• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

60 yaş üstü dikkat! Zararları yararlarından fazla olabilir

Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırma yapan bir sağlık kuruluşu, 60 yaş üstü kişilerin her gün düşük dozda aspirin kullanmasının, iç kanama riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Yeniakit Publisher
2021-10-14 16:50:00 -
60 yaş üstü dikkat! Zararları yararlarından fazla olabilir

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü adlı kurula göre bu nedenle 60 yaş üstü kişiler için kalp krizi ve inme riskini azaltma umuduyla her gün düşük dozda aspirin kullanmanın zararları, yararlarından daha fazla. Kurul ayrıca düşük dozda aspirin kullanımının, kalın bağırsak kanserinden ölüm ihtimalini azalttığı yolunda da yeterli kanıt olmadığını açıkladı.

Aynı kurul 2016 yılında ise ilk kalp krizi ve inme vakalarını önlemede düşük doz aspirin kullanılmasının yararlı olduğu yönünde tavsiyede bulunmuştu.

Kurul üyelerinden Tufts Üniversitesi Tıp Merkezi Uzmanı Dr. John Wong, yaşı kaç olursa olsun yetişkinlerin aspirin kullanmaya başlama ya da aspirin kullanmayı bırakma konusunda doktorlarına danışmaları gerektiğini söyledi.

ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü, tıbbi araştırmaları ve literatürü inceleyip halk sağlığını korumaya yönelik düzenli tavsiyeler yayımlıyor.

Tavsiyeler özellikle yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi kalp krizi ve inme riskini yükselten sağlık sorunları olan kişileri hedef alıyor.

Aspirin en çok ağrı kesici olarak biliniyor. Kan sulandırıcı özelliği, kan pıhtılaşması riskini azaltıyor.

Ancak düşük dozda aspirin kullanımı bile bazı riskleri beraberinde getiriyor. Aspirin kullanımının sindirim sisteminde yol açabileceği kanama ya da ülserler, hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Sars-Cov2 a$$ı adaylarına kobay/denek olmanın zararları/tehlikeleri nedir!

Aspirin zaten etki ve yanetkileri açıkça belirtilmiş Ruhsatlı bir ilaç! Ve satılırken reçete istenmediği gibi, insanlar işiyle eğitimiyle tehtid edilip iknayla(zorla) onam belgesi imzatılarak kimseye aspirin vb kullanması dayatılmıyor!!! Acaba uzmanlar kısa ve uzun vâdede etki(fayda)ve yan etkileri (zararaları)belli olmayan Sars-Cov2 a$$ı adayı deney sıvılarınada zorla veya gönüllü kobay/denek olmanın ve sözde tedavi denilerek 8+8 kapsülleri tek seferde almanım intihar olabileceği konusundada uyarsalarmışya!!!
 • Yanıtla

Vatandaş

Grip/nezle/soğukalgınlığına yakalanmadan evvel her türlü düşman virüs bakterilere karşı kuvvet kazanmak çok önemli!!! Et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, tahıl, kuru yemiş, rengarenk meyve, sebze, bol su tüketip, her gün açık havada maskesiz yürüyüş yapıp kasları korumak çok çok önemli!!! Grip/nezle/soğulalgınlıgına yakalanılırsada panik ve korkuya kapılmadan aynı şekilde beslenme ve sıvı tüketimine önem vererek, kendinize uygun ateş düşürücü/ağrı kesiciler kullanarak güzel bir şekilde ıstirahat etmek çok önemli!!! Salgın bakanlığı pilandemi pilanı doğrultusunda abartılı korku pompalayarak 60 yaş üzeri büyüklerimizi eve kapatmakla geri dönüşü olmayan zararlar verdiler büyüklerimize!!! Bu güne kadar her dediklerini yapan annem hiçbir rahatsızlığı yokken ve her vitaminlerini almasına rağmen güneşten ve hareketten mahrum bırakılmanın neticesi şimdi D ve kalsiyum eksikliği kasların zayıflaması nedeniyle zor yürüyor! Ve artık kesinlikle salgın kurullarına güvenmiyor ve inanmıyor, a$$ı deney sıvılarına kobay/denek olmuyor, beslenmesine dikkat edip her gün kısa sürelerle açık havada yavaş yavaş yürümiye çalışıyor!!! Rabbim tüm milletimize ve tüm insanlığın iyiliği için çalışan hayırlılara selâmet ve âfiyetler versin. Âmiyn.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23