• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'ye doğru gidiyor! Son 20 yılın en büyüğü

Her yıl Sahra Çölü'nün savurduğu toz bulutu Afrika ve Atlas Okyanusu boyunca havada uçar. Bilim insanlarının açıkladığına göre bu yıl yaşanan toz bulutu son 20 yılın en büyüğü...

Yeniakit Publisher
2020-07-13 16:47:00 -
ABD'ye doğru gidiyor! Son 20 yılın en büyüğü

Her yıl Sahra Çölü'nün savurduğu toz bulutu Afrika ve Atlas Okyanusu boyunca havada uçar. Ancak çoğu zaman bu toz bulutları devasa olmaz. Ama bilim insanlarının açıkladığına göre bu yıl yaşanan toz bulutu son 20 yılın en büyüğüydü.

Bilim insanları "Sahra Hava Katmanı" denen bu doğa olayının sonuncusunun normalde yaşananlardan yüzde 60 ila yüzde 70 daha fazla toz içerdiğini ve her zamankinden daha uzun mesafe katetttiğini bildirdi.

Bu doğa olayı ilkbaharın sonunda şiddetli rüzgar ve gök gürültülü fırtınaların Sahra Çölü'ndeki tozları kaldırmasıyla oluşuyor. Ardından atmosfer bu tozları yaz ve sonbahar başı boyunca uzaklara taşıyor.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) açıklamasına göre bu yıl toz bulutu Karayip Adaları ve ABD'nin güneydoğusuna kadar 8 bin kilometre yol katettti.

Independent'in haberine göre; ESA bu yılki toz bulutunu Kopernik Gözcü-5P uydusuyla temmuz ayı boyunca izledi. Uydu havadaki toz ve diğer kirletici maddeleri inceleyebielcek şekilde ayarlanmıştı.

Genelde bu tozların çoğu Atlas Okyanusu'nda batarak plankton denilen canlılara gıda oluyor. Karaya ulaştığındaysa aralarında Amazonlar'daki turbalıkları verimli hale getirrmek de dahil bir dizi ekolojik katkı sunuyor. Ancak insanların bu tozları soluması sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Duyarlı Vatandaş

Allah daha beter etsin inşâallah! Allah, Müslümanların âhını yanlarına bırakmasın!
 • Yanıtla

iso

haber okumadan yapıyorsun sözde duyarlı.... bu amerika için kötü değil aksine iyi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı