• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AK Partili eski vekil Hüsnü Tuna'dan flaş çağrı: Sivas sanıkları da infaz indiriminden faydalansın

Yeniakit.com.tr’ye konuşan 23. Dönem AK Parti Milletvekili Hüsnü Tuna, “Sivas davası sanıkları da infaz ceza indiriminden yararlanmalıdır. 28 Şubat mağdurlarına ilişkin de yeniden yargılama imkanı sunulmalıdır.” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-04-08 16:11:00 - 2020-04-09 01:27:22
AK Partili eski vekil Hüsnü Tuna'dan flaş çağrı: Sivas sanıkları da infaz indiriminden faydalansın

 Mehmet Özmen  Yeniakit.com.tr 

27 yıl önce 124 kişinin yargılanarak 33’ünün idam, 91’inin çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı Sivas Olayları Davası mağdurları ile 28 Şubat mağdurlarının TBMM Genel Kurulu’nda dünden bu yana görüşülen infaz düzenlemesinden yararlanıp yararlanamayacağı konusu kamuoyunda merak ediliyor.

“Sivas mağdurları da yeni infaz indiriminden yararlansın”

Kamuoyunda “Rahşan affı” olarak bilinen, eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit’in “kader mahkumları” için çıkarılmasını istediği ancak kapsamının genişlemesi nedeniyle birçok ağır suçtan yatan insanların “Şartlı Salıverme Yasası”ndan yararlandığını hatırlatan Hüsnü Tuna, “Anayasal düzene karşı suç mutlak bir örgüt organizesi ile gerçekleşebilen bir suçtur, örgüt olmayan topluluklar bu suçu işleyemez. Sivas sanıkları her hangi bir örgüt değil (mahkemenin kararına göre) ama anayasal düzene karşı suç işleyebilir mantığı doğru değildir. Nitekim ilk karar faili belli olmayan ölümlere iştirakten ceza verilmişti. Normal olanı bu idi . Bu nedenle lehe uygulamada terör örgütü kabul edilmeyen,aleyhe uygulamadan anayasal düzene karşı suç işlemiş muamemelesi yapmak, hem hukuku hem vicdanları yaralamaktadır.” şeklinde konuştu.

“28 Şubat mağdurlarına yeniden yargılanma hakkı getirilmeli”

28 Şubat sürecinde yargılandıkları davalarda müebbet hapse mahkum edilen kişilerin durumuyla ilgili de konuşan 23. Dönem AK Parti Milletvekili Hüsnü Tuna, sözlerini şöyle tamamladı:

“28 Şubat süreci büyük travmalara neden olan haksızlıklar süreciydi. FETÖ, 28 Şubat’ın en önemli aktörüydü. Yargıda o dönem yuvalanmış olan mezhepçi yargı mensupları ve FETÖ işbirliğiyle birçok insana ‘müebbet hapis’ cezaları verildi. Bu insanlar ‘af’ edilsin demiyoruz fakat tarafsız ve objektif yargıçlar tarafından yeniden yargılanmalıdır. Ceza almaları gerekiyor ise cezalarını alsınlar, haksız yere suçlanmışlarsa da beraat etsinler. 28 Şubat mağdurlarına yeniden yargılanma hakkı getirilmelidir. O dönem ister sağdan ister soldan ceza almış olsunlar, hepsine yeniden yargılanma yolu açılmalıdır.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Dogrudur

Yanan senin ciğerin değil.Insanı yakanı affetmek insanlığı yakmaktır.
 • Yanıtla

Ufuk kara

23 kişiyi diri yakan mağdurmu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı