• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'nin kazığı sonrası AB kazan kaldırdı

Avustralya için üretilecek denizaltı sözleşmesini Fransa'nın elinden alan ABD'ye tepkiler çığ gibi, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, AB'nin stratejik özerklik konusuna ağırlık vermesi gerektiğini açıkladı.

Yeniakit Publisher
2021-09-21 23:42:00 -
ABD'nin kazığı sonrası AB kazan kaldırdı

AB Genel İşler Konseyinin bu seneki ilk oturumunun ardından basın toplantısı düzenleyen Sefcovic, bakanların AB'nin güvenliğinde stratejik özerklik konusunu ele aldığını dile getirdi.

Sefcovic, "Kabil ve AUKUS'tan sonra diyebilirim ki; çıkarılacak doğal sonuç, stratejik özerkliğe daha fazla odaklanmamız gerektiği." dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in "Birliğin Durumu" konuşmasında savunma iş birliğini güçlendirmek gerektiğiyle ilgili sözlerine atıfta bulunan Sefcovic, bugünkü toplantının atmosferinin de bu yönde olduğunu belirtti.

Avrupa, AB yetkililerinin sık sık dile getirdiği gibi ABD'nin koruma kalkanından çıkmak ve kendi korumasını oluşturmak istiyor. AB, bunu "stratejik özerklik" olarak tanımlıyor.

AB'nin genel gündemi

Konsey'den yapılan yazılı açıklamada da Brexit sonrasında Kuzey İrlanda Protokolü’nün korunması çerçevesinde İngiltere ile ilişkilerin ele alındığı bildirildi. Bakanların söz konusu protokolün pratikte uygulanmasıyla ilgili yaşanan sorunlar için uygun çözümler belirleme ihtiyacının altını çizdikleri ifade edildi.

Ayrıca Bakanların yeni tip koronavirüsle mücadele, aşı ve üçüncü ülkelerle paylaşımı, seyahat yasaklarının yeniden gözden geçirilmesi konularını görüştüğü de aktartıldı.

21-22 Ekim'de Brüksel'de AB üyesi ülkelerin liderlerini bir araya getiren Konsey toplantısının taslak gündeminin de görüşüldüğü toplantıda kasım ayında İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansına (COP26) başta olmak üzere gelecek zirvelerle ilgili fikir alışverişi yapıldığı kaydedildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hayrettin

AB yıl ABD olmadan donunuzu bile koruyamaz bir haldesiniz.Hangi stratejik özerklik ten bahsediyorsun bunları konuşurken abd den izin aldınız.?
 • Yanıtla

deniz

DAHA ÇOK KAZIK YİYECEKLER BİR TARAFTAN ABD BİR TARAFTAN ALMAN UYANIKLIĞI AB ÜLKELERİ AĞZINI AÇMIŞ ALMAN ABD ARASINDA KALMIŞLAR HEYYYY APTAL DOĞU AVRUPALILAR ALMANLAR KADINLARINIZI GENELEVLERİNDE SATIYORLAR PORTEKİZLİLER İSPANYOLLAR LATİN KADINLARIN KANINI İÇİYOR KİRLİ ÇAMAŞIRLARINIZI BİZLER BİLİYORUZ ORTAYA DÖKECEĞİZ DAHADA DÖKECEĞİZ BIRAKIN OKUSUNLAR
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23