• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

AB’ye skandal Türkiye çağrısı: Yaptırım uygulayın

Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin kapalı Maraş hamlesi sonrası Avrupa Birliği'ne küstah bir çağrıda bulundu.

2020-02-20 21:28:00 -
AB’ye skandal Türkiye çağrısı: Yaptırım uygulayın

Türkiye'nin Maraş hamlesi sonrası, Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis Avrupa Birliği'ne (AB) Türkiye'ye yaptırımların artırılması talebini iletti.

Brüksel'de bugün başlayan AB liderleri zirvesi öncesi, dün AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le biraraya gelen Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, birliğin Türkiye'ye uyguladığı yaptırım politikasını sertleştirmesi beklentisini paylaştı.

Michel-Anastasiadis görüşmesinde Kıbrıs sorunu ile Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle Ankara'ya uygulanan yaptırımlar ele alındı.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Güney Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Kyriakos Koushos, Türkiye'nin kapalı Maraş'ı turizme açma planlarının görüşmede önemli yer tuttuğunu belirtti.

Daha fazla yaptırım bekliyorlar

Rum sözcü "Anastasiadis, Michel'e daha önce Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar için teşekkür etti ve daha da fazla yaptırım eklenmesini beklediklerini söyledi" dedi.

Rum liderin 'AB üyelik müzakerelerinden AB ile ilişkilere, Türkiye'ye verilen fonlara ve hatta Kıbrıslı Türklere ayrılan fonlara dek Türkiye'yle ilgili hiçbir konuda Güney Kıbrıs'tan esneklik beklenmemesi gerektiğinin' AB Konseyi Başkanı'na net şekilde ilettiğini aktaran Koushos, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanı, yasadışı eylemlerine Avrupa'nın hoşgörü göstermeyeceğini anlaması için Türkiye'ye güçlü mesaj verilmesi ve misillemede bulunulması gerektiğini vurguladı."

Michel, Anastasiades'e, BM Genel Sekreteri ile en kısa zamanda temasa geçeceğini ve Kıbrıs sorununun çözümüne AB'nin nasıl yardım edebileceği konusunu ele alacağını da söyledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

....

Defol git lan ayak altından 
 • Yanıtla

ali

bi multecileri neden bu ab nin korsan giris kapisina yonlendirmiyoruz acaba:)) en.kisa yol avrupaya
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı