..> saat 9.05 te kenefe gidin!bazi arkadaslar hala bu adama nasil sahip cikiyor anlamiyorum...
 • 353535356 ay önce
  Kurtuluş savaşı tarihi her kesimin tarihciler arşivleri ve tüm gerçekleri ile tekrar yazılmalı onun dediği bunun dediği olmamalı. Bence kurtuluş savaşı sonrası güdülen siyaset en çok tartışılan. Yani İslama uyup uymadığıda ortaya dökülmeli ve buna göre isteyen isteyeni sever sayar ama bilinçli olur. En büyü ayrışma herkesim kendini haklı görüp birbirini hainlikle suçlaması.kurtuluş savaşı sonraki siyaset gerçekler İslama uyup uymadığı göre çıksınhatalar dökülsün yorumlansın kabul edilsin çatışma olmasın. Yoksa bu böyle devam eder gider.
 • TalipTalip6 ay önce
  Yorumlara bakıyorumda bu ülke adam olmaz vesselâm
 • osmanosman6 ay önce
  Atatürk e hakaret eden bu zatın nesini savunuyorsunuz şaşıyorum.sanki Türkiye nin tek tarihçisi.Ondan üstün ne tarihçiler var bahsetmiyorsunuz.
 • AbdullahAbdullah6 ay önce
  Bizim istediğimiz diyanet işleri başkanı, halkın çoğunluğunun sevdiği kişişere hakaret etmeyen, insanları bölmeyen, provoke etmeyen, müslüman olmayanı bile müslümanlığa ısındıran biri olmalı. ..
 • Dalman Dalman 6 ay önce
  Kardeş siz anlamadınız galiba biz ülkücüler Atatürk e alenen küfür eden bu adamı resmi uniformayla ziyaret edemez dedik.diyanetinne giydiği bizi ilgilendirmez.siyasilerdende uzak durmasi tercihimizdir.nokta.vesselam
 • ihsanihsan6 ay önce
  Bakın kurtuluş savaşını küçümseyen,savaşta şehit olmuş bu ülke insanına hakaret etmiş olur, bu fesli vatandaşta bunu yapmıştır toplumun bir kesiminin nefretini kazanmıştır, Toplumu bir arada tutması gereken Diyanet başkanının yaptığı da çok büyük hata dır, yanlıştır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019