6284’ün vebali Meclis’in boynunda

Aile STK’ları, yetkililerin söz konusu yasayı değiştirme konusunda adım atmadıkları her günün aileleri ve kadınları felakete sürüklediğini söylediler.

19 Aralık 2017 Salı 09:01
6284’ün vebali Meclis’in boynunda

Aile içi şiddeti ve kadın cinayetlerini daha da körüklediği istatistikî verilerle tescillenen 6284 Sayılı Kanunun acil olarak değiştirilmesi gerektiğini belirten aile STK’ları, yetkililerin söz konusu yasayı değiştirme konusunda adım atmadıkları her günün aileleri ve kadınları felakete sürüklediğini söylediler.

Akit’in 6284 sayılı kanunun adli vakaları tetiklediğini gözler önüne seren haberi kamuoyunda geniş yankı buldu. 6284’ün yürürlüğe girdiği 2012 yılının ardından kadın cinayetlerinde yaşanan artışı istatistikî verilerle ortaya koyduğumuz haberimiz üzerine peş peşe açıklamalar yayınlayan STK’lar, yetkililerin yasayı değiştirme konusunda adım atmadıkları her günün aileleri ve kadınları felakete sürüklediğini söylediler.

ERKEĞE VAHŞİ MUAMELESİ

Türkiye Dağılmış Aileler Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Medeni Kemaloğlu şu değerlendirmede bulundu: “Hiç kimse üzerine atılmış suçla ispat aranmaksızın mahkûm edilerek sokağa atılamaz. Bu muamele hayvana dahi yapılamaz. 6284 bunu yapıyor. Beyan esas alındığı için kadının sözü kabul görüyor, bu durumun neresi insani, hukuki ve vicdanidir? Erkekleri potansiyel suçlu gören, vahşi hayvan muamelesine, avukatların sömürüsüne tabi tutulan bu hukuki düzenlemeler bir an evvel değiştirilmelidir. Bu yasanın yol açtığı cinayet vakalarının vebali yetkililerimizin boynundadır.”

GEÇ KALINMIŞ ADALET...

Babasız Bırakılan Çocuklar ve Çocuksuz Babalar Derneği Başkanı İbrahim Aksoy da şunları söyledi: “Kadının intikam silahı haline dönüşen 6284, babayı da tahrik etme aracı olmuştur. Yasa sonucu kovulan erkek hayatını idame ettiremez dışarıda. Eşler arasına polis korumasını koymak vakaların meydana gelmesini engellemez tam tersine körükler. Sokağın ortasında eşini öldüren ardından kendisini vuran bir adamın olayını ‘erkeğe şiddet’ olarak okumak ve geçiştirmek yanlıştır. Milletvekilleri artık geç kalmasın, geç kalınmış adalet adalet değildir.”

HER AİLEYİ YIKABİLİR!

Mağdur Babalar Derneği Sözcüsü Murat Ercan ise şöyle konuştu: “Acil önlem alınmazsa ailenin kapısını çalacaktır bu yasa. Yuvaların kanunlar eliyle yıkılmasına tanık oluyoruz, 6284’ün şiddeti önlemeyle alakası yoktur. ‘Yasa yaparak kadını koruyacağız’ denilirse bunu hukuksal çerçevede kalınarak ve yeni bir düzenlemeyle yapılması gerekiyor. 6284 Türkiye’nin dokusuna uymamıştır. Revize edilmelidir, olmuyorsa da tamamen kaldırılmalıdır.”

CİNAYETLERİ KÖRÜKLÜYOR

Boşanmış İnsanlar ve Aile Platformu Moderatörü Mesut Arabul şunları dile getirdi: “2011’de 121 kadın cinayeti işlenmişken 6284’ün ardından bu sayının katlanarak artmasının sorumlusu yasa koyuculardır. Kadını koruma adı altında hazırladıkları kanun, şiddete dönüşüyor. Aileyi korumak sadece kadını değil, ailenin bütünlüğünü korumaktır. Kanun, Türk aile yapısına uygun olarak tekrardan güncellenmeli.”

 

6284 yuva yıkıyor

Batı’ya uydukça batıyoruz

Anneliği ötelemek aileyi bitirir

6284 çıktı, kadın cinayetleri patladı

Süresiz nafaka zulme dönüştü

Süresiz nafaka dinen caiz değil

Parayı öde çocuğu gör

Para Batı’dan yıkım Çatı’dan

FARUK ARSLAN
Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Aralık 2017 Salı 09:01

