• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'li ekonomistten ülkesine sert eleştiri: Müttefikimiz Türkiye'ye daha ne kadar baskı uygulayacaksınız?

Amerikalı Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs ülkesi ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım çabalarını eleştirerek, "Şaka mı yapıyorsunuz? Müttekinize daha ne kadar baskı uygulayabilirsiniz?" diye sordu.

Yeniakit Publisher
2019-11-10 01:34:00 -

 Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr 

Kolombiya Üniversitesi Dünya Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Jeffrey Sachs, ülkesi ABD'nin ekonomi politikalarını değerlendirirken bazı eleştirilerde bulundu. "Ben bir iktisatçıyım. Bu yüzden Türkiye'deki iktisadi durumla da ilgileniyorum." diyen Prof. Sachs, "ABD'nin bu ülkenin bütün ihracat pazarlarını yok etmiş olmasına dair şöyle düşünüyorum. İronik bir şekilde amaç bu değildi ama Irak Türkiye için büyük bir pazardı ve sonra Irak Savaşı patlak verdi. Sadece yıkım değil aynı zamanda Türkiye'ye devasa bir mülteci Suriye operasyonu. Türkiye için bir başka pazar. Bu da milyonlarca mülteciyle neticelendi." ifadelerini kullandı.

'Ülkem ABD şaka yapıyor olmalı'

İran ile Türkiye'nin iki önemli ticaret ortağı olduğunu hatırlatan Prof. Sach, sözlerine şöyle devam etti:

"ABD, İran'a ağır yaptırımlar uyguladı ki bütün dünya bu yaptırımlara karşıydı. Fakat ABD dedi ki 'Biz kendi başımıza yaptırımları uygulayacağız. Herkes de buna uymak zorunda.' Sonra ABD'nin Çin ile bir ticaret savaşı var. Bu da Türkiye için bir başka pazar. Bu yüzden ben bir İktisatçı olarak 'Şaka mı yapıyorsunuz? Müttefikinize daha ne kadar baskı uygulayabilirsiniz?' diye soruyorum."

Nedim Şener: ABD'nin alçaklığını yine bir ABD'li anlatmış

Prof. Sach'ın açıklamalarını değerlendiren Gazeteci Nedim Şener, ABD'nin; Irak, Suriye ve İran üzerinden Türkiye'ye uyguladığı baskıyı şöyle yorumladı:

"ABD’nin sözde “liberal ekonomi ve serbest ticarete bakışını”, Irak, Suriye ve İran üzerinden Türkiye’ye karşı nasıl yıkıcı bir silah olarak kullanıldığını yine Amerikalı uzman anlatmış."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ali

"once ABD diyen" vergi mukelkefleri ve aklibasinda gercek ABD linin "ÖNCE SIYONIZM VE ISRAIL" diyen sahtekar neocon ve etkin evanjelik sapkinlara hakli tepkisi!
 • Yanıtla

abdullah

Ali kardeşim tam tespit etmişsin
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23