• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

29 Mayıs 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Yeniakit Publisher
2024-05-29 05:39:00 - 2024-05-29 06:07:44
29 Mayıs 2024: Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için hazırladığımız 'Günün Âyet ve Hadisi' ile 'Günün 'Sözü' ve Günün Fotoğrafı'nı istifadelerinize (29 Mayıs 2024) sunuyoruz...

VAHYİN DİLİNDEN

اَللّٰهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَٓاءُ وَيَقْدِرُؕ وَفَرِحُوا بِالْحَيٰوةِ الدُّنْيَاؕ وَمَا الْحَيٰوةُ الدُّنْيَا فِي الْاٰخِرَةِ اِلَّا مَتَاعٌࣖ

Esirgeyen, bağışlayan Allah'ın adıyla

 Allah dilediği kimselere rızkı bollaştırır da daraltır da.
 Onlar dünya hayatıyla sevinip mutlu oluyorlar, oysa âhiretin yanında dünya hayatı, geçici bir faydadan   başka bir şey değildir.

(Ra'd Suresi - 26)         (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri başkanlığı)

TEFSİRİ:

Gerek Allah’a gerekse kullara verdikleri sözden dönen, yaptıkları anlaşmaları bozan, akraba, konu komşu ve diğer insanlarla ilişkilerini kesen, fakir fukarayı gözetmeyen, yeryüzünde fesat çıkarıp insanların arasını bozan kimseler bu kötü fiillerden dolayı dünyada Allah’ın, meleklerin ve insanların lânetine uğrarlar; âhirette ise cehenneme gireceklerdir (Allah’a verilen söz ve onu bozanlar hakkında bilgi için bk. Bakara 2/27).

İslâm’ın ilk dönemlerinde Hz. Peygamber’e çoğunlukla maddî ve toplumsal statü bakımdan zayıf kimseler inanmıştı. Mekke’nin varlıklı müşrikleri bunları gördüklerinde, “Allah’ın kendilerine lutufta bulunduğu kimseler de bunlar mı!” (En‘âm 7/53) diyerek müminleri küçümsüyor, “Onlar Allah’ın sevdiği kimseler olsa, Allah onları böyle sıkıntılar içinde bırakmaz” diyorlardı. Kanaatlerine göre Allah’ın kendilerine zenginliği lâyık görmesi onları sevdiğinin bir alâmetiydi.

Oysa Allah Teâlâ hikmeti gereği kullarından dilediğinin rızkını bol, dilediğininkini de kıt verir. Allah’ın bir kimseye bol rızık vermesi onun Allah katında değerli olduğunu göstermediği gibi, herhangi birinin rızkını daraltması da onun Allah katında sevilmeyen biri olduğunu göstermez. Dünya varlığı, insanlar katında bir değer olmakla birlikte Allah’ın rızâsına uygun olarak kullanılmadığı takdirde Allah katında bir değer ifade etmez; fâni dünyanın nimet ve zîneti cennette olanlarla karşılaştırıldığı takdirde dünyadaki çok sönük, renksiz ve tatsız kalır.

Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 3 Sayfa: 286

ALLAH RESULÜ'NDEN (Sallellahu Aleyhi ve Sellem)

Zaman zaman geçmiş ümmetlerin iyi ve kötü davranışlarından örnekler anlatan Resûl-i Ekrem;
ÖNE ÇIKAN VİDEO

- Günahkâr bir kişinin çok susamış bir köpeğe zor şartlar altında su temin ettiği için Allah tarafından bağışlandığını (Buhârî, Şirb, 9; Müslim, Selam,, 153, 154, 155),

- Bir kediyi hapsederek açlıktan ve susuzluktan ölmesine yol açan bir kadının da bu yüzden cehennemlik olduğunu (Buhari, Bedü’l-halḳ, 16; Müslim, Selam, 151-152)
haber vermektedir.


GÜNÜN SÖZÜ:
GÜNÜN FOTOĞRAFI:


Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hesap

evet bu hadisi şerife göre müslümanlar olarak %90 ımız dilsiz şeytanız

Gültekin

ALLAH KATINDA HASTALIKLARIN EN TEHLİKESİ KALP HASTALIĞIDIR, KALBİ ARIZALI OLANLARIN HEPSİ DÜNYALIK HASTALIĞINA YAKALANMIŞ ÖLÜMDEN, HESAPTAN, CENNETTEN, CEHENNEMDEN Bİ HABER YAŞAYAN ZAVALLI GAFİLLRDİR, İŞTE BUNLAR BEDENSEL ÖLÜMÜ TATTIĞINDA, MEZARA GİRDİĞİNDE GERÇEK DÜNYA İÇİN UYANACAKLAR VE ALLAH'A YALVARACAKLAR "BİZİ TEKTAT DİRİLT, DÜNYAYA GÖNDER SANA HAKKIYLA VE BÜTÜN SAMİMİYETİMLE İBADET EDEREK İTAAT EDECEĞİM" DİYECEK AMA NAFİLE, FANİ DÜNYADA BUNLARI YALANLAYANLAR VEYA İNANMAYANLAR BİLSİNLER Kİ CEHENNEME ODUN OLARAK ATILACAKLAR.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23