YORUM YAZ

 • Kırgın ÇiçekKırgın Çiçek21 gün önce
  B yasa kapsamında erkek itiraz ederse itiraz yazısı okunmuyor herkese ortak kalıp cevap veriliyor yani erkeğin itiraz hakkı yok kadın şiddet gösterirse bu kanıtlansa dahi kadına evden uzaklaştırma verilmiyor kadının çocuğunu dövmesi ve yaralaması sorun değil ama canı başka erkek isteyen kadının isteği hemen kabul ediliyor erkek dışarı atılıyor sevgili içeri alınıyor. yani devlet kadını kışkırtmak için ne gerekiyorsa yapıyor.
 • YUSUFYUSUF1 yıl önce
  NERENLE OKUYOSUN HABERİ AYSE HNM
 • AyşeAyşe1 yıl önce
  tabıkı beyan esas alınacak! bu kanun bıle sıddet goren kadınları korumaya yeterlı degıl. yeterlı olsa DILEK YARDIMın ıkı ufak yavrusu bugun hayatta olurdu!
 • NN1 yıl önce
  BAZI KANUNLARI SUÇLUYUKORUYOR BUNUNLA NBİRLİKTE HIRSIZLIKKANUNU DA BÖYLEBİZDEKİ KANUNLARI DÜŞMAN A YAPTIRSAM BUNDA KÖTÜYAPAMAZGAVURACIMASIZDIR ANCAK BÖYLE YAPARBU KONUDA HAYATI NASIL YAŞADILAR YAŞAYANLAR ARAŞTIRMAYLA HAYAT SINAV OLDUGÜNÜ BİLMELİLERERKEK OLSUN KADIN OLSUN
 • MikailMikail1 yıl önce
  Çok doğru ve tarafsız haberciliginizden dolayı teşekkür ediyoruz Bu kanunun yani sıra süresiz nafaka kanunu da suistimale acik ve art niyetli kullanılmaktadır Kısa süreli çocuksuz evliliklerde bile kadın ömür boyu nafaka alabilmektedir bu da ailelerin yıkılmasına cinnete hatta cinayete varan sonuçlar doğurmaktadır maleseff. Yetkililer bu saçma kanunları adil olarak düzenlemez ise daha çok boşanma ve mağduriyet yaşanacaktır
 • Salih Özdamar Salih Özdamar 1 yıl önce
  6284 nolu kanunun değişmesini engelleyen ve geciktiren beyefendiler! Bu kanun nedeniyle yuvası yıkılan her bir kadın ve erkeğin vebali sizlerin boynunda. ALLAH'ın gazabından nasıl kurtulacaksınız. Adil idareciler peygamberlerle hallolacaklar, ya adil olmayanlar....
 • yılmaz karayılmaz kara1 yıl önce
  işte süslüman yöneticelirin batı batı batı diye geldikleri son nokta. bu yasadan sonra her cinayette bu kanunun çıkaran akpli süslüman vekillerin parmağı vardır.işte müslüman diye oy verip ab uyum yasaları adı altında çıkardığınız yasalar.bu yasa baştan aşağı kahpelik üzerineyazılmış bir yasadır.bugün aileler daha çokdağıtılıp kadınları sokaklarda mezeolarak kullanmak üzere kanunlaşmıştır. bunun en büyükmüessibide gaziantep beledeye başkanlığıyla ödüllendirilen fatma şahindir.
 • Murat YildizMurat Yildiz1 yıl önce
  Benimde yuvam 6284 le dağıldı sayın Cumhurbaşkanımızın acilen buna dur demesi lazım bu kanun Türk aile birliğine uymadı kas yapalım derken göz çıkartıldı aile bakanlarından umidimizi kestik acilen birşeyler yapılmalı hergun başka başka yuvalar bu kanun yüzünden dagiliyor
 • HuseyinHuseyin1 yıl önce
  Resmen şimdiki kanunlar kadinlari boşanmaya teşvik ediyor.erkeklerin itibarı kalmadı.gercekten cok kotü.bi tokat atsan kadin boşanmaya gidiyor.hepsi kanunlarun yuzunden.yetkililere sesleniyorum.daha fazla yuvalar yikilmadan ve cocuklar perisan olmadan deiştirin bu kanunlari.
 • SrrSrr1 yıl önce
  Bu haberi yapanlardan gündeme getirenlerden Allah razı olsun âmin
 • KorayKoray1 yıl önce
  Kimse ALLAH dan iyi kanun yapamaz kimse ALLAH dan merhametli olamaz ALLAH kimse den korkmaz zalime hesabını mutlaka sorar.ALLAH ın hukumlerini cignediniz nafaka ve velayet kanunlari zulm.medeni kanun medineli değil romalı zulm kanunu
 • Bir Dadaş Gibi Bir Dadaş Gibi 1 yıl önce
  İslam dininde kesinlikle nafaka yoktur şeriatı beğenmeyenlere kapak olsun. Mirastan niye kadınlara 1 erkeğe 2 hisse verildiğini anlasınlar. Çünkü eğer ilerde kadın boşanırsa ona anne babası sahip çıkacak olmazsa erkek kardeş sahip çıkacak oda olmazsa akrabaları sahip çıkacak.
 • MesutMesut1 yıl önce
  Boşuna ümitlenmeyin o kanun hiçbir zaman geçmicek!   Türkiye herşeye rağmen o seviyelere hiçbir zaman düşmez..
 • mithatmithat1 yıl önce
  Çok doğru
 • ??????1 yıl önce
  Bu kanun cikmadanonce islenen kadin cinayetleri elbetteki vardi.AmmavelakinCokazidi.Keskearastima yapilsada ( kanundan once / kanundan sonra diye ) artislargorulsederim .Bu masonik yahudimenseili kanuncok aileyibitirdi.Akit ten ricam bir istatistik yapipyayinlasin.O zaman her seyortaya cikar.Allah razi olsun.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Eylül 2019