4,5 saatte damla damla işleniyor! Kentin beyaz altınına yoğun talep

Elazığ'da Ramazan ayında üretimi 10 kat ve 4,5 saatte işlenen ‘Badem Şekeri’ bu yıl daha fazla rağbet görerek, 40 TL’den alıcı buluyor.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:28
4,5 saatte damla damla işleniyor! Kentin beyaz altınına yoğun talep

Elazığ'da Ramazan ayında üretimi 10 kat artan ve tescillenmesi için de geçtiğimiz yıl başvurusu yapılan kentin beyaz altını olarak dillendirilen 'Badem Şekeri' bu yıl daha fazla rağbet görüyor. 4,5 saatte damla damla işlenen şekerle hazırlanan badem şekeri 40 TL'den alıcı buluyor.

15-20 ton üretildi

Osmanlı’dan itibaren yapıldığı bilinen ve Elazığ'da Ramazan ayında hemen hemen her eve giren badem şekeri, bu yıl daha fazla ilgi görmeye başladı. Yılın 11 ayında ortalama 15-20 ton civarında üretildiği bilinen badem şekeri, Ramazan ayında ise rekor kırıyor. Her yıl Ramazan ayında üretim 10 katın üzerinde çıkıyor. Bu yıl biraz daha artan üretim nedeniyle kent genelinde Ramazan ayı boyunca 60 tondan fazla badem şekerinin üretilerek satılması planlanıyor. Sadece bir  firma  günlük ortalama  800-850 kilogram olmak üzere 25 ton üretimi Ramazan ayında gerçekleştiriyor. Kilogramı 40 TL'den alıcı bulan  ve ağırlıklı olarak yerli bademden yapılan badem şekeri 4.5 saatlik bir işlem sonucunda üretiliyor. Elazığlıların vazgeçilmezi olan badem şekerinin kan şekerini de dengelediği düşünüldüğü için hemen hemen her iftar sonrasında yer alıyor.

"Talebe yetişmeye çalışıyorlar"

Yıllardır badem şekeri üretimi yaptıklarını belirten imalatçı Fatih Korucu, “Badem şekeri Ramazan ayında halkımızın çok rağbet gösterdiği bir ürün. Ramazan ayında günlük ortalama 850 kilogram üretim yapıyoruz. Ramazan ayın dışında 365 gün boyunca badem şekeri üretimi yapıyoruz. Müthiş bir lezzet. Yerli bademden yapılıyor. Vatandaşlar özellikle iftardan sonra daha fazla badem şekeri tüketiyor. Badem şekeri, Elazığ’ın beyaz altınıdır. Ramazan ayının başlamasıyla birlikte halkımızın oldukça teveccüh gösterdiği bir ürün. Biz de talebe yetişmeye çalışıyoruz. Elazığ’ın çok özel bir ürünü olduğu için özellikle il ve yurt dışından yaşayan gurbetçilerimiz sürekli badem şekeri alıp oralara kadar götürüyor. Elazığ’ın nadir ürünlerinden biridir. Bizde bu lezzeti her gün daha da arttırmak gayesindeyiz. Yıllardır badem şekeri yapıyoruz. Her yaptığımızda lezzet olarak çıtayı nasıl daha yükseltebiliriz, bunun gayesi içerisindeyiz. İnşallah, badem şekeri üretimini Türkiye’ye yayacağız” dedi.

 "4,5 saatte yapılıyor"

Yaklaşık 10 senedir bu sektörde çalıştığını ifade eden badem şekeri ustası İrfan Açıkoğlu ise, “Badem şekeri Elazığ’ın yöresel bir ürünüdür. Genelde Ramazan ayında talep daha da artmaktadır. Badem şekerinin en önemli özelliği Elazığ’ın yerli bademinden olması. Şeker pancarı şekeri ile su karışımı şerbet yaparak tamamen doğal bir saf karışımla bu ürünü üretiyoruz. 4 ile 4.5 saat arası bir yapım aşaması var. 1.5 saatte belli miktarda badem kavruluyor. Ondan sonra 2.5 saatte ise şerbetle karışımı kaplama şeklinde yapılıyor. Ondan sonra badem şekerini vatandaşlarımıza servis ediyoruz” şeklinde konuştu.

Elazığ'ın vazgeçilmez tatlarından birinin badem şekeri olduğuna dikkat çeken vatandaşlardan Murat Saydam’da, “İftardan sonra çerez niyetine tüketiriz. Burada taze badem şekerini her gün alıyorum. Bazen yetişmiyor, bitiyor, alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:28

YORUM YAZ

  • kirsehirli turgutkirsehirli turgut10 gün önce
    bagzi yabanci markalar var onlar daha ucuza geliyor ve daha cok kaliteli mesela ...DRAGEEMANDLER... RISTEDE ALMONDS WITH CHOCOLATE AND PANNED WITH SUGAR....INTERNETTEN SIPARIS EDIYORUZ, KOMSULARDA HEP SORAR BU COK IYIYMIS HANGI DÜKKANDAN ...yeni fark ettim büyük harfle yazmisim kusura bakmayin, simdi düzelttim. yani hangi mal kaliteliyse ve fiyati uygunsa onu yiyin.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019