• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD İstihbaratı Kaşıkçı raporunu hala Kongre'ye teslim etmedi

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan tarafından İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin, salı günü Kongre'ye teslim etmesi gereken raporu henüz vermediği bildirildi.

2020-01-24 06:16:00 -
ABD İstihbaratı Kaşıkçı raporunu hala Kongre'ye teslim etmedi

ABD Kongresi tarafından aralık ayında çıkartılan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası Tasarısında, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü'nün tasarının yasalaşmasından sonra 30 gün içerisinde Kaşıkçı cinayetine ilişkin kapsamlı ve kamuya açık bir raporu, Temsilciler Meclisi ve Senato Dışilişkiler ve İstihbarat Komitelerine teslim etmesi öngörülüyor.

Tasarı 22 Aralık'ta Trump tarafından imzalanıp yasalaştığı için İstihbarat'ın yasa kapsamında talep edilen raporu ilgili komitelere bu hafta başında iletmesi gerekiyordu ancak rapor hala sunulmadı.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü raporun neden halen teslim edilmediğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Oregon eyaleti Demokrat Senatörü Ron Wyden, gecikmenin nedenini sorduğunu ancak kurumdan herhangi bir yanıt alamadığını bildirdi.

Tasarıda, söz konusu raporun Kaşıkçı cinayetine Suudi Arabistan hükümeti veya siyasi yetkililerinin karışıp karışmadığının ortaya konulması isteniyordu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yönelik eleştirileri ile bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçının daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin ise parçalandığı ortaya çıkmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

beklentiler

türkiye devleti ve türkiye milleti, dünya görüşünü yeni gerçeklere göre hızla revize etmeli.Eger, derin milli devlet stratejisi ile devam etmek zorunda isek, bu millete net olarak açıklanmalı.Günlerin getirdiği zorluklar halk ile paylaşılmalı.Bizim sırt dayayacağımız devlet ve bloklar olmadığı gerçeği ortada iken, tek dayanağımız olan milletimiz en kısa sürede şuurlandırılmalı.Tek yürek olmaktan başkaca çaremizin olmadığı işlenmeli.Düşmanlardan hayrımıza şeyler beklemek kadar ahmakça birşey olamaz.Bekleyecek isek, açıkça bizi yok etmeyi başaracakları günü beklemek daha mantıklı.Ya da beklemekten vaz geçip, stratejilerimizi yenileyelim.İnsanlığın bizden ümid ettiği atakları yapalım.Engel olmaya kalkan iç hainleri, en sert şekilde susturalım.''İhanet ve bölücülük, demokratik hak değildir...''
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı