• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den Kuzey Kore'ye çağrı

ABD, Washington'un, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılmasıyla alakalı ‘acil sorunu’ çözmek için Kuzey Kore’ye mesaj yolladı.

Yeniakit Publisher
2021-09-28 10:30:00 -
ABD'den Kuzey Kore'ye çağrı

Dünya Kuzey Kore’deki gelişmelere odaklandı. Güney Kore ile yeni görüşmeler yapacak olan Kuzey Kore dünyaya gözdağı vermeye devam ediyor. Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin "balistik" olduğu tahmin edilen füze denemesi yaptığını açıklamıştı.

Bu önemli gelişme sonrasında dünya basınını yakından ilgilendiren bir çağrıya dikkat çekildi. ABD, Kuzey Kore’ye nükleer silahlarla ilgili mesaj yolladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jalina Porter, Kuzey Kore ile gerilimli ilişkilere ve diyalog sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Porter, düzenlediği basın toplantısında, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ön koşul olmaksızın görüşmeye hazırız ve Pyongyang'ın bu adımımıza olumlu yanıt vereceğine inancımız tam" ifadelerini kullandı.

Porter, “Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması” ABD'nin esas hedefi olarak kaldığını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu ayın başlarında Kuzey Kore'nin füze denemelerini ülkenin komşuları ve uluslararası toplum için bir tehdit olarak gördüklerini öne sürerek, Pyongyang'ı yarımadayı nükleer silahlardan arındırma konusunda diyaloğa geri dönmeye çağırmıştı.

Geçen haftalarda ise Japonya, Güney Kore ve ABD'den üst düzey diplomatların düzenlediği üçlü toplantıda, Kuzey Kore'nin füze testlerine verilecek muhtemel karşılık ele alınmıştı.

Taraflar, Pyongyang'a yönelik yaptırım baskısıyla birlikte diyalog sürecini de devam ettirerek, Kuzey Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda işbirliğini sürdürme konusunda mutabık kalmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Amerikan Haçlı Yahudi iki yüzlü zalim ler

Korede atom bombası silahını tamemen yasaklamak kaldırmak isterken orta doğuda israilin atom bombası sahibi olmasını sağlayan destek leyen siz değil misiniz
 • Yanıtla

hizipsavar

şöyle yapalım ilk amerika silahsızlansın.islaha harcayacağı parayı yoksullara fakirlere açlara ve doğaya harcasın ne dersiniz.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